ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Ocak 2013 Salı 22:13

Bir kötü haber daha

Bir kötü haber daha

Apple, uzun süredir elinde bulundurduğu önemli ünvanı da en sonunda yitirdi.


Geçtiğimiz yılın son çeyreğinden itibaren değer yitirmeye başlayan Apple hisselerindeki düşüş, firmanın uzun süredir taşıdığı "Dünyanın en değerli şirketi" unvanını yitirmesine yol açtı. Apple'ın hisse değerleri son bir yılın en düşük seviyesine inince, Exxon Mobil eski unvanını geri alarak en değerli şirket oldu.

Uzun süredir çok yüksek olan Apple hisseleri, Eylül 2012'de 700 dolar seviyesine kadar yükselmişti. 2012 sonlarında kendini gösteren sorunlar firmanın pazar değerine de yansıdı. Bugün Apple hisseleri 439,88 dolar seviyesine kadar inmiş durumda. Böylece firmanın pazar değeri 413,04 milyar dolara inmiş oldu. Hisse değeri 91,73 dolar olan Exxon Mobil, 418,23 milyar dolar pazar değeriyle dünyanın en değerli şirketi unvanının yeni sahibi oldu.

2012'nin Apple için çok iyi bir yıl olmadığı, tüm piyasa uzmanlarının kabul ettiği bir olgu. Firmanın, Android telefonların ve Samsung gibi rakiplerin yarattığı dalgalanmalarla nasıl mücadele edeceği herkesin merak konusu...

APPLE'DAN YENİ SÜRPRİZ

Artık iyice birbirine giren iPad modellerinin arasına bir yenisi daha eklendi.

Apple, yaptığı duyuruyla dördüncü nesil iPad'in yeni 128GB'lık sürümünü ortaya çıkardı. Şirketin böyle bir iPad yapacağına dair söylentiler, birkaç gündür internette dolaşıyordu.

Apple'ın en son tablet cihazı iPad 4, şimdiye kadar 3 farklı depolama kapasitesi seçeneğiyle satışa sunuluyordu: 16GB, 32GB ve 64GB. Bu kapasite seçenekleri yanında iPad, 3G/LTE ve Wi-Fi seçeneklerine sahipti.

28GB'lık iPad 4'ün yurtdışı fiyatının 799 Euro olacağı iletiliyor. Cihazın 3G sürümü ise 929 Euro'luk bir fiyat etiketiyle satılacak. Apple'ın henüz piyasaya sürdüğü iPad mini'nin yeni bir sürümü henüz duyurulmasa da raporlara göre yakın gelecekte Retina ekranlı, daha gelişmiş bir iPad mini ile tanışabiliriz.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER