ÖNE ÇIKANLAR :
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mayıs 2013 Pazar 12:27

Bilgisayar oyunları zekayı geliştiriyor

Bilgisayar oyunları zekayı geliştiriyor

Yeni yapılan araştırmaya göre bilgisayar oyunları yaşlılıkta gerçekleşen zeka geriliğine engel oluyor.


Yeni yapılan araştırmalar oldukça ilginç bir sonucu ortaya serdi. Bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre bilgisayar oyunları, yaşlılığa bağlı zeka gerilemesinin azalmasını sağlıyor.

Araştırmayı ABD'de bulunan Iowa Üniversitesi'nden bilim adamları yaptı. 50-65 yaşındaki insanlar üzerinde yapılan araştırmada, bilgisayar oyunlarının yaşlılığa bağlı zeka gerilemesinin azalmasını sağladığı sonucu ortaya çıktı.

600'den fazla kişiyi gruplara ayıran bilim adamları, bilgisayarda bulmaca ya da hız ve dikkat gerektiren "Road Tour" adlı trafik oyununu bu insanlara oynattı. Araştırmaya katılan insanlara haftada ortalama 10 saat video oyunu oynatıldı. Bir yıl sonra tüm gruptakilerin zeka gerilemesinin azaldığı gözlemlendi.

Araştırmacılardan Fredric Wolinsky bu konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, katılımcıların başlangıçtaki hızı ne olursa olsun, "antrenmandan" sonra beceri hızlarının yüzde 70 arttığını söyledi. Wolinsky, oyunların sadece zeka gerilemesinin önüne geçmediğini, bilişsel işlevleri de artırdığını ve hatta görüş alanının bile genişleyebileceğini belirtti.

Araştırma sonucunda ayrıca, "Road Tour" oynayanların konsantrasyon, hız ve bir işten başka bir işe geçme becerisinin, bulmaca çözen gruba göre daha fazla geliştiği de tespit edildi.

Bu ülkenin sadece 20 Facebook kullanıcısı var!

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER