ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sisli
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Temmuz 2013 Cuma 10:51

Beyninizin taklit edilmesini ister misiniz?

Beyninizin taklit edilmesini ister misiniz?

Bilimadamları insan beynini taklit etmenin yolunu buldular.


Arştırmacılar insan beyinlerinin taklit edilmesinin mümkün olduğunu söylüyorlar. Yeni devrelerin, insan beynine büyüklük, hız ve enerji kullanımı bakımından benzer olduğunu vurgulayan İsviçre'nin Zürih Üniversitesi'nden bilim adamları, geliştirilen nöromorfik çiplerin, beyin gibi, gerçek zamanlı bilgileri kullanabildiğini ve parçası olan elektronik devrelerin belirli eylemleri gerçekleştirebildiğini belirttiler.

1374823503_beyin-sinir-sistemi-hareket-ve-bellek.jpg

Araştırmacılardan Giacomo Indiveri, amaçlarının insan beynine en yakın sistemi oluşturmak yani nöronların etkilerini doğrudan çipler yardımıyla taklit etmek olduğunu söyledi. Ayrıca biliamadamı, hafıza, karar alma ve karara varmayı gerektiren testlerde, geliştirilen yapay duyumsal işlemde sisteminin başarılı olduğunu vurguladı.

Indiveri, daha önce, güneş çıktığında otomatik olarak tentelerin inmesi gibi, çevreye göre tepki veren elektronik bir sistemin çalıştığı gibi, geliştirilen çiplerle bunun beyinde nasıl meydana geldiğini gösterdiklerini söyledi.

Yeni çiplerin, robotların yönlendirilmeden "özerk olarak" hareket etmesinde, daha iyi ve hızlı çalışabilen bilgisayarların üretiminde kullanılabileceği açıklandı.

KAYNAK : Beyninizin taklit edilmesini ister misiniz?

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER