ÖNE ÇIKANLAR :
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Kasım 2017 Pazartesi 10:37

Bakteriden kayıt cihazı üretildi

Bakteriden kayıt cihazı üretildi

Kolombiya Üniversitesi bilim insanları, bir bakterinin üzerinde oynayarak onu bir mikroskobik kayıt cihazına dönüştürmeyi başardı.


Kolombiya Üniversitesi Tıp Merkezi araştırmacıları, doğal bakteriyel bağışıklık sistemini bir mikroskobik veri kayıt cihazına dönüştürdü. Böylece bakterilerle ilgili yeni bir teknoloji sınıfının temelleri atılmış oldu.

İnsan bağırsağında yaşayan bakteriyi modifiye eden araştırmacılar, bakterinin etkileşimleri kaydetmesini sağladılar. Araştırmacılardan Harris Wang, bu tür bir bakterinin hasta tarafından yutularak tüm sindirim yolunda yaşanan değişiklikleri kaydedebileceğini, hiç ulaşılamamış bilgiler sağlayabileceğini söylüyor.

1511697479_ahr0cdovl3d3dy5saxzlc2npzw5jzs5jb20vaw1hz2vzl2kvmdawlza3ny80mzevb3jpz2luywwvymfjawxsdxmtymfjdgvyawetmtuwnza5lmpwzw.jpg

 

Bu yöntem, ortam algılamada olduğu kadar çevrebilim ve mikrobiyoloji alanında da faydalı olacak. Yayınlanan belgeler, şu anki sistemin aynı anda en az üç sinyalin günlerce kaydedilebildiğini ispatlıyor. KAYNAK : Bakteriden kayıt cihazı üretildi!

ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER