ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Temmuz 2014 Cumartesi 18:21

Bakır kablo ile internette 10 gigabits(Gbps) hıza ulaştılar!

Bakır kablo ile internette 10 gigabits(Gbps) hıza ulaştılar!

Araştırmacılar telefonlarda kullanılan bakır kablo hatları kullanarak saniyede 10 gigabits (Gbps) hız ile veri transferi gerçekleştirdi.


Merkezi ABD'de bulunan Bilgi teknolojileri merkezi Bell Labs'dan bir grup araştırmacının yaptığı çalışmalar sonucunda iki çift 30 metrelik sıradan telefon kablosu kullanılarak saniyede 10 gigabits veri transferi elde edilebildi.

 Bu gelişme sayesinde internet hızını arttırmak için yüksek maliyetli fiber kablo kullanımı azaltılabilecek.10 Gpbs bağlantı hızı ile dakikada 75 GB veri indirilebiliyor. Bu da 11 dolu müzik CD'sine denk düşüyor.

1405171345_1df17f4d3ac74411fc950a5e53545bcf.jpg

Bell Labs'ın sahibi Alcatel-Lucent yeni sistemin evlere gelen fiber kablo bağlantısı hızından farklı olmayacağını ve fiziksel ve ekonomik olarak fiber kablo sisteminin kurulmasının masraflı olduğu yerlerde bu sistemin kullanılabileceğini belirtti. Lucent, fiber kabloların bina girişlerine kadar getirilebileceğini geri kalanın ise dairelere bakır kablolarla bağlantı yapılabileceğini söyledi.

 Diğer yandan Davies Murphy Danışmanlık Merkezi'nden Chris Green, söz konusu yöntemin çok sayıda kullanıcının yavaş bağlantı hızını çözmeyeceğini belirtti. Green, özellikle şehir dışında yaşanan ana sorunun kullanıcıların telefon bağlantı noktasından kaynaklandığını söyledi.

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER