ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 13:24

Ayçiçeğinden uçak yapıştırıcısına...

Ayçiçeğinden uçak yapıştırıcısına...


 Kahramanmaraş Elbistan Meslek Yüksek Okulu'nda (EMYO) ayçiçeği sapından özel bir karışımla yalıtım malzemesi elde edilmesi projesi için bağlayıcı olarak uçakların parçalarının birleştirilmesinde kullanılan epoksi reçinesi kullanılmaya başlandı.
Ayçiçeği sapından endüstriyel bir ürün üretmek için kolları sıvayan EMYO’da İnşaat Laboratuarı’nda geliştirilen ses ve ısı yalıtım malzemesinin kalitesini bir adım daha ileriye götürdü. İlk numunelerde ayçiçeği sapından elde edilen malzemede bağlayıcı olarak alçı ve kireç kullanan EMYO, şimdi bu maddelerin yerine nem ısı ve çarpmalara karşı daha dayanıklı olan epoksi reçinesini kullanmaya başladı. Epoksi reçinesi ile yeniden numune üretimi yapmak için de köylerden ayçiçeği sapı toplanmasına başlandı. Ayçiçeği sapından üretilecek yalıtım malzemesiyle ilgili proje de tamamlandı. Proje önümüzdeki günlerde TÜBİTAK’a sunulacak. Destek görürse seri üretim için en önemli aşama da geçilmiş olacak.
Epoksi reçinesi yapıştırıcı ve koruyucu kaplama olarak kullanılıyor. Mukavemetleri olduğu için yüksek hızdaki uçakların dış yüzündeki alüminyum parçaların yapıştırılmasında kullanılıyor. Bunun yanında metalleri, camı ve seramiği yapıştırıyor. Kaplama maddesi olarak mukavim, elastik, ısıya ve kimyasal tesirlere dayanıklı olması yönünden tercih ediliyor. Bunun yanında metalleri, camı ve seramiği yapıştırıyor. Kaplama maddesi olarak mukavim, elastik, ısıya ve kimyasal tesirlere dayanıklı olması yönünden de tercih ediliyor.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER