ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Hafif Sağanak Yağışlı
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mayıs 2013 Cuma 01:22

Artık rakipsiz değil!

Artık rakipsiz değil!

Mobil cihazlarda fırtına gibi esen Samsung ve Qualcomm, bakın hangi devin canını sıkmaya başladı...


Geçtiğimiz pazartesi günü IC Insights tarafından yapılan araştırmaya göre Intel şu sıralar önemli kayıplar yaşıyor. Bunun nedeni ise, işin içine mobil cihaların da girmiş olması.

PC'lerin yanı sıra mobil cihazlara da çip sağlayan dünyanın önde gelen yarı iletken üretici şirketleri arasında bulunan Intel, yapılan çalışmanın sonucuna göre kayıp yaşıyor. Bunun nedeni ise Samsung ve Qualcomm'un giderek daha fazla rağbet görüyor olması.

chip.com.tr'de yer alan habere göre; Intel, elde ettiği gelirlere bakıldığında dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi konumunu koruyor ancak yaşadığı değer kaybı da oldukça açık. Geçtiğimiz yıl ilk çeyrek sonucunda 11.87 milyar dolarlık satış, bu yıl ilk çeyrek sonucunda yüzde 3'lük bir kayıp yaşamış gibi görünüyor. Intel'in bu yıl ilk çeyrek satışı 11.56 milyar dolar seviyesinde.

Aynı dönemde yarı iletken sektörünün yüzde 2 büyüdüğünü de belirtmekte yarar var. Yani Intel, büyüyen pazarda gelir kaybı yaşıyor ve bunun sorumlusu olarak da mobil cihazlar gösteriliyor.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER