ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2013 Çarşamba 14:40

Apple'dan Jailbreak uyarısı

Appledan Jailbreak uyarısı

Apple, Jailbreak uygulaması için resmi bir uyarı yayınladı.


Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde iOS 6 tabanlı cihazlar için Jailbreak uygulaması yayınlanmıştı. Bu uygulama ile iOS 6 kullanıcıları cihazlarını özelleştirebileceklerdi. Şimdi Apple bu uygulama için resmi bir uyarı yayınladı.

Apple'ın, geçtiğimiz günlerde açıklanan evasi0n iOS 6 JailBreak uygulaması için yayınladığı açıklama resmi bir uyarı olarak görülüyor.

Apple'a göre JailBreak işlemi legal olmayan bir uygulama ve şirket yayınladığı açıklamayla kullanıcılarını uyararak yaşayabilecekleri sıkıntıları dile getirdi.

Apple'ın uyarısına göre iOS tabanlı iPhone, iPod ve iPad ürünlerini, en iyi verimle çalışabilecek şekilde geliştirdiği, JailBreak gibi işlemler sonrası, sistemin eski performansı görmeyecek.

Apple, JailBreak işlemi sonrasında kararsızlık yaşanabilir dedi ve pek çok uygulamanın beklenmedik bir şekilde görevi sonlandırabileceği ve bu yüzden işinizin yarım kalabileceği konusunda da uyardı.

Ayrıca bu işlem sonrasında güvenlik zafiyetlerinin oluşacağını söyleyen Apple, bu uygulama ile üçüncü şahıslar cihaz üzerindeki kişisel bilgilere ulaşabilir, böylece bilgilerinizi alabilir ve cihazınıza zarar verebilir dedi.

Apple'a göre bu uygulama ile ses kalitesinde düşüş ve data transferinin negatif etkilenebileceğini de söyledi ve telefon görüşmelerinde de sorun olabileceği konusunda uyardı.

JailBreak kullanıcıları, sistem güncellemelerinden mahrum kalacak ve yerleşik pek çok hizmetten de faydalanma sıkıntısı çekecek. iCloud gibi yazılımların çalışmasında sorunlar oluşacak.

Tek taraflı olarak iPhone, iPad ve iPod Touch'a servis kısıtlaması yapabilme hakkının, kendilerinde olduğunu hatırlatan Apple, bu sorunlara ek olarak iOS üzerinde yapılacak yetkisiz modifikasyonun, firma ile son kullanıcılar arasında yapılan lisans anlaşmasına aykırı olduğunu açıkladı.

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER