ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Eylül 2014 Çarşamba 14:27

Apple'dan "fotoğraf hırsızlığı" açıklaması

Appledan "fotoğraf hırsızlığı" açıklaması

Dünyayı şoke eden hacker skandalı hakkında Apple firması açıklama yaparak, "Apple sistemlerinde ihlal olduğuna dair hiçbir olguya rastlanmamıştır" açıklamsında bulundu.


Apple, iCloud uygulamasının hacklenmesi ve Hollywood yıldızlarının özel fotoğraflarının internete sızdırılmasına ilişkin "40 saatten fazla süren soruşturma sonunda , herhangi bir saldırıda iCloud veya iPhone uygulamaları da dahil Apple sistemlerinde ihlal olduğuna dair hiçbir olguya rastlanmamıştır" açıklamasını yaptı.

Apple'ın resmi internet sitesinde yer alan açıklamada, bazı ünlülerin fotoğraflarının çalınmasını içeren Apple soruşturmasına ilişkin güncel bilgi vermek istedikleri ifade edildi.

Apple için müşteri gizlilik ve güvenliğinin son derece önemli olduğu vurgulanan açıklamada, "Hırsızlık olayını öğrendiğimizde şaşırdık ve hemen şirket mühendisleriyle sorunun kaynağını öğrenmek için harekete geçtik" denildi.

Açıklamada, şu değerlendirmelere yer verildi:

"40 saatten fazla süren soruşturma sonunda ünlülerin hesaplarına, internette çok yaygın hale gelmiş yöntem olan kullanıcı adları, şifreleri ve güvenlik soruları kullanılarak çok hedefli bir saldırı olduğu keşfedildi. Söz konusu saldırıların soruşturması sonunda, iCloud veya iPhone uygulamaları da dahil Apple sistemlerinde ihlal olduğuna dair hiçbir olguya rastlanmamıştır Apple olarak suçluları tespitte yardımcı olmak için güvenlik kuvvetleriyle birlikte çalışmaya devam ediyoruz."

Apple, bu tip saldırılara karşı korunmak için, tüm kullanıcıların her zaman güçlü bir parola kullanmalarını ve iki adımlı doğrulamayı etkinleştirmelerini tavsiye etti.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER