ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2013 Perşembe 10:13

Apple, Türkiye'den umutlu

Apple, Türkiyeden umutlu

Apple, umudunu gelişen ülkelere bağladı.


Apple’ın 2013 yılı üçüncü çeyrek mali tablolarına göre şirektin kârı yüzde 22 azaldı. Apple’ın tesellisi ise geçen yıla göre yüzde 20 artarak 31.2 milyon adete ulaşan iPhone satışları oldu. Şirketin iPhone satışları, Wall Street’in 26 milyon adet civarında olan beklentisini aştı ve 31.2 milyon adete ulaştı. Apple CEO’su Tim Cook artan iPhone satışlarıyla ilgili olarak, “Akıllı telefon pazarının doyum noktasına ulaştığı iddialarına katılmıyorum. Dağıtım ağımızı genişletmemiz Hindistan, Filipinler ve Türkiye gibi ülkelerde iPhone satışlarını arttırdı. Gelişmekte olan ülkelerde oldukça yüksek satışlar görüyoruz” şeklinde konuştu.

iPad satışlarıysa dört yıllık ilk kez geriledi. Geçen sene aynı dönemde yaklaşık 17 milyon iPad satışı gerçekleştiren Apple’ın tablet satışları bu çeyrekte yüzde 14 azalarak 14.6 milyona indi. Apple’ın Mac satışları da geçen yıla göre yüzde 5 düştü. 6 yıl önce piyasaya sürülen iPhone’un ortalama satış fiyatının yüzde 5 azalarak 580 dolara düşmesi, para birimleri üzerindeki baskılar Apple’ın toplam kâr marjıını yüzde 42.8’den yüzde 36.9’a düşürdü. Öte yandan önceki çeyrekte 43.6 milyar dolar olan gelirler ise son çeyrekte 35.3 milyar dolara geriledi.

Apple üst düzey yöneticilerinden yapılan açıklamada yeni ürünlerin güz aylarında geleceği, detay için Ekim ayının beklenmesi gerektiği ifade edildi.

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER