ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Mayıs 2014 Perşembe 12:23

Apple, Türk mucit İle devam dedi

Apple, Türk mucit İle devam dedi

Amerika'da yaşayan Türk mucidin icadı, yoğun bir şekilde kullanılacak.


Fizikçi Dr. Atakan Peker'in Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü'nde gerçekleştirdiği doktora çalışmaları sırasında ortaya çıkan Liquidmetal adlı alaşım(metal karışımı), Apple'ın gelecek dönemdeki akıllı cihazlarında yoğun şekilde kullanılabilir. Shiftdelete'in haberine göre daha önce de iş birliği içerisinde olan Liquidmetal Technologies ve Apple arasında yeni bir lisans anlaşması imzalandı. Bu anlaşma ile Apple'ın iPad ve iPhone modellerinde Liquidmetal daha yoğun şekilde kullanılması hedefleniyor.

Bununla birlikte, şu anda Liquidmetal alaşımının üretim sürecinin mevcut Apple ürünlerinin üretim hızına uygun hızda üretimi mümkün görünmüyor. Bu durum, 2 ile 4 yıllık süre içinde Apple ürünlerinde Liquidmetal'in kullanılabilmesi sonucunu doğuruyor.

Gelecek Liquidmetal'de!

Apple'ın iPhone ve iPad'lerdeki şaşi parçalarında Liquidmetal kullanması şirketin teknoloji alanında önemli bir kilometre taşını hedeflemesi anlamı taşıyor. Liquidmetal, "güçlü plastik" olarak adlandırılıyor.

Bu materyalin görünüm olarak diğer metallerden farkı bulunmazken Peker’in geliştirdiği ürün, titanyum veya paslanmaz çelik gibi metallerden 10 kat daha esnek üstelik çok daha hafif. Yine titanyuma göre İki buçuk kat daha dayanıklı olan bu alaşım, bilimsel yayınlarda metal cam ya da amorf metal olarak geçiyor.
 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER