ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ocak 2013 Pazartesi 21:31

Android'i bekleyen 10 tehlike

Androidi bekleyen 10 tehlike

Android saldırılarının 2013 yılında hiç olmadığı kadar karmaşık hale geleceği Trend Micro'nun yayımladığı raporda ortaya çıktı.


Android, bulut ve dijital yaşam cihazlarını tehdit eden saldırıların, 2013 yılında hiç olmadığı kadar karmaşık hale geleceği Trend Micro'nun yayımladığı raporda ortaya çıktı.

TrendLabs EMEA Bölge Müdürü David Kopp, "2013 yılında insanlar cihazlarının güvenliğini sağlayabilmek için çok daha fazla zorlanacak" dedi ve şöyle devam etti; "Farklı platformlar, işletim sistemleri ve güvenlik modelleri nedeniyle kendimizi korumakta daha önce hiç olmadığı kadar çok zorlanacağız."

Trend Micro'nun açıkladığı raporda 10 tehdit belirtildi. Trend Micro'nun açıkladığı tehditler şu şekilde:

* 2013 yılı boyunca en ciddi tehditler zararlı ve yüksek risk barındıran Android uygulamaları olacak. Buna göre, 2012 sonunda 350 bini bulan Android tehditleri, 2013 yılında 1 milyona ulaşacak.

* Geleneksel zararlı PC yazılımları, gelecek yıl az da olsa arka planda kalacakken, yerlerini Android işletim sistemiyle çalışan cihazlara gerçekleştirilecek saldırılara bırakacak.

* Kullanıcıları daha fazla dijital yaşama taşıyacak cihaz sayısının artması, tehditlerin yeni ve beklenmedik alanlarda kendilerini göstermesine sebep olacak. Örneğin son dönemde sayısı hızla artan akıllı televizyonlar ve diğer dijital ev eşyaları yeni tehdit alanları yaratacak.

* Siber suçlular için Afrika, sığınılacak en güvenli liman olma yolunda hızla ilerliyor. Kıtada internet altyapısı hızla gelişirken, devletlerin ülkelerdeki asayişi sağlamada yetersiz kalması, küresel saldırılar için Afrika'nın merkez olarak seçilmesine sebep oluyor.

* Yeni güvenlik güncelleştirmeleriyle Windows 8 önceki sürümlerine göre çok daha güvenli. Ancak Gartner'ın öngörülerine göre, kurumların Windows 8'e geçişi 2013 yılında oldukça zayıf olacak. 2014'ün başlarına kadar birçok işletmenin son sürüm Windows'a geçmesi beklenmezken kurumların tehditlere karşı savunmasız kalacağı öngörülüyor.

* Bulut hizmetleri, siber suçluların en büyük hedefleri arasında yer alacak ve veri sızıntıları 2013 yılının en önemli tehdidi olarak karşımıza çıkacak. Bunun en büyük sebebi, geleneksel depolama sistemlerini koruyan güvenlik çözümlerinin, bulut sistemlerinde yetersiz kalacak olması.

* Bireylerin kullandığı akıllı cihazların çeşidi artacağı için güvenlik önlemleri almak daha da zorlaşacak.

* 2013 yılında siber savaşlara konu olacak ülke politikası güdümlü saldırılar artacak.

* Geleneksel zararlı yazılım tehditleri adım adım gelişecek ve yeni saldırılar ortaya çıkacak. Saldırılar ç

ok daha karmaşık ve tespit edilmesi zor duruma gelecek.

* Dünya çapında siber suçların belirlenmesi ve buna göre hareket edilmesi 2 ya da 3 yılı bulacak. Zira bazı ülkeler siber suçla savaş birlikleri oluşturmuş olsa da, gelişmiş ülkelerin siber suçla savaş yasalarını en erken 2015 yılında uygulayabileceği öngörülüyor.

1358762626_android-malware.jpg

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER