ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Nisan 2013 Pazar 12:08

Android ve Windows Phone yükselişte

Android ve Windows Phone yükselişte

Son gelen değerlendirmeler BlackBerry'nin hala krizde olduğunu net bir şekilde ifade etmekte.


Mobil dünyasında Android ve iOS’un hâkimiyeti dikkat çekerken, Microsoft’un Windows Phone’u ise geçtiğimiz yıldan bu yana ciddi bir yükseliş sergilemekte. Özellikle Android’in pazarın \%70’ine hakim olması ve yıldızını sürekli parlatıyor olması, işletim sistemini sektörde tartışmasız bir numara yapmakta.

Dünyanın en önemli pazarlarından bir olan Amerika’da ise pazar paylarının biraz daha dengede olduğu görülüyor. Son gelen araştırmalarla 2012 ile 2013’ün birinci çeyrek sonuçları karşılaştırılıyor. Android \%51.2 ile pazarda en fazla tercih edilen mobil işletim sistemi olurken, geçtiğimiz yıla nazaran \%5.8’lik bir artış gösterdi. iOS ise \%47 seviyesinden \%43.5’e geriledi.

Windows Phone cephesine göz attığımızda ise Microsoft’un pazar payını \%4.1 seviyesine çıkardığı görülüyor. Sistem henüz yeterli seviyede ilgi görmüyor olsa da, ciddi anlamda bir yükseliş sergiliyor. BlackBerry ise yeni işletim sistemi ve yeni telefonlarından henüz hayır görmemiş gibi görünüyor; zira bakıldığı zaman şirketin bir zamanlar oldukça popüler olduğu Amerika’da neredeyse yok olma seviyesine geldiği görülüyor. Z10 ile özellikle İngiltere’de ciddi anlamda satışlar yapılmış olsa da, söz konusu duruma benzer etkiler henüz Amerika’da yaşanmış değil. 2012 yılında pazarın \%3.6’sına hâkim olan Kanada merkezli şirketin, 2013 yılına gelindiğinde ise pazar payının \%0.7 seviyesine düştüğü görülüyor.

Son olarak genel bir değerlendirmede bulunacak olursak, mobil dünyasında Android ve iOS bir süre daha egemenliğini devam ettirecek gibi görünüyor. BlackBerry’nin yeni işletim sistemi ve telefonları ile nasıl bir performans sergileyeceği merak konusu ancak, şimdilik Windows Phone cephesiyle bir rekabet oluşturması daha mantıklı görünüyor. Bakıldığı zaman Windows Phone, Nokia ve HTC öncülüğünde yükselen bir değer olmaya devam ediyor.

2013 yılında Firefox OS, Tizen ve Ubunt gibi yeni aktörlerin de pazara dahil olmasıyla sıkı bir rekabetin bizleri beliyor olacağını ön görebiliriz.

3 boyutlu tarayıcı projesi başlıyor

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER