ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Nisan 2013 Pazartesi 23:31

Android telefondaki virüsleri anlamanın 5 yolu

Android telefondaki virüsleri anlamanın 5 yolu

Eğer bir Android cihazınız var ve içinde bulunan zararlı yazılımları nasıl anlayacağınızı bilmiyorsanız haberimize bir göz atın.


İnsanların internete yönelmesi ile zararlı yazılımların sayısı da oldukça arttı. Özellikle banka bilgilerini ele geçirmeye çalışan zararlı yazılımlar büyük bir tehlike arz ediyor. Bu yazılımlar özellikle Android işletim sistemini hedef alıyor.

Önde gelen güvenlik çözümleri firmalarından biri olan Bitdefender'ın açıklamasına göre ise 2012'nin son altı ayında Android işletim sistemi için çıkan yeni zararlı yazılım sayısı önceki 6 aya göre yüzde 292 arttı. Güvenlik firması, Android cihazınızda zararlı yazılım olup olmadığını anlamanız için 5 basit yöntemi kullanmanız gerektiğini belirtiyor.

Bildiğiniz gibi Android işletim sistemi akıllı telefon piyasasında en popüler ve en çok kullanılan bir yazılım. Bu durum Android platformunun siber suçlular için önemli yer haline gelmesini sağladı. Bitdefender'ın yaptığı çalışmalara göre sadece 2012 yılının ikinci yarısında Android platformu için üretilen zararlı yazılım sayısı 2012'nin ilk yarısına göre yüzde 292 yükseldi.

Akıllı telefon kullanıcıların birçoğu yazılımdan anlamadığı için Android platformundaki zararlı yazılımlar güvenlik ayarları ile ilgili tehlikelerin farkında olamıyorlar. Ancak çoğu zararlı yazılımı anlamak için kullanıcıların bilgisayar mühendisi olmasına gerek yok. Bazı ayrıntılara dikkat eden kullanıcılar kolaylıkla Android cihazlarında zararlı yazılım olup olmadığını fark edebilirler.1365421857_android-virus2.jpg

Zararlı Android yazılımlarını anlayabileceğiniz bu ayrıntıları sonraki sayfalarımızda inceleyebilirsiniz.

1. Artan telefon faturası

Zararlı Android yazılımları çoğunlukla cihazlara bulaştıktan sonra özel numaralara SMS gönderirler. Çoğunlukla bu yazılımları fark etmek için telefon faturanıza bakmak yeterlidir fakat bazı akıllı yazılımlar ayda sadece bir veya iki adet SMS göndererek fatura kontrollerinden fark edilmeden uzun süre yaşayabilir. Bazıları ise bütçenizde büyük bir delik açtıktan sonra kendilerini telefonunuzdan kaldırabilir.

2. Artan data kullanımı

Mobil cihazlardaki zararlı yazılımlar arasında en popüler yöntem, cihazınız üzerinden e-posta göndermek veya data yayını yapmak. Bunu anlamak için aylık data kullanımınızı incelemeniz gerekir. Data trafiğini ölçen yazılımlar veya data kota aşımı nedeniyle gelen yüksek telefon faturası da sorunu fark etmenize yardımcı olur.

1365422310_phoneinternetdata-11349141.jpg


 

3. Azalan pil ömrü

Telefonunuzun pilinin sizi ne kadar süre idare ettiğini biliyorsanız, pil ömründeki dramatik düşüşler size cihazınızda zararlı yazılım olduğu konusunda sinyal veriyor demektir. Pek çok zararlı yazılım cihazın pil kullanımını artırdığı için cihazınızın pili daha kısa sürede biter.

4. Düşen cihaz performansı

Cihazınızın donanım özelliklerine bağlı olarak zararlı yazılımlar okuma, yazma veya data yayınlama yaparken çok ciddi performans sorunları yaratabiliyorlar. Kısaca cihaz performansındaki düşüşler zararlı yazılımların işaret ışıkları olabilir. Cihazınızın hafıza (RAM) ve işlemci (CPU) yükünü gösteren yazılımlar konuyla ilgili olarak size bilgi verebilir.

1365422452_493705samsunggalaxynotesmartphonereviewfull.jpg

5. Kesilen görüşmeler

Mobil zararlı yazılımlar çoğu kez gelen veya giden çağrıların düşmesinden ve görüşmelerin kesilmesinden de sorumlu oluyor. Eğer bu tip sorunları sadece belirli mekanlarda değil de GSM şebekesinin iyi olması gereken yerlerde de yaşıyorsanız biri veya bir şey konuşmanıza kulak misafiri oluyordur veya arka planda yaptığı ağır işler nedeniyle görüşme kaliteniz düşüyordur.

1365422585_smartphone-best-friend-660.jpg

 

Türk ordusu 'ATAK'a kalkıyor

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER