ÖNE ÇIKANLAR :
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Mayıs 2013 Cuma 11:26

Android işletim sisteminde Recovery Menüsü

Android işletim sisteminde Recovery Menüsü

Eğer telefonunuzda üreticilerin sunduklarıyla yetinmek istemiyorsanız Recovery menüsü sayesinde dilediğiniz özelleştirmeyi yapabilirsiniz.


Açık kaynak kodları sayesinde kullanıcılara sınırsız özgürlük sunan Android işletim sisteminde üreticilerin yayınladıkları resmi yazılımların yanı sıra geliştiricilerin hazırladıkları ve custom olarak adlandırılan yazılımları, dilediğiniz kernel (çekirdek) ve her türlü yetkiyi isteyen uygulamayı telefonunuza kurabibirsiniz. Ayrıca telefon üzerinde üreticinin sunmuş olduğu ve gereksiz olarak adlandırılan uygulamaları da telefondan silebilirsiniz. Tabi tüm bunları gerçekleştirmek için telefonunuzun root yetkisine sahip olması gerekmektedir. Root yetkisi sayesinde cihazınızı dilediğiniz gibi modifiye edebilir, bilgilerinizi yedekleyebilir ve Play Store’da yer alan tüm uygulamaları sorunsuz çalıştırabilirsiniz.

Daha önce sitede yayınlanan "Root nedir? Yararları, zararları ve sonuçları" adlı yazımızda Root hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.


Bu yazımızda ise yine Android işletim sisteminde önemli bir role sahip olan Recovery Menüsü hakkında bilgiler aktaracağız.

Recovery menüsü Android dünyasında yer alan özellikle Samsung ve HTC telefonlarda fazlasıyla kullanılan bir moddur. Samsung telefonlarda aynı zamanda Donwload modu olduğunu da hatırlatalım. Bu mod aracılığı ile telefonunuza odin aracılığı ile dilediğiniz resmi güncellemeyi yükleyebilirsiniz.

Recovery Menüsü
1367561134_androidsystemrecovery.gif
Recovery Menüsüne giriş nasıl yapılır?
Recovery menüsüne giriş bazı telefonlarda farklı bir tuş kombinasyonu gerektirebilir. Samsung telefonlarda ses açma+home+açma/kapama tuşlarına aynı anda basıldığında bir süre sonra Recovery menüsü karşımıza çıkar. HTC, Sony ve LG cephesindeki telefonlarda ise aynı işlem ses yükseltme+açma/kapa tuşlarına bir süre basılmasıyla açılır.

Recovery menüsü Root yetkisine sahip olmayan telefonlarda sınırlı olarak kullanılabilir. CF-Root adlı dosyanın telefona yüklenmesiyle Recovery menüsü “Clockworkmod CWM Recovery” menüsüne dönüşür.Bu sayede telefon üzerinde daha fazla yetkiye sahip oluruz. Alttaki görselden bakabilirsiniz.
1367561415_u8652cwmmain.png

Görüldüğü gibi CWM Recovery menüsünde daha fazla yetkiye sahibiz. Alt bölümde ise her sekmenin ne işe yaradığı ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır.
Not: İlerleyen günlerde CF-Root dosyasının yüklenmesi ve CWM Recovery menüsünden nasıl rom yüklendiğine dair haberler yayınlayacağız.

Reboot system now;
Recovery menüsünden işiniz bittiğinde cihazı otomatik yeniden başlatmanızı sağlıyor. Apply sdcard:update.zip; update.zip uzantılı dosyayı hafıza kartına attıysanız dosyayı flaşlamak için ziyaret etmeniz gerek bölüm.Wipe data / factory reset Cihazınıza kurulu olan rom’un dosyalarının silinmesi ve aynı zamanda kullanıcı verilerinizi silmeye yarar. Özellikle desen kilidini üst üste hatalı giren kullanıcıların Gmail adrisleriyle giriş yapmaları sonuç vermediği anlarda kilit seçeneğini ortadan kaldırır. Rom yükleme işlemi yapmadan önce bu işlemin daha temiz bir kurulum adına önerilmektedir.Wipe cache partition; Eski rom’dan kalan kalıntıları temizler. Rom yüklemeden önce kesinlikle yapılması gereklidir. Not: Eğer özel bir rom yüklüyorsanız ve telefonunuz giriş ekranda takılı kalıyorsa CWM Recovery menüsüne gidilerek bu işlemin yapıldığı takdirde telefonunuz açılacaktır.İnstall zip from sd card; Bu ve bunun altındaki seçenekler rom yükleme işlemini gerekli zipli dosyayı (rom’u) yüklemenizi sağlar. Bu seçeneğin içinde yer alan diğer sekmelerde hafıza kartından mı yükleme yapılsın ya da varsa cihazın hafızasındaki rom mu yüklensin seçenekleri vardır. Rom, kernel, tema ve diğer zip uzantılı dosyaların tümü buradan yüklenir.Backup and restore; Bu seçenekte cihazınıza rom kuracaksınız ama daha önce yedeğini backup (yedekleme) işlemini yapmanızı sağlar ve aynı zamanda yedekteki bir rom’unuzu restore (geri yükle) seçeneği ile geri yükleme işlemini yapar. Eğer yedekleme yapmanız gerekiyorsa (yapılması önerilir) bu işlemi mutlaka Wipe seçeneklerinden önce uygulayın. Hatırlanacağı üzere Wipe işlemleri telefondaki tüm bilgiler siler. Söz konusu yedeklemede telefonda yer alan mesaj, rehber, uygulama, arama kaydı vb. birçok dosya yedeklenir.Mounts and Storage; Bu seçenekte ise hafıza birimleri yer almaktadır. Bu bölüm daha çok üst düzey kullanıcılar içindir. Bu bölümde sistem ve imei numarasını formatlanma işlemleri yapılmakta. Bu bölüme ihtiyaç duymadıkça girmemeniz sizin adınıza daha iyi olacaktır.Advanced; Burada yer alan Wipe Dalvik Cache seçeneği rom kurduktan sonra gerekli bir işlemdir. Yine buradaki işlemleri daha temiz bir rom kurulumu adına yapabilirsiniz. Tabi buradaki işlemlerin yazılımın yüklenmesinden sonra yapılması gerekiyor.

HTC One - HTC One Mini karşılaştırması

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER