ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Az Bulutlu
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mart 2013 Cuma 03:03

Android ile Root Nedir? Yararları, Zararları ve Sonuçları?

Android ile Root Nedir? Yararları, Zararları ve Sonuçları?

Android'li mobil cihazınızı Root'lamak gerekir m? Cihazınız Garanti kapsamı dışına çıkar mı?


Son yıllarda çok ciddi bir şekilde yükseliş gösteren açık kaynak kodlu mobil işletim sistemi olan Android, günden güne başarısını katlayarak büyümeye devam ediyor. Android’in yadsınamayacak bu başarısı iOS cephesini de kıskandırmaya devam ediyor. Bu yolda Android’in en büyük destekçisi şüphesiz OHA olmuştur, yani namı değer ’Open Handset Alliance’ topluluğu.. Konuyu fazla dağıtmadan ve hafif bir şekilde girişimizi yaptıktan sonra esas meseleye geçebiliriz.

1362081051_rx6gf.png

Android’e, ürettikleri donanımları ile can veren OHA grubu firmaları, günümüzde milyonlarca kişinin kullandığı mobil cihazları üretiyor. Üretilen bu cihazları kullanan kitlenin neredeyse \%75’i bilinçli kullanıcı değil, aslında son kullanıcı demek daha doğru olacaktır. Son kullanıcılar Android ile olan serüvenlerinde bir çok konuyu merak edip Google’da araştırmaya, etrafındaki bilenlere sormaya çoktan başlamışlardır bile. Bugün, Android kullanan son kullanıcılarımıza yönelik kafalarda biriken soru işaretlerinden bir kısmına cevap vereceğiz.Android ile Root nedir? Yararları, Zararları ve Sonuçları? (Garanti)

Yapılan veya yapılacak Root işlemleri büyük çoğunlukla bilinçsiz bir şekilde yapılıyor. Root demek kısaca ve herkesin anlayacağı şekilde açıklanacak olursa Windows üzerinde Administrator yetkilerine sahip olmak demektir. Biz bu işleme Linux üzerinde yaptığımız zaman bunun adına Root denilmektedir.

1362081214_bpm3n.jpg


-Root olmak demek, genel hatlarıyla sistem dosyalarına erişebilecek/yönetibilecek yetkiye ulaşmak demektir.
Bunu Android’e uyarladığımızda nelerle karşılaşırız, neler yapabiliriz? Root olma sebebimiz nedir?

Dünyanın en iyi teknoloji firmaları ve Google, yaptıkları bu işletim sisteminde, bir çok prensib gereği çeşitli kombinasyonlara ve yetkilere erişimi kısıtlamaktadır. Bunlardan aklımıza ilk gelenlerden birisne değinecek olursak, ekran görüntüsü almak için bir çok firma çeşitli donanım kombinasyonları kullanmamız ister. Özelilkle Samsung bu konuda Home tuşu ve Power + Ses Açma kapama veya sadece Home+Power tuşunu kullanmamızı isteyebilir. Bunun yanı sıra Galaxy S3’den örnek verecek olursak Sensör yardımıyla elimizi ekranın üzerinde dikey bir şekilde kaydırdığımızda Screen alabilmekteyiz. Bu tarz durumlarda Root edilen telefonlarda istediğimiz şekilde ekran görüntüsü alabilir, bunu farklı yollarla da gerçekleştirebilirsiniz.

1362081279_zpyr9.gif

Sistemden kısaca tam anlamıyla faydalanmak, yüklediğimiz uygulamalarla en ince detayına kadar kullanmak istersek Root olmak şart görünüyor diyebiliriz. Belirtmek istediğim bir diğer nokta ise zaten özgür bir telefonda istediğimizi yapabildiğimiz bir sistemde bunu iki katına çıkartıp, özgürlüğün tadına varabilmek çok muhteşem bir duygu olsa gerek.Peki bu özgürlük bize neden hazır verilmiyor?

Aklınızda beliren bir diğer soru işaretini şimdiden kafamda hissedebiliyoruz, peki bu kadar yararlı ve özgürlüğün kısıtlı olmadığı bir sistem, neden Google ve firmalar tarafından hazırlanıp bizlere sunulmuyor?

1362081492_k1l2u.png

İşte tam burada kocaman bir güvenlik zaafiyeti ortaya çıkıyor. Bugün Microsoft’un yaptığı ve tüm dünyada milyonlarca kişinin aktif olarak kullandığı Windows işletim sistemleri, ilk ve son kullanıcılarda bildiğiniz üzere Admin yetkileriyle buluşuyor. Yani kısaca şunu açıklamak gerekirse Google, bize vereceği Root yetkisiyle hem kişinin güvenliğini tehlikeye sokacak, hem de işletim sistemini zaafiyetlerle donatacaktı. Bu noktada alınan bu önlem muhteşem bir öngörünün meyvesidir. Ayrıca yapılan Root işlemleri ve Root işleminden sonra yapılacak her hamle kişinin kendi sorumluluğuyla başbaşa kalmasını gerektirecektir. Root’tan sonra yüklenecek her yazılım kişinin güvenliğini tehlikeye sokmaya açıktır.


Özlü bir söz olmasa da şu şekilde bir cümle dile getirebilirim, ’özgürlük için attığımız adım, boynumuza geçecek bir yaftanın ta kendisine dönüşebilir’


Peki yapılan Root’un yararları ve zararları nedir, ne kadar güvenlidir?

En büyük yarar olarak sistemin tam sahibi olabilme imkanı kazanırsınız diyebiliriz ilk başta. Bu da sistemdeki gereksiz olduğuna inandığınız, sizlerin kullanmadığı, sistemi ağırlaştıran uygulama ve mekanizmalardan rahatlıkla kurtulabilmenize imkan sunmak demektir. Stabillik konusuna muhteşem bir katkı sunan bu gereksiz ve kirlilik yaratan uygulamalardan kurtulmak, ayrıca batarya kalibrasyonunuza da yardımcı olup şarjınızın daha uzun bir süre gitmesine imkan tanıyacaktır. Dolaylı olarak cihazınızın hızına katkıda bulunacaktır. Belki de en önemli noktalardan birisi de piyasada bulunan orta segmentteki telefonlara ve daha alttaki telefonlara istediğimiz uygulamayı yükleme ve kullanma yetkisi sağlayacaktır.

1362081575_jabxo.jpg

Yine bir özlü söz niteliğinde bir cümle kuracak olursak, Root yapılan telefonlarda performans artışı, batarya süresi ve sistem üzerinde neredeyse sonuna kadar oynayabilme imkanına sahip olacaksınız.

Fazla kafa karıştırmadan Root’un zararlarına biraz değinelin isterim, çünkü prensiblerimden birisi ise bir beşer olarak Root yetkisine sahip Android bir cihaz kullanmak ve bu cihazla alacağımız sorumluluğa pek fazla güvenmememdir. Onlarca insana yaptığım Root işlemini kendi telefonum hariç hemen hemen revaçta olan tüm telefonlara yapmışımdır.

Bu noktada yapılan ve akıllara takılan en büyük sorun şudur; ’mobil cihazınızı Root’ladığınız takdirde cihazınız garanti kapsamı dışında kalır mı? Evet, cihazımız garanti kapsamı dışında kalmaktadır’. Madalyonun diğer yüzüne baktığımızda Garantiden faydalanmak isteyip de Garantiye telefon yollayan arkadaşlarımız da kullanıcı hatası cevabından bıktıklarını dile getiriyorlar. Bunu göz önüne alan son kullanıcılarımızın çoğu bu işlemi gerçekleştiriyor. Yazılımsal olarak yapılan Root işlemlerinin bir diğer zararı olarak bilinçsizce yapılan işlemler sonucunda ortaya çıkabilecek olumsuz durumlar gösterilebilir, yapılan yanlış bir hareketin elinizdeki sistemden olmanıza sebebiyet verecektir.

-Aslında yararı olan fakat bilinçsiz parmak uçlarında ve güvenlikten bir haber olan insanların elinde Root İşlemi korkunç bir güvenlik kaybına dönüşebilir diyebiliriz.

Ben, Root’u öneriyorum, fakat önerdiğim kişilerin Profesyonel olmasını diliyorum.

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER