ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Haziran 2013 Cuma 08:41

Android cephesinde devrim gibi yenilik!

Android cephesinde devrim gibi yenilik!

Google, gün geçtikçe daha fazla sistem gereksinimi duyan işletim sisteminde radikal bir değişiklik ön görüyor.


IDC tarafından yayınlanan son raporda dünya genelinde \%74’lük bir kullanıma sahip olduğu anlaşılan popüler işletim sistemi Android, gün geçtikçe pazar payını arttırmaya devam ediyor. Her sürümde farklı yeteneklere bürünen işletim sisteminin zaafları da yok değil. Gün geçtikçe daha da gelişen sistem aynı zamanda daha fazla RAM ve ROM’a ihtiyaç duymaktadır. Bu noktada özellikle üreticilerin kullanıcılara sunduğu giriş seviyesi telefonlar, sahip oldukları donanım itibariyle Android’in en yeni güncellemelerinden muaf tutuluyordu.

Google’ın Android 5.0 üzerinden sıkı çalışmalar yaptığı ve söz konusu sürümü, Jelly Bean’in daha da yaygınlaşması adına ertelediği biliniyor. Android 5.0 Key Lime Pie sürümünde ne gibi yenilikler bizleri bekler henüz kestirmek zor ancak, son gelen raporlara göre Google, optimizasyon üzerine yoğunlaşmış durumda. Arama motoru devi, işletim sistemi üzerinden yeni bir kodlama sistemi oluşturarak, sistemin düşük donanımlı telefonlarda dahi çalışmasını sağlayacak.

1371186880_key-lime-pie-cartoon.jpg

Bugün 1GB RAM’e sahip telefonlar bile kullanıcının geliştirdiği arabirim ile entegre edilince Jelly Bean sürümünde bile bazı hatalar alınmıyor değil. Üreticiler kodlama noktasında istenilen akıcılığı sağlayamadığı gerekçesiyle dönemin birçok üst sınıf telefonlarını güncellemeden mahrum bıraktı. Galaxy S ve HTC Desire HD bunlar arasında sayılabilir.

iOS ve Windows Phone 8 cephesinde 512MB RAM’e sahip telefonların bile sistemi yap gibi çalıştırdığı dikkate alındığında, Google’ın Android tarafında da sağlamak istediğinin bu olduğu anlaşılıyor. Sağlanacak optimizasyonlarla Android 5.0 ve devamındaki sürümler, telefonlara hem daha kolay entegre edilecek hem de düşük donanımlı telefonlarda rahatlıkla çalışabilecek.

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER