ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Çok Bulutlu
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ocak 2013 Pazartesi 08:28

AMD ve NVIDIA arasında soğuk savaş başladı

AMD ve NVIDIA arasında soğuk savaş başladı

AMD ve NVIDIA neyin kavgasını yapıyorlar?


AMD ve Nvidia arasında şok bir gelişme yaşandı ve iki dev şirket arasında soğuk savaş başladı.

AMD firması, mahkemeye başvuruda bulundu ve NVIDIA firmasının eski başkan yardımcısı Robert Feldstein ile eski yöneticiler Manoo Desai, Nicolas Kociuk ve Richard Hagen'ı, firmaya ait ticaret sırlarını ve teknolojilere dair çok gizli bilgileri içeren 100.000'e yakın belgeyi gizlice Nvidia firmasına kaçırmakla suçladı.

1358711997_1301336101-amd-nvidia.jpg

Bu isimler geçtiğimiz altı ay içinde teker teker AMD'den ayrılarak rakip firma Nvidia'ya transfer olmuşlardı. İddiaya göre giderken bu çalışanlar, yanlarında AMD'ye ait çok gizli ticaret sırrı niteliğindeki belgeleri götürdüler. Başvuruda, adil rekabet kurallarını hiçe saymak ve AMD'yi zora sokmakla suçlanıyorlar. Eski yöneticilerden Kociuk yakında Nvidia'da işe başlayacak; diğer isimler de kısa süre içinde ona katılacak.

Mahkemeye başvuruda suçlanan isimlerden biri olan Feldstein, başkan yardımcılığı yaptığı dönemde firmanın Microsoft, Sony ve Nintendo'yla yaptığı anlaşmalardan yetkiliydi. Çalındığı söylenen belgelerden bir kısmının AMD'nin yaptığı lisans anlaşmalarının kapsamını belirleyen belgeler olduğu iddia ediliyor.

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER