ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Sağanak Yağışlı
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ocak 2013 Salı 22:59

Ağzı kokan sahibini uyaracak

Ağzı kokan sahibini uyaracak

Kamerasıyla görebilen ve mikrofonuyla duyabilen telefonlar artık kokuyu da duyacak!


San Francisco'da bulunan yeni bir şirket olan Adamant Technologies, iPhone'a koku ve Tat duyularını vermeye çalışıyor.

Şirket, içerisinde küçük birçok sensör bulunan bir bilgisayar çipi üretti ve bu çiple birlikte koku ve Tat duyularını dijtal sinyallere çevirebildiklerini iddia ediyor.

Şirketin CEO'su Samuel M. Khamis, ürettikleri koku duyusunun oldukça karmaşık olduğunu belirtiyor. Ortalama insan burnunda 400 adet "sensör" bulunduğunu söyleyen Khamis, Adamant'ın teknolojisinde 2000 kadar sensör bulunduğunu, bunun da bir köpeğin burnuyla eşdeğer olduğunu belirtiyor.

Şimdilik çiplerin toplu üretiminin Austin, Texas'ta bulunan bir fabrikada yapıldığı ve 1-2 sene sonrasında iPhone'a takılan ve ortalama fiyatı 100 dolar olan bir cihaz geliştireceklerini söyleyen Khamis, bu aletle nefesinizin kötü kokup kokmadığını bile anlayabileceğimizi iddia ediyor.

iPHONE'DAN YENİ TAKTİK

Bu arada Samsung ile devam eden patent savaşları bir yana telefon pazarında daha da güçlenmek isteyen Apple iPhone mini ile geliyor.

Şirkete yakın bir kaynağa göre Apple daha ucuz ve ufak bir iPhone'la üç yıl içinde kullanıcıların karşısına çıkacak. Strategy Analytics'in raporuna göre geniş fiyat aralığında satışa sunduğu telefonlarla 180 milyon satmayı başaran Samsung'a kıyasla Apple 2012'de 180 milyon iPhone satabildi.

Uzmanlara göre Apple düşük fiyatlı bir iPhone'la Samsung başta olmak üzere diğer aynı seviye telefonlarla mücade edebilme şansı yakalayacak.

Böylece mevcut iPhone'u almaya gücü yetmeyen büyük bir kesime de iPhone ulaşmış olacak.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER