ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Temmuz 2014 Çarşamba 17:15

3D yazıcılarda üretilmiş organlara kan damarları eklendi!

3D yazıcılarda üretilmiş organlara kan damarları eklendi!

Sydney Üniversitesi, Harvard, Stanford ve MIT’den bilim insanlarının oluşturduğu araştırma grubu kan damarlarını oluşturmanın bir yolunu buldular.


Organ nakli için beklemenin gerekmediğini düşünün. 3D yazıcıdan organ üretmek parlak bir fikir gibi görünse de iç organ üretmenin önündeki en büyük engel, organ içinde karmaşık bir ağ oluşturan kan damarlarının oluşturulmasıydı. Bu damarlar olmadan üretilen iç organın çalışması elbette mümkün değil.

1404908178_img20140709000157.jpg

Sydney Üniversitesi, Harvard, Stanford ve MIT’den bilim insanlarının oluşturduğu araştırma grubu kan damarlarını oluşturmanın bir yolunu buldular. Araştırma ekibi gelişmiş bir biyoyazıcı kullanarak küçük, birbirine bağlı telcikler üretti. Sonra bunları insan endotel hücreleriyle ve ışık altında sertleşen protein yapılı bir maddeyle sardılar. Ardından telcikleri çıkardılar ve işte, kılcal damarlardan bir ağ oluştu.

Ekibin lideri ve Sydney Üniversitesi’nde araştırmacı olan Dr. Luiz Bertassoni: “Dokuların küçük parçalarını laboratuvarda oluşturmak bir süredir yapabildiğimiz şey olmasına karşın, fonksiyonel kan kılcallarına sahip üç boyutlu dokular üretmek bu alanda yeni bir dönem açacaktır.” dedi.

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER