ÖNE ÇIKANLAR :
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Aralık 2012 Çarşamba 04:59

2013'ün cepleri nasıl olacak?

2013ün cepleri nasıl olacak?

2013 model ceplerde bizi hangi yenilikler ve hangi sürprizler bekliyor? Hepsi içeride...


Akıllı ceplerde sınıra ulaştığımızı ne kadar düşünsek de, Samsung, Apple gibi üreticiler bize her sene bıkıp usanmadan yanıldığımızı gösteriyorlar.

chip.com.tr'de yer alan habere göre 2012'de dört çekirdekli cepler üst seviyede standart halini alırken, Apple sonunda iPhone'un ekranını büyüttü.

Nokia ise en son Lumia cebine entegre ettiği kamerasının üstün kalitesiyle hepimizi şaşırttı. Peki 2013'den neler beklemeliyiz? Bizi yine daha büyük ekranlar ve daha da çok çekirdekli cepler mi bekliyor?

İşte önümüzdeki sene ceplerde gerçekleşmesini beklediğimiz gelişmeler.

1. 1080p ve 5 inç ekranlar standart halini alabilir: 2013'de "amiral gemisi" modellerinin 1080p ekranlarla gelmesini bekleyebiliriz. Sony'nin Yuga kod adlı 5 inç'lik bir cep üzerinde çalıştığı dedikodularını da duymuştuk.

2. Galaxy S4 hükmedecek: Söylentiler, Galaxy S4'ün daha hızlı bir dört çekirdekli (veya 8 çekirdekli) işlemciye, biraz daha büyük bir ekrana sahip olacağı söyleniyor. Samsung'un bir sonraki amiral gemisinin daha da güçlü bir pille gelmesini bekleyebiliriz.

3. Windows Phone popüler hale gelecek: Lumia 920 ve HTC 8X gibi ceplerle beraber Windows Phone 8 sonunda beklenen kalkışı yapacak gibi görünüyor.

4. 64GB'lık dahili depolama yaygınlaşacak: Samsung'un 64GB kapasiteli daha küçük bellek çipleri üzerinde çalıştığı biliniyor. Geçtiğimiz günlerde 64GB'lık bir Galaxy S3'ün de piyasaya sürülmüş olması, 2013'deki ceplerin daha büyük depolama alanlarına sahip olacağını gösteriyor. iPhone'un 64GB sürümleri halihazırda bulunsa da, aynı fiyata SD kart slotuna sahip bir cep alıp tasarruf edebiliyorsunuz.

5. iPhone 5S: İlk dedikodular, 2013'de çok büyük bir yenilik içermeyen "iPhone 5S"in tanıtılacağını söylüyor.

6. Esnek ekranlar: Esnek telefonlara şimdilik uzağız, ancak esnek ekranlar 2013'deki ceplerin ekranlarını daha sağlam hale getirebilir.

7. Tasarım: Tüm akıllı ceplerin performanslarının birbirine yaklaştığını düşündüğümüzde üreticiler, cepleri birbirinden ayırmak üzere onların tasarımına önem vereceklerdir.

8. Daha büyük piller: 2012'de üreticilerin sonunda bizlere kulak vererek ceplerine daha güçlü piller yerleştirdiklerini gördük. 3.300mAh pil ile gelen Razr Maxx, 2.100mAh ile gelen Galaxy S3 gibi. Pili bir gün bile dayanmayan bir cep yerine, biraz daha kalın ve ağır bir cep taşımaya razıyız.

9. Fiyatı uygun modeller revaçta olacak: Uygun fiyatlı Android'ler, artık eskisi gibi çöp değiller. Orta seviye ceplerde çift çekirdekli, güçlü cihazlar görmeye hazırlanın.

10. Blackberry'nin dönüşü: RIM'in yeni BlackBerry 10 modelleri, 2013'de ortaya çıkacak. BB10, belki Android ve iPhone hayranlarının kalbini çalamayabilir, ancak yeni yazılımsal klavye gibi küçük değişiklikleriyle RIM severlerin ilgisini çekebilir.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER