ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Hafif Sağanak Yağışlı
TEKNOLOJİTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Mayıs 2013 Pazartesi 00:21

16 lensli kamera modülü Lumia telefonlara gelebilir

16 lensli kamera modülü Lumia telefonlara gelebilir

Nokia'nın Pelican Imaging firasına yapacağı yatırım daha iddialı kamera çözümlerini karşımıza çıkarabilir.


Mobil dünyasının öncü isimlerinden Nokia, PureView teknolojisi ile kamera segmentinde önemli bir başarı yakaladı. Lumia 920’de de devam eden teknoloji arttırılan görüntü kalitesi ile daha başarılı sonuçlara imza attı. Son olarak 14 Mayıs’ta resmi tanıtımı beklenen Lumia 928’de yer alması beklenen Xenon flaşlı kamerayla düşük ışık çekim kalitesi arttırılacak ve telefonun en iddialı kameraya sahip telefon olması sağlanacak.

Windows Phone 8 ile çıkış yakalayan Nokia, söz konusu yükselişinde Lumia serisinde yakalamış olduğu kamera başarısı etkin rol oynuyor. Windows Phone 8 platformunun henüz 4 çekirdekli işlemci ve Full HD çözünürlüğe destek sunmaması sebebiyle Finlandiya merkezli üretici gelişiminin büyük bölümünü kamera cephesinde harcadı.

Nokia kamera noktasında sağladığı gelişimlerde bunlarla yetinmeyip daha yenilikçi özellikleri kullanıcılara sunmak adına Pelican Imaging görüntüleme teknolojileri firmasına yatırım yapmaya hazırlanıyor. Pelican Imaging, kullanıcıların fotoğraf  çektikten sonra odağı yeniden ayarlanmasını mümkün kılan teknoloji üzerinde çalışmalar yapıyor. Hatta çekimler esnasında birden fazla odak noktası belirlenmesine de olanak sağlanıyor.
1367770345_1.jpg

Kullanıcı çekilen fotoğraflarda arka plan ya da görselin herhangi bir yerini ölçekleyerek farklı bir görsele taşıyabiliyor ve unsurları birleştirebiliyor. Telefonda yer alan kamerada tek bir lens yerine 16 farklı optik lens tercih ediliyor ve bu sayede yukarıda bahsi geçen özellikler gerçekleştirilebiliyor.

Yılın ikinci yarısında daha büyük ekranlı, Full HD çözünürlüklü, 4 çekirdekli telefonlar Nokia cephesinden bekleniyor. Pelican Imaging ile oluşturulması planlanan ortaklığın meyveleri ise 2014 yılında Lumia telefonlarda yer bulacak.

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER