ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Sisli
TATİLTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Temmuz 2013 Cuma 01:11

Üstüme iyilik sağlık a dostlar

Üstüme iyilik sağlık a dostlar

Sağlıklı sularda sizde daha sağlıklı yaşamın keyfini yaşayın.


Sağlık mı mutluluğu getirir, yoksa mutluluk mu sağlığı? Sanırım, bu konuda herhangi bir ayrıma gidemeyiz. İkisinin de birbirini, hem olumlu hem de olumsuz yönde tetiklediğini söylesek yeter. Son zamanlarda popüler olan Spa ve Wellness terimleri de bu iki yapının birbirleri ile olan ilişkisini düzenlemek için kullanılan uygulamaların genel adı olarak karşımıza çıkıyor. Batı medeniyetinin güzel taraflarından olan, Spa ve Wellness hayatımıza oldukça hızlı bir giriş yaptı. Bildiğiniz gibi, Batı’nın iyi yanlarını almakta üstümüze yoktur. Peki, bu terimleri ne kadar biliyoruz, ne işe yaradığından haberdar mıyız? Değilsek haberdar olmalı mıyız? Sorularımız bunlar, peki ya cevaplar?

Öncelikle Spa ile başlayalım. Turizm konusunda, yüksek potansiyeli olan bir ülke olduğumuzdan, Spa özellikle birçok turizm merkezinde karşımıza çıkan bir kavram. Termal otellerde, bu konuda uygulamalara çok daha fazla önem veriliyor. Sonuçta Spa kelime manasıyla “sudan gelen sağlık” olduğu için, termal otellerin bu konuda öne çıkması son derece normal. Spa’nın kökenlerinin Roma’ya kadar dayandığı söylenir. Satış stratejisi olabileceğini, aklımızdan çıkarmıyoruz tabi. Sonuçta kaç tane Romalı kaldı, şu dünyada? Teyit etmediğiniz bilgilere güvenmeyin lütfen, sayın okuyucu. Tarih konusunda çok geniş bir perspektif sahibi olduğumu, anladınız sanırım. Ama biz tarihe değil Spa’ya bakalım şimdilik. Spa uygulamaları aslında, yapı bakımından kaplıcalarla benzerlik gösteriyor. Bu hem yöntemlerin uygulanışında hem de sonuçlarında karşımıza çıkan bir benzerlik. Suyun getirdiği sağlıktan biz de uzun asırlardır yararlanıyoruz. Öyle ya, Romalılardan neyimiz eksik değil mi? Spa genel anlamda, su ve çamur terapilerini içerisinde barındıran, bunun yanında farklı masaj yöntemlerini kişilere sunan, uygulamalar bütünüdür. Bu uygulamalar sayesinde kişilerin sağlıklarını geri kazanmaları amaçlanır. Termal otellerde uygulanan kaplıca tedavilerinde olduğu gibi, çoğu zaman da bu amaçlar gerçekleştirilir. Kişinin kan dolaşımını düzenlemesi, kas gerilimlerini ve ağrılarını azaltmak, suyun derideki göstereceği detoks etkisi, stresin ve yorgunluğun giderilmesi gibi, kaplıca tedavilerinde elde edilen sonuçların birçoğu, Spa uygulamalarından da elde edilebiliyor.

Şimdi geldik, Spa’nın en yakın arkadaşı, Wellness kavramınıza. Bu kavram, İngilizce kökenli, yani tarihi konusunda muhtelif söylentiler yok. Well ve Fitness kelimelerinin birleşmesi sonucu ortaya çıkan bu kavramı,  ünlü Türk fikir adamı Ceza’nın,  “üstüme iyilik sağlık a dostlar” sözleri ile net bir şekilde açıklayabiliriz sanırım. Wellness tam da bunun karşılığı çünkü. Mecaz konusunda ne kadar yetkin bir kişilik olduğumu gösterdikten sonra, dönelim Wellness’ın içeriğine. Bu kavram içerisinde, dengeli beslenme ve düzenli spor yapma davranışlarını barındırır. Sağlıklı beslenme konusu, ülke olarak en sevdiğimiz ve muhakkak dikkat ettiğimiz bir konu olduğu için, zaten sıkıntımız yok. Ancak düzenli spor aktivitelerine biraz daha dikkat etmemiz gerekiyor. İşte bu sebeple Spa ve Wellness merkezleri tam aradığımız yer. Bu merkezlerde, kişiler için uygulanacak antrenman programlarından, yardımcı besin takviyelerine varıncaya kadar her konuda uzman kişilerden yardım alınabiliyor. Spor ve sağlıklı beslenme bir araya geldiğinde, hem fiziksel hem de ruhsal olarak sağlık ve mutluluk da beraberinde geliyor. Spa ve Wellness uygulamalarının ana amacı da bu zaten. Eğer bu konuda daha fazla bilgi edinmek ve ülkemizde hangi merkezlerde Spa ve Wellness uygulamaları olduğunu öğrenmek ve tercihlerinizi bu bilgiler doğrultusunda yapmak isterseniz, www.termaloteller.tv sitesine bir göz atmanızı öneririm. Birçok kaliteli makaleye ve termal turizm merkezlerine ait tanıtıcı videolara bu iste aracılığıyla erişmeniz mümkün.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER