ÖNE ÇIKANLAR :
TATİLTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ekim 2014 Perşembe 14:25

"Türkiye turizmde, İspanya'dan cazip hale gelebilir"

"Türkiye turizmde, İspanyadan cazip hale gelebilir"

Thomas Cook'un 2015 kataloğunun tanıtımı, yurt dışından davet edilen 70 gazetecinin katılımıyla Kuşadası'ndaki bir otelde gerçekleştirildi.


Almanya merkezli dünyanın önde gelen tur operatörü Thomas Cook'un Yönetim Kurulu Başkanı Michael Tenzer, Alman turistlerin öncelikli tercihinde ilk sırada İspanya, ardından ise Türkiye'nin geldiğini belirterek, "Türkiye, İspanya'ya nazaran tarihi ve kültürel özelliklerini ön plana çıkararak daha cazip hale gelebilir" dedi.

Türkiye'ye en çok turist getiren turizm firmalar arasında yer alan Thomas Cook'un 2015 kataloğunun tanıtımı, yurt dışından davet edilen 70 gazetecinin katılımıyla Kuşadası'ndaki bir otelde gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan firma Yönetim Kurulu Başkanı Tenzer, firmaları açısından Türkiye'nin İspanya'dan sonra ikinci önemli destinasyon olduğunu, bu nedenle toplantıyı Kuşadası'nda gerçekleştirdiğini belirtti.

Türkiye'ye gelen turistlerin bir dönem ağırlıklı olarak güneydeki kıyı bölgelerinin tercih edildiğini, fakat son dönemlerde tesisleşmedeki artış ve kültürel hazinelerin tanınırlığının artmasıyla ziyaret imkanlarının daha geniş bir alana yayıldığını ifade eden Tenzer, bu alternatifleri ortaya koyarak Alman müşterileri tekrar tekrar Türkiye'ye çekme hedefinde olduklarını söyledi.

Alman turistlerin dünya genelinde ilk sırada İspanya, ardından ise Türkiye'yi tercih ettiğini ifade eden Tenzer "Bugün Türkiye İspanya, Yunanistan ve Mısır ile büyük bir rekabet içinde. Türkiye, İspanya'ya nazaran tarihi ve kültürel özelliklerini ön plana çıkararak daha cazip hale gelebilir. Türkiye ön plana çıkmak istiyorsa, imajını daha yükseklere taşımak için gerekli yatırımları yapıp, özelliklerini ve avantajlarını ön plana çıkararak misafir memnuniyetini arttırmalıdır" dedi.

Diğer ülkelerin tanıtıma büyük yatırımlar yaptığını vurgulayan Tenzer, şöyle devam etti:

"Türkiye bu konuda geri planda kalmamalı. Acilen kendi önceliklerini tespit edip göstereceği çaba ile bunları ön plana çıkarmalı. Türkiye, Avrupa'ya yakınlığı ile Doğu Akdeniz destinasyonları karşısında büyük bir avantaja sahip. Bu avantajı kullanabilmek için turizmden sorumlu kişilerin birlik olması ve ortak hedefler belirlemesi gerekir. Biz tur operatörü olarak Türkiye'nin göstereceği çabaları desteklemeye hazırız. Bunun için Türkiye'nin net bir strateji belirlemesi gerekiyor."

Michael Tenzer, yöneltilen bir soru üzerine, Avrupa ve dünyada Türkiye denince sınırdaki karmaşaların geldiğini söyledi. Bunun Türkiye'nin turizmine önemli etkisinin bulunduğunu bulunduğu ifade eden Tenzer, çözümü halinde ise Türkiye'nin turizmde kısa sürede çok daha ön plana çıkabileceğini kaydetti.

Önümüzdeki turizm sezonunda Türkiye'yi ön plana çıkarma arzusunda olduklarını söyleyen Tenzer, "Önümüzdeki yıl için, Türkiye'nin batı bölgelerine sadece Almanya'dan 3 bin uçuşa ulaştık" dedi.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı da 2013'te Türkiye'ye yaklaşık 36 milyon turist geldiğini, bu yıl bu rakamın üzerine çıkmayı hedeflediklerini, Thomas Cook'un da en çok turist getiren firma olduğunu belirtti.

Firmanın turizm kataloğunun tanıtımı için yurt dışından davet edilen 70 gazeteci daha sonra Efes Antik kenti, Şirince, Pamukkale, Afrodisyos ile Latmos Dağlarına düzenlenen tura katıldı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER