ÖNE ÇIKANLAR :
TATİLTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Ocak 2018 Perşembe 12:11

Sömestrde 450 bin kişi tatil yolcusu

Sömestrde 450 bin kişi tatil yolcusu

TÜRSAB Başkanı Ulusoy: "Geçtiğimiz yıl sömestir tatili kapsamında 350 bin kişi tatile çıkmıştı. Bu yıl bu sayının 400450 bin aralığında olmasını bekliyoruz"


Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, geçen yıl sömestir tatili kapsamında 350 bin kişinin tatile çıktığını, bu yılki sayının 400-450 bin aralığında olmasını beklediklerini bildirdi.

2017-2018 eğitim-öğretim yılının birinci dönemi yarın sona erecek. Öğrenciler, ikinci dönemin başlayacağı 5 Şubat 2018 tarihine kadar ilk yarı yılın yorgunluğunu atma, ikinci yarı yıl için enerji depolama imkanı bulacak.

Tatil döneminde Türkiye'nin farklı noktalarındaki tatil rotalarında da hareketlilik yaşanacak. Tatile çıkacakların tercihleri, kış mevsimi dolayısıyla daha çok kayak merkezlerine yönelirken, Kapadokya ve Karadeniz'in yanı sıra Eskişehir ve Kars'a gerçekleştirilecek kültür turları da tatilcilerin tercihleri arasında yer alacak.

Tatili yurtdışında geçirmek isteyenler ise rotalarını çoğunlukla Bulgaristan ve Makedonya'ya çevirecek.

- "Tatile çıkacak kişi sayısı artacak"

TÜRSAB Başkanı Ulusoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl sömestir tatili kapsamında 350 bin kişinin tatile çıktığını, bu yılki sayının 400-450 bin aralığında olmasını beklediklerini bildirdi.

Sömestir tatili için yurtiçinde en çok kayak merkezlerinin rağbet gördüğüne değinen Ulusoy, "Uludağ başta olmak üzere, Kartalkaya, Palandöken, Erciyes ve Sarıkamış kayak turizminde talebin yüksek olduğu noktalar. Bununla birlikte kültür turları da sömestir döneminde talep göre yurtiçi turlar arasında." dedi.

Yurtiçi kayak otellerinde kişi başı gecelik konaklama fiyatlarının 250 liradan başladığını, tesis ve destinasyona göre daha üst seviyelere tırmandığını vurgulayan Ulusoy, kayak turlarında en çok, 3 gece 4 günlük paketlerin ilgi gördüğüne dikkati çekti.

Yurtiçi kültür turlarının da tatil tercihleri arasında olduğunun altını çizen Ulusoy, bu grupta Kapadokya ve Karadeniz kültür turlarının başı çektiğini kaydetti. Eskişehir ve Kars'ın da son dönemde ilgi gören kültür rotaları arasında yer aldığına işaret eden Ulusoy, yurtiçi kültür turlarının da kişi başı 250 liradan başladığını söyledi.

- Yurtdışında Bulgaristan ve Makedonya

Başaran Ulusoy, sınırların dışında tatil geçirmek isteyenlerin ise rotalarını uygun fiyatlarından dolayı Bulgaristan Bansko ve Makedonya Mavrovo kayak turlarını tercih ettiğini bildirdi.

Yurtdışı kayak otellerine yönelik paketlerin 160 avro seviyesinden başladığını ve tesisin kalitesine göre daha üst seviyelere tırmandığını belirten Ulusoy, "Vizesiz Balkan turları ilginin yoğunlaştığı bir diğer yurtdışı tur durumunda bulunuyor. Bununla birlikte İtalya, Fransa ve İspanya da sömestr turlarında talep gören destinasyonlar arasında yer alıyor." ifadesini kullandı.

- "Kış turizminde seçenekler arttı"

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır da yarı yıl tatilinde talebin daha çok kayak merkezlerine yöneldiğini söyledi.

Son dönemde kayak merkezlerinde yaşanan kar sıkıntısı nedeniyle tesislerdeki doluluk oranlarının da istenen düzeylere ulaşmadığını belirten Bayındır, "Geçen yıl yarı tatilinde neredeyse yüzde 100 dolu olan kayak merkezleri, bu yıl satışlarını sürdürüyor." dedi.

Kış turizmi konusunda Uludağ ve Kartalkaya'nın ardından Ilgaz, Palandöken, Erciyes ve Sarıkamış'ın da popüler hale geldiğinin altını çizen Bayındır, Türkiye'nin elindeki potansiyeli hala yeterince kullanamadığını vurguladı.

Dünya kış turizmi pazarında Türkiye'nin de bir an önce yerini alması gerektiğini dile getiren Bayındır, sözlerini, "Kayak ve kış turizminde seçeneklerin artması, Türkiye'de kış turizmi potansiyelinin çok yüksek olduğunu gösteriyor." diye tamamladı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER