ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
TATİLTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Temmuz 2013 Çarşamba 14:53

Mehmet Ali Yalçındağ Arama Motorunda Devrim ''ADA''

Mehmet Ali Yalçındağ Arama Motorunda Devrim ADA

Türkiye'de Yandex akademi kurulacak


Yandex, WEB’de arama anlayışına yeni bir boyut getirdi. Yandex’in dünyada ilk kez Türkiye’de başlatacağı ‘Adalar’ adını verdiği sistem sayesinde pizza siparişi veya uçak rezervasyonu gibi birçok şey arama motorundan direkt yapılabilecek. Yandex, dünyada ilk olarak ‘Adalar’ adını verdiği yeni projesini Türkiye’de pilot olarak hayata geçirdi. Proje, web’de arama anlayışına devrim niteliğinde bir yenilik getiriyor. Yandex Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ ile Yandex CEO’su Arkady Volozh’un katıldığı basın toplantısıyla duyurulan projeye göre Yandex kullanıcıları artık sayfa sayfa gezmek yerine anında ulaşmak istediği sayfaya gidebilecek. Örneğin klasik arama motorlarında uçak bileti almak isteyen bir kişi önce uçacağı havayolu şirketinin sitesini buluyor. Ardından da yapmak istediği işlem için 10’larca tıklama yaptıktan sonra istediği sayfaya ulaşıyor. Yandex Adalar projesinde ise kullanıcı havayolu şirketinin ismini yazdığında arama sonuçlarında karşısına o şirketin bir adası çıkacak. Kullanıcı bu adadan satın alma ya da direkt rezervasyon yapabilecek. Ayrıca sinema bileti almak ya da pizza siparişi vermek isteyenler de bu işlemleri hızlı bir şekilde yapabilecek. Böylece gereksiz tıklamalar son bulacak.

Türkiye’de de Yandex Akademi kurulacak

Yandex Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, Yandex’in Rusya’daki akademisinin benzerinin Türkiye’de de kurulacağını açıkladı. “Önemli bir karar aldık. Birçok üniversite ile görüşüyoruz” diyen Yalçındağ, “50-100 Rus mühendisi de Türkiye’ye getirmeyi planlıyoruz. 200 kişilik bir ekip kurup Türkiye’yi inovasyon merkezi haline getirmeyi planlıyoruz. Hükümetin yerini duyuracağı Teknopark projesininin içinde de yer almak istiyoruz” dedi. Yalçındağ, Yandex’in Rusya’da kurduğu akademinin ise yaklaşık 35 milyon dolara mal olduğunu anlattı. Mehmet Ali Yalçındağ, kurulacak akademi ile bireylerin geliştirilmesinde önemli rol oynayacaklarını da sözlerine ekledi. 18 ayın sonunda iyi sonuç yakaladık Yandex mühendislerinin 2 yıldır üzerinde çalıştığı Adalar Projesi’nin tanıtımı için Moskova’dan gelen Yandex CEO’su Arkady Volozh projeyi “Çok büyük birşey geliyor” sözleriyle anlattı. Volozh “Önceden birileri birşey yaratıyor biz bakıyorduk. Şimdi devrim niteliğinde günlere hazırlanıyoruz” dedi. Volozh Yandex olarak arama motorları içinde Türkiye’de 5’inci sırada olduklarını da belirterek “Ama ulusal şirketler içinde 1’inciyiz. 18 ayın sonunda aldığımız en iyi sonuç” diye konuştu. Bu arada Yandex Türkiye yetkilileri de uygulamaya girecek Adalar projesinin web siteleri içerisinde kaybolmadan, istenen hizmete doğrudan ulaşma imkanı sağladığını belirterek bunun dünyada bir ilk olduğunu anlattılar.

‘Ada’yı şirketler kuracak

Yandex Adalar Projesi’nin tamamen devreye girmesi için şirketlerin de sürece dahil olması gerekiyor. Çünkü proje için bu şirketlerin altyapısını uygun hale getirmesi şart. Yandex projeye dahil olacak şirketlerden herhangi bir ücret almayacak. “Firmalar kendi adasını yaratacak. Yıl sonuna kadar birçok ada ortaya çıkacak” diyen Mehmet Ali Yalçındağ, Adalar’a dahil etmek için ilk etapta eylül sonuna kadar 500 şirket ile görüşeceklerini söyledi. Yeni sistemin daha kaleteli arama sağlayacağını da anlatan Yalçındağ “İnsanların değişimine adaptasyon için bunu yaptık” dedi. “Bu bir raklam platformu değil” diyen Mehmet Ali Yalçındağ, sadece özel şirketlerin değil, vatandaşın hizmet aldığı kamu kurumlarının da bu sürece dahil olabileceğini anlattı. 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER