ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
TATİLTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2013 Salı 13:40

İnternet'ten Alışveriş Güvenli mi?

İnternetten Alışveriş Güvenli mi?

Son yıllarda artık herkes internet üzerinden alışveriş yapmaya başladı.Ancak internet üzerinden alışverişler güvenli mi?


Alışveriş kültürünün oluşmaya başlaması ile birlikte insanoğlu elindeki ürünleri bir başkası ile değiştirme ihtiyacı sonucu farklı araçlar kullanmışlardır. İlk başlarda takas yöntemi ile elindeki ürünleri satan insanlar, daha sonrasında doğadaki farklı materyalleri kullanmışlardır. İlk olarak deniz kabuğu ile başlayan ücret ödeme çözümü yapılan art niyetli uygulamalar sonucu yeni bir arayışa itmiş. Çivi, sığır, mücevher gibi araçlardan sonra, Üzerinde çeşitli mühürler bulunan gümüş ve altın sikkelere bıraktı.

                 M.Ö. 118 yılında çinliler tarafından deri banknotlar kullanılırken ilk defa kağıt para kullanılmış. Alışverişte kullanılan ürünlerin değerinin artması taksit ile ödemeye buna bağlı olarak taksitli ödeme ürünlerinin doğmasına sebep olmuştur.

 1969 yılında 4 üniversitenin bilgisayarlarının birbirine bağlanması ile başlayan internet serüveni bugün her kullandığımız teknolojik ürünün bağlanabildiği bir ağ haline geldi. TÜRKİYE’ de ise ilk kez 12 Nisan 1993 tarihinde ÖDTÜ ile ABD’de NSFNet (National Science Foundation Network) ile yapılan bağlantı ile internet ülkemize girmiş oldu. İnternetin yaygınlaşması ile yeni ödeme sistemlerinin oluşması ise kaçınılmazdı.

                İnternetten yapılan alışverişlerde yapılan bir çok dolandırıcılık insanlarımızı olumsuz yönde etkiledi. Öyle ki araştırma sonuçlarına göre TÜRKİYE’ de her 100 kişiden 85 i internetten alışveriş yapmıyor.  Tabi bu rakam sizi aldatmasın, Ülkemizde 2012 yılında internetten alışveriş 30,6 milyar Türk lirası (BKM’ye göre).

                Eğer internet üzerinden alışveriş yapacaksanız size güven veren bir siteden alışveriş yapabilirsiniz. Üstelik gece veya Pazar açık mı? Gibi bir düşünceniz olmadan oturduğunuz yerden. Bilhassa kredi kartı ile yapılan alışverişlerde. Tüm kredi kartı ile alışveriş yapan siteler SSL sertifikası ile işlem yapmak zorunda bu sertifika kredi kartı bilgilerinizi binary sistemine göre şifreliyor. Banka ya şifreli olarak gönderiyor. Bankadaki sertifika ise bu şifreyi çözerek güvenli bir şekilde taksitli alışveriş yapmanıza imkan veriyor.

                Kimi kullanıcılar “ürünü elime almadan almak istemem” şeklinde konuya yaklaşsa da cep telefonu, notebook, fotoğraf makinesi, parfüm gibi daha önceden bildiği bir çok ürünü satın alır hale geldi. Üstelik bu kadar çeşitli ürün için pazara çıkmak sizi yorarken birkaç tık ile birbirinden farklı fiyatlar ile binlerce ürüne ulaşabiliyor. Ürünü alan başka kullanıcıların yorumlarını okuyabiliyorsunuz.

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER