ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL24°C
Çok Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2014 Cumartesi 16:17

Zigana Dağı Kış Eğitimi Kampı


Türkiye Dağcılık Federasyonunca düzenlenen kış eğitimine katılan dağcılar, Torul ilçesinin 2100 rakımlı Zigana Dağı'nda kamp kurdu.
Türkiye Dağcılık Federasyonu Organizasyon Kurulu Üyesi Korkut Güven, AA muhabirine yaptığı açıklamada, beşinci aşama olan kış temel eğitimi için yaklaşık 100 sporcuyla bir hafta süreyle Zigana Dağı'nda kamp yapacaklarını belirtti.
Çadır kampı Zigana Gümüşkayak Tesisleri'nin yanında kurduklarını ifade eden Güven, "Gündüz karda eğitim çalışmaları, akşam ise tesis ortamında teorik dersler işlenecek. Her eğitimde olduğu gibi bu eğitimde de başarılı olan sporcularımız, bir ay sonra, Erzurum'da yapılacak ve bu eğitimin bir üst aşaması olan kış gelişim eğitimini almaya hak kazanacak. Böylelikle sekiz eğitimi tamamlayan sporcular dağcılık eğitimini bitirme belgesi alacak" dedi.
Zigana'da daha çok kış şartlarında, yani soğuk hava şartlarında, kar ortamında barınma ağırlıklı bir eğitim gerçekleştirileceğini anlatan Güven, "Yürüyüşle başlayan ve yakından uzağa, kolaydan zora prensibiyle yürütülen bir eğitim olacak. Dolayısıyla karla tanışma, soğukla mücadele etme ve yaşamı sürdürme temeline dayalı bir eğitim yapacağız" diye konuştu.
Kampa Ankara'dan katılan Günay Kahraman ise Ankara Makine Mühendisleri Odası'nda çalıştığını kaydederek, "Kampımızı çok büyük heyecanla kuruyoruz. Bu kampa üç aydır hazırlanıyorum. Zigana adını duyunca çok heyecanlandım. Bu bizim beşinci eğitimimiz olacak. Yaz eğitimleri de dahil bugüne kadar dört eğitim yapmıştık. Zigana gerçekten çok heyecanlandırıcı ve keyifli bir yer. İlk defa geldim, çok beğendim" ifadelerini kullandı.
Zigana'da çadırlarını kuran sporcular, Zigana Dağı'nda beş yıl önce çığ altında kalarak yaşamını yitiren Trabzon Tenis Dağcılık Kayak İhtisas Kulübü (TEDAK) üyesi 10 dağcı için yarın yapılacak anma törenine katıldıktan sonra eğitimlerini sürdürecek.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER