ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2013 Cuma 10:50

Yüksekovadan Avrupa’ya uzanan azim

Yüksekovadan Avrupaya uzanan azim


Güneydoğu ve Doğu Anadolu denilince akla yokluk, terör sorunu, kış şartları ve elbette kadın olmanın zorluğu geliyor. Ama 14 yaşındaki Büşra Şen, tüm bu zorluklara meydan okuyor. Hakkari'nin tarihteki tek Avrupa şampiyonu unvanını kazanan tekvandocu Şen'in hedefinde olimpiyat madalyası var.
14 yaşında bir tekvandocu aynı zamanda bir başarı öyküsünün de kahramanı. Neden derseniz; sadece bir spor dalında ödül kazanmakla kalmamış, aynı zamanda son 30 yıldır adı terörle anılan Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde 'umut'un da adı olmuş. Yokluk, terör sorunu ve kış şartlarına meydan okuyan Şen, Hakkari'nin kadın Avrupa şampiyonu olma başarısı gösterdi. Şampiyon sporcu, bu uğurda gün gelmiş, karda 3 kilometre yol yürümüş, gün gelmiş ayakları donma tehlikesi geçirmiş. Başarılarına her gün bir yenisini ekleyen küçük yıldızın hedefi ise Türkiye'yi olimpiyatlarda temsil etmek.
Yokluk ve terör sorunuyla mücadele eden Yüksekova ilçesi ve Büşra Şen'in kaderi idealist bir tekvandocu olan Mehmet Aksungur'un Halk Eğitim Merkezi'ne tekvando kursu açmasıyla değişir. İki yıl önce kursa başlayan Büşra Şen, bir kardelen çiçeği gibi açar Yüksekova'da. Onun sporda kazandığı başarıları anlatmadan önce hikayesine bir kulak verelim. 7 çocuklu Şen ailesinin 6. çocuğu Büşra. Baba Selim Şen, kıt kaynaklarıyla ailesinin geçimini sağlamaya çalışan bir esnaf. Yüksekova'da inşaat malzemeleri satıyor. Türkçe bilmeyen anne Behice Şen ise ev hanımı.
Küçük kız, tekvandoya başladığında anne Behice Hanım, 'Kız çocuğusun korkuyoruz' diyerek karşı çıkar. Büşra, annesinin gönülsüzlüğünden, kardan, soğuktan, maddî imkânsızlıklardan, terörün kısıtlayıcılığından yılmaz. Gün gelir antrenman salonuna gitmek için 3 kilometrelik yolu yürürken ayakları donma tehlikesi geçirir, gün gelir antrenman yapabilmek için komşu ülke İran'a gitmesi gerekir.
Azmi sonunda başarılar da ardı ardına gelir. Muğla, İstanbul ve Nevşehir'de girdiği yarışmalarda birinci olur ve Avrupa şampiyonasına doğrudan katılma hakkı elde eder. Büşra, Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te, 36 ülkeden toplam 316 sporcunun katılımı ile yapılan 4. Yıldızlar Avrupa Tekvando Şampiyonası'nda tüm rakiplerini yenerek Avrupa şampiyonu olur. Şampiyonada 29 kiloda yarışan Büşra Şen, ilk turda Rus Dontsova Yanit'i 10-4, Alman Salow Tabea'yı 4-0 ve finalde de İspanyol Carbo Gonzalez'i 11-0 ile geçip, altın madalyayı boynuna takar. Tekvando zor bir spor dalı; uzun yıllar çalışma ve emek istiyor. Şen, yaklaşık 2 yıllık çalışmayla Yıldızlar Avrupa Tekvando Şampiyonası'nda birinci olurken, Hakkari iline Avrupa'dan ilk ve tek madalyayı kazandıran insan olarak tarihe geçti.
Büşra, bölgede öyle bir etki yapar ki, o şampiyon olduktan sonra Yüksekova'da 220 çocuk tekvandoya başlar. Yüksekova Halk Eğitim Müdürlüğü bünyesinde açılan ve 75 kişinin katıldığı tekvando kursuna devam eden Büşra, Türkiye'deki yarışmalara girebilmek için büyük gayret sarf ediyor. Genç sporcu ve antrenörüne en büyük desteği ise önce Yüksekova Kaymakamlığı daha sonra Tekvando Federasyonu veriyor.
Büşra şenin annesi Behiçe Şen, "Kızım başarı kazandı ödül aldı çok mutluyuz. Çok başarılı bende çok dua ediyorum. İnşallah daha başarılı olur. Okulunuda düşünüyorum okuluna devam etsin istiyorum." diye konuştu.
BÜŞRA ŞEN: EVDE YASTIKLARA TEKME ATTIĞIM DAHİ OLUYOR

Şampiyon sporcu Büşra Şen de "5. sınıftan beri tekvandoya gidiyorum. Şu anda lise birinci sınıftayım. Liseyi de Van'da okuyorum. Kışları çalışma yapabilme adına oldukça zor oluyor. Salonumuz çok uzak olduğu için yürüyerek gidip gelme zorunda kalıyorum. Zorlanıyorum ama başarılar gelince bunları unutuyorum. Bazı zamanlar salona gidemiyorum o zaman evde çalışmak zorunda kalıyorum. Hatta evde çalışırken yastıklara tekme attığım bile oluyor. "dedi.
Genç sporcu hedeflerini ise şöyle açıkladı:
"Tekvandoya başladığımdan beri güzel şeyler elde ettim ve umarım İnşallah devamı gelir. Avrupa Şampiyonluğu'nu kazandım. Hedefim dünya şampiyonu olmak. Bana destek veren herkese teşekkür ediyorum."

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER