ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Çok Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ocak 2013 Pazartesi 12:04

Yerlikaya gibi şampiyonlar çıkarmak

Yerlikaya gibi şampiyonlar çıkarmak


Grekoromen Güreş (A) Milli Takımı’nın yeni teknik direktörü Hakkı Başar, hedeflerinin sabırla çalışarak uzun vadede, federasyon başkanı, ”Asrın Güreşçisi” Hamza Yerlikaya gibi şampiyon sporcular çıkarmak olduğunu söyledi.

Milli takımın kamp yaptığı Sarıyer’deki Mersinli Ahmet Tesisleri’nde AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Başar, güreşte her zaman hedefin birincilik olduğunu vurgulayarak, ”Güreş ikinci veya üçüncülük için yapılmaz. Ancak zaman gerekiyor. Uzun vadede sabırla çalışmamız lazım. Bu yönde devam edersek yeni şampiyonlar çıkacağına inanıyorum” diye konuştu.

Hedeflerinin her şampiyonada madalya kazanmak, şampiyonluk elde etmek olduğunu kaydeden Hakkı Başar, şöyle devam etti: ”Önümüzdeki Avrupa ve dünya şampiyonası ile Akdeniz Oyunları için de bu hedefimiz geçerli. Ancak istikrar yakalamamız gerekiyor. İstikrarı yakaladıktan sonra hedefimiz Rıza Kayaalp gibi, federasyon başkanımız Hamza Yerlikaya gibi şampiyon sporcular çıkarmak. Bizim asıl hazırlığımız ileriye dönük. 2016 ve 2020 olimpiyatlarına hazırlanıyoruz. Önemli olan uzun vadede herkesin bildiği isimler elde etmek. Nasıl 120 kiloda Rıza Kayaalp biliniyorsa diğer kilolarda da bu tür sporcuları milli takıma kazandırmak istiyoruz. Ülkemizde bu potansiyel var.”

 ”Sporcularımız kendilerini milli takıma seçecek”

Hakkı Başar, İstanbul’da 2-3 Şubat 2013 tarihlerinde yapılacak Vehbi Emre Turnuvası’ndan sonra milli takımı belirleyeceklerini söyledi.

”Güreş, takım sporları gibi değil. Güreşte yeneni milli takıma koyuyoruz, dolayısıyla seçmiyoruz” diyen Başar, ”Bu anlamda Türkiye Şampiyonası düzenledik. 7 tane şampiyonumuz çıktı. Vehbi Emre Turnuvası’nda da sporcularımızı görüceğiz. En iyi dereceyi yapanları milli takıma alacağız. Biz seçmeyeceğiz, sporcularımız kendilerini milli takıma seçecekler. Sporcularımız kendi aralarında yarışıp milli takıma girmeye çalışacaklar. Bizim işimiz onlara adaletli ortam sağlamak. Türkiye’nin her köşesinden gelen sporcularımıza eşit davranmak” şeklinde konuştu.

 Nazmi Avluca’nın yerine kim güreşecek?

Hakkı Başar, 2012 Londra Olimpiyatları’ndan sonra aktif sporculuğu bırakan dünya ve Avrupa şampiyonu güreşçi Nazmi Avluca’nın yerine 84 kiloda Türkiye Şampiyonası’nda ilk 4’e giren güreşçilerden en iyisinin milli takıma seçileceğini söyledi.

Türkiye Şampiyonası’nda 84 kiloda Ahmet Yıldırım’ın birinci, Şaban Karataş’ın ikinci, Doğan Göktaş ve Kansu İldem’in ise üçüncü olduğunu hatırlatan Başar, şunları kaydetti: ”Bu arkadaşlarımız turnuvalarda birbirleriyle yarışacaklar. Bunların en iyisi takıma girecek. Her işte devamlılık önemli. Avrupa Şampiyonası’na, Akdeniz Oyunları’na, Dünya Şampiyonası’na gidecek devamlılık gösterecek arkadaşımız ilerde madalyayı hedefleyecek. Hemen gidip madalya almamız kolay değil. Öncelikle sporcumuzun kendini Türkiye’ye kabul ettirmesi, milli takıma girmesi ve devamlılık göstermesi gerekiyor. Daha sonra başarının geleceğine inanıyorum.” -”Gerekli dersleri çıkardık”- Hakkı Başar, 2012 Londra Olimpiyatları’ndan sonra güreş camiası olarak gerekli dersleri çıkardıklarını belirtti.

Olimpiyatlarda güreşte her zaman daha fazla başarının beklendiğini vurgulayan Başar, ”2012 Londra Olimpiyatları’nda güreş sadece 1 madalya aldı. Ama tabii ki biz güreş camiası olarak gerekli dersleri çıkardık. 2016 Rio olimpiyatlarına daha farklı düşüncelerle hazırlanıyoruz. Sporcuları bu yönde bilinçlendiriyoruz. Amacımız en iyisini yapabilmek” şeklinde konuştu.

 

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER