ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Aralık 2014 Pazartesi 13:33

Yedi bitirdi, bittiğinde de kaçtı

Yedi bitirdi, bittiğinde de kaçtı

Adnan Polat Polat, 'Ünal Aysal geldiğinden beri hep ‘ben çok kötü bir kulüp aldım’ dedi. Önünde güzel bir pasta vardı, yedi bitirdi. Bittiğinde de kaçtı' dedi.


Galatasaray eski Başkanı Adnan Polat, kendisine yapılan eleştirilere ve döneminde gerçekleştirdikleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Ünal Aysal ve İnan Kıraç’a yüklenen Polat, “Galatasaray Kulübü'nü uluslararası bağımsız bir denetim firmasına verelim, performans ölçümü yaptıralım. Parasını da ben vereceğim bu denetim şirketine. Galatasaray’da neler olmuş herkes bilsin” dedi. 

"BAZILARININ PLANINI BOZDUK"

Hayatının en kötü günlerinden birinin TT Arena açılışı olduğunu belirten Galatasaray eski Başkanı Adnan Polat, “Ben 5 sene gece gündüz çalıştım stat için. Bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. O gün yapılan protestonun tamamı TOKİ Başkanı'nın konuşmasınaydı. O zamanki başbakan bize her anlamda yardım etti. Olan olaylardan dolayı özür diledim. Ben özür diledim diye, Galatasaray’daki bazı kesimler beni yerden yere vurdu. Bütün baskı mali kongrede benim seçime gitmemdi. İçeride 3-4 yönetim kurulu üyemi yanlarına çekip yönetimi sabote etmek istediler. Galatasaray’ın belki yüz yıllık tarihinde görülmeyen şeyler oldu o kongrede. Ben o senaryoyu yazanlar, uygulayanlar ve alet olanlara ayrılırken şunu söyledim; Galatasaray’a hizmet edenlere hakkımı helal ediyorum ama diğerlerine kesinlikle etmiyorum. O kongrede hepimiz çok üzüldük. Gece gündüz çalışıp Galatasaray’ı o kuyudan çıkarttık. Orada bazılarının planını bozduk. İnan Kıraç’ın planını biz farkında olmadan bozduk. Onlar Galatasaray’ı mali olarak düzelteceğimizi düşünemediler. 2011 Mayıs ayındaki seçim kararımızda seçime girmedik, Ünal Aysal ve arkadaşları girdi” dedi.

“SİCİLİMİ BOZMAK İSTEYENLER NE YAPARLARSA YAPSINLAR”

Seçim sonrası çıkan Galatasaray Dergisi’nin, bembeyaz bir kapakla çıktığını, Adnan Polat sonrası beyaz bir sayfa anlamı verildiğini belirten Polat, "Bu beyaz sayfa için genel yayın yönetmenini aradım. ‘Bana kızmayın, başkan istedi’ dedi. Şike olayları çıktı, bulaşmayan takımımın gururunu bile yaşayamadım. Türk Telekom Arena Stadı'nın önünden geçen herkesin akıllarına geleceğiz biz. Sicilimi bozmak isteyenler ne yaparlarsa yapsınlar. Sicilimdeki tek ceza, Ali Sami Yen’e aslan getirdiğim için savcılığın bana verdiği 150 liralık cezadır” ifadelerini kullandı.

“ÜNAL AYSAL 3,5 SENEDE 1 MİLYAR DOLAR HARCADI”

Ünal Aysal’ın 3,5 yılda 1 milyar Dolar harcadığını vurgulayan Polat, “Ünal Aysal geldiğinden beri hep ‘ben çok kötü bir kulüp aldım’ dedi. Önünde güzel bir pasta vardı, yedi bitirdi. Bittiğinde de kaçtı. Bizim bıraktığımız borç 328 milyon dolardı ama bunun içinde banka borcu 120, cari borç 55 milyondu. Kombinelerin hepsi satılmış diyor, bu doğru değil. 30 bine yakın koltuk vardı satılmayan. Ünal Aysal geldiğinde 2,5 senelik kombine satışı yapılmıştı. Kendisi 2030’a kadar bağladı. Ben Galatasaray’ın son 30 senesine baktım, 2011’den geriye doğru 30 senelik süreçte bütün başkanlara baktım, harcamalar 1 milyar dolar yok. Ünal Aysal 3,5 senede 1 milyar dolar harcadı. Biz kulübü 150-160 milyon dolarda 3,5 sene döndürdük. 1996’dan bu tarihe olan borçlarımızı kapattık. Arazi borçlarını kapattık. UEFA borçlarımızı kapattık. Vergi borçlarımızı kapattık. Tesisleri yaptık. Bu şartlar içinde iki defa da şampiyon olduk" şeklinde konuştu.

“GALATASARAY’I ÇOK ZOR GÜNLER BEKLİYOR”

Galatasaray için pembe bir tablo çizmenin mümkün olmadığını dile getiren Adnan Polat, İnan Kıraç ve Adnan Polat’a yüklenerek, “Sayın Duygun Yarsuvat inşallah kendi dönemiyle, Ünal Aysal dönemini ayrı ayrı oylatır. 7 aylık süre için gelmiş bir başkan var. Tarihte görmediğim bir şey. Ortaya konan bir senaryo var. İnan Kıraç ve Ünsal Aysal’a şunu söylemek istiyorum; Galatasaray Kulübü'nü uluslararası bağımsız bir denetim firmasına verelim, performans ölçümü yaptıralım. Birer tane de temsilci koyalım. Parasını da ben vereceğim bu denetim şirketine. 2000 yılından bu yana Galatasaray’da ne olmuş herkes bilsin. İnan Kıraç o kadar çok şey biliyorsa, istediği bir televizyon kanalına çıksın, yanına Ünal Aysal’ı da alsın. Ben tek çıkacağım. Galatasaray’ın demokrasi devrimine ihtiyacı var. Lütfen artık uyanın. Galatasaray taraftarındır. 25 milyon taraftarın Galatasaray’da hakkı var. Bizim bunlara kapılarımızı açıp, insan kaynaklarını geliştirmemiz gerekiyor. Tüm istedikleri Galatasaray Kulübü'nün özellikle de Sportif A.Ş’yi vakfın içine almak. Ünal Aysal’ın uluslararası bir iş adamı olduğunu biliyorum. Demek ki, bu arkadaşımız parayı kullanmayı biliyor. Böyle yetenekleri olan bir insan, Galatasaray kaynaklarını sorumsuzca harcayabilir mi? Mümkün değil harcayamaz. Bunun arkasında başka bir senaryo var. Sporcular birer birer ayrılmaya başlayacak, çoğu UEFA’ya, federasyonlara gidecek. 2014-2015 UEFA Mali Fair-Play gibi bir dert var. Avrupa kupalarına gitmek zor gözüküyor. Galatasaray’ı çok zor günler bekliyor. Galatasaray için pembe tablo çizmek mümkün değil. Herkes aklını başına alsın” açıklamalarında bulundu. 

KAYNAK:
İHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER