ÖNE ÇIKANLAR :
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ekim 2014 Salı 15:18

Yarsuvat: "Temiz bir Galatasaray bırakmak istiyorum"

Yarsuvat: "Temiz bir Galatasaray bırakmak istiyorum"

Duygun Yarsuvat, Ünal Aysal döneminin devamı olmadıklarını, ancak devamlılığı sağlamak için Aysal'ın ekibinden 4 kişiyi aday kabineye aldıklarını söyledi.


Türk Telekom Arena'da, yönetim kurulu listesinde bulunan isimlerle birlikte medyanın karşısına çıkan Galatasaray'ın olağanüstü kongresindeki başkan adaylarından Yarsuvat, sözlerine şu cümlelerle başladı:

"Galatasaray Kulübü'nün seçim genel kurulunda oy almak ve hizmet etmek için bir araya geldik. Bir takım konuşmalar yaptık. Ne için göreve geldik, neden burayız, sorularına muhatap olduk. Ne için son dakikada çıktınız dediler. Galatasaray'ın içinde bulunduğu keyfi ortamda kuralların uygulanmasını, baskın seçimlerden kurtarılmasının işlemesi için talip olduk. Bugün kulüp mali ve idari sorunla karşı karşıyadır. Tek adayla seçime gidilmesi Galatasaray camiasına ait olmaz. Galatasaray tek adam rejimini kabul edebilecek topluluk değildir. Tek adayla yapılan seçim bir oldu bitti demektir. Arkadaşlarımız tereddüt etmeden bu fikrimizi kabul etti. Amacımız Galatasaray sevgisini sportif başarıları yüceltmektir. Sürdürülebilir ortama, insana saygıyı Fair-Play'ı ortaya koyacağız."

"MALİ REFORM KESİNLİKLE GELECEK"

Yarsuvat, giderlerin süratle azaltılacağını ve mali bir reform getireceklerinin altını çizerek, şöyle devam etti:
"Bulunan kargaşa ortamını ortadan kaldırmak gerekir. Cesur atılımcı özverili bir yönetim amacımızdır. Kısa dönemde giderleri azaltacağız. Sporda başarı ile gelirleri artıracağız. Spor kulübünün esas mali kaynağı başarıdır. Bu başarıyı sağladığımız sürece kazancımız da artacaktır. Başarıların biz gelmeden önce dahi sinyalleri verilmiştir. Bu başarılar kazanç da getirecektir. Mali açıdan zor durumda olması nedeniyle ilk iş UEFA standartlarına Fair-Play standartlarına uyma zorunluluğudur. SPK mevzuatı ile 31 Mayıs 2015'te bitecek UEFA mali kriterlerinin yıl sonuna kadar hayata geçirilmesi öncelikli hedeftir. Kadromuzda daralma ile mali açıdan bir takım zorlukları yenebileceğmizi düşünüyoruz. Geniş bir idari kadro var. Kurumsallaşma adıyla bu hale getirdiler, biz onu azaltmayı düşünüyoruz. Sportif başarıda taviz vermeden devam edeceğiz. Sportif olarak 41 oyuncu var. 41 oyuncunun 11'i, bilemediniz 22'si futbol oynayabilmekte geri kalanlar için bir çözüm bulmamız gerekir. Ölü yatırım durmaktadır. Bu oyuncular cevherdir. Buna rağmen çok iyi mevcut kadro olduğu için bunlardan istifade edemiyoruz. Bunu paraya çevirmek zorundayız."

"İŞ ADAMLARINI GÖREVE ÇAĞIRACAĞIZ"

Duygun Yarsuvat, iş adamlarını göreve çağırarak, mali yapıyı düzeltme adına bi revizyon yapmayı planladıklarını da ifade etti. Yarsuvat, bu konudaki hamlesini ise şu şekilde açıkladı:

"Mali yapıyı düzeltmeye çaba göstereceğiz. 2015 yılı için düşüncemiz büyük bir titizlikle bütçeyi hazırlamak, sportif başarıyı sağlamak, mali disiplini tespit edip kuralların dışına çıkmamaktır. Nakit akışını sağlayacak değerleri hazırlamak için Galatasaraylılardan oluşan iş adamlarından, söz sahibi olan kişilerden müteşekkil komiteler kurup zararı azaltmaya çalışacağız."

ALİ DÜRÜST FAKTÖRÜ

Duygun Yarsuvat, Ali Dürüst'ün tecrübesi ile Futbol A.Ş'de bulunacak deneyimli kişileri göreve çağıracaklarını belirterek, daha sonra şunları söyledi:

"Futbol A.Ş'de Ali Dürüst faktörü olacaktır. Ali Dürüst'ün yanına çalışmış deneyimli arkadaşları da alacağız. Yönetim kurulundaki arkadaşlarla birlikte Futbol A.Ş'yi oluşturacağız. Futbolcuların sahaya çıkıp, formayı giyip koşturan adamlar değil, ruh haletlerinin değişiklik gösterdiği zamanda başlarının okşanması, bu kişilere başka davranışların yapılması bilimsel sonuçtur. Bunları gerçekleştireceğiz."

4'ÜNCÜ YILDIZ ÖNCELİKLİ HEDEFİMİZ

Galatasaray Başkan Adayı Yarsuvat'ın soru-cevap kısmındaki yanıtları ise şöyle oldu:
"Önce oturup mali ve hukuki tabloyu ortaya çıkaracağız. Neyi devraldığımızı göreceğiz. Bu tablo menfi de çıksa, pozitif de çıksa 4. yıldızı almak için uğraşacağız. Birinci öncelikli hedefimiz budur. Elbette mali tabloyu düzeltmek zorundayız. Önce röntgenini çekeceğiz. Şu andaki hedef Galatasaray'ın mali durumunu tespit etmektir."

"210 günlük sürede kalıcı çözümlere ihtiyaç var. Uzun ve yakın sürede gerçekleştirilecek hedefleri biliyoruz. Bunları hemen faaliyete geçireceğiz. Ana yapıyı yapacağız. Bizden dememeyim ama, arkadaşlarımızdan bazıları Mayıs'tan sonra devam edecektir. Mayıs sonrası kimseyi aday göstermem. Görevi almak isteyenler ortaya çıkar. Mayıs 2015'ten sonra temiz bir Galatasaray'ı bırakmak istiyorum. Başka bir hırsım yok."

"Ünal Aysal tek adaydı, seçime neden girmediniz diyorsunuz. O zaman da hazır değildik. Ünal Aysal'ın ayrılacağını düşündükten sonra düşünmeye başladık. 10 günlük düşünce süresi çalışma arkadaşlarımızın oluşması sonrası karar verdik."

"Ünal Aysal hükümetinin devamı olduğumuz herkes tarafından söyleniyor ama değiliz. İsteyen her şeyi söyler. Ne isterseniz söyleyebilirsiniz. Siz de inandığını söylersiniz. Ünal Aysal yönetiminden üç kişinin bulunması niçin var, istikrar diye var. Devamı sağlayabilmek için eski yönetimin devam etmesi gerekir. Kulübün hayati noktalarında devamını sağlamak içindir. Ünal Aysal'ın karşısındaki Mehmet Helvacı'nın listesinde değildim. Asla bağlantım yoktur. Tek adamlığa karşıyım. Ünal Aysal'ın tek adamlığı Galatasaray'ı bu hale getirmiştir. Ebru ve Mete'nin karşı çıktıklarını bilmiyorsunuz. Karşımızda ekibe giren kişiler belli kişiler tarafından destekleniyor. Bir intikam timi oluşturulduğunu görüyorsunuz, bunlar yanlış. Bir ayrım yapmak istemiyorum."
"Altın hisse kurucu olan hisselerdir. Bunların satılması için genel kurul kararı gerekir. Böyle bir satış söz konusu değildir, kesinkes değildir."

"UEFA'ya Mayıs ayına kadar ulaşacağımızı söyledik. UEFA tarafından cezalandırıldığımız takdirde Avrupa'ya gidemeyiz. Konulardan birisi de budur. Bunun için proje üreteceğiz. Mayıs 2014'te imzaladığımız sulh anlaşması var. Finansal Fair-Play karlılık uyumu için iki yıllık geçiş süreci kazandık. Amacımız uyumu garantilemekti. Bu çerçevede toplam zararın 30 milyon Euro'nun geçmeyeceğini söyledik. Liglerin geç başlaması ile yayın hakları gelirleri devreye girmemişti. 8 aylık süreçte kar oluşturulması için giderlerde tasarruf tabii ki radikal kararların değerlendirilmesi gerekecek. Futbolcu maliyetlerinin düşürülmesi gibi. Türk Telekom gelirleri Sportif A.Ş'de muhasebeleşmeye başladı. Sportif başarıdan taviz vermem. 2015-2016 sezonuda yanılgı var. 2016-2017 sezonu sıkıntılı. Bunun için de diğer Türk kulüpleri de var."

"4'üncü yıldız için uğraşacağız. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Sporcu ve teknik heyette değişiklik yok. Prandelli bu sene başında geldi. İki aylık süre takımın yerleşmesine ve oturmasına yeterli midir? Yabancı oyuncuları tanıması, Türk oyuncularını tanıması zaman alacaktır. Yavaş yavaş Türk toplumuna alışan hocaya git demek doğru değildir. Özellikle basına söylüyorum. Basın da yazılan yazılar hocaların şevkini kırıyor. Türkiye'den kaçırdığımız köylü dediğimiz hoca Almanya Milli Takımı'nı şampiyon yapmıştır. Bize gelmiş olan hoca Rijkaard, Mancini'dir. Lucescu'nun gitmesine sebep olan basında çıkan haberlerdir. Derwall geldiği zaman hocalarla uğraşmayalım. Biz bir anlaşmazlığa düşersek gidebiliriz, yeni gelen bir adama git diyemeyiz, akıllı düşünmek lazım, fevri hareket etmemek lazım. Maçları kaybedebilirsiniz ölümcül değildir. Bunlar bir maç kaybedildi diye karşı takımın antrenörü hırpalanıyor demiştim. Buyrun gelinen noktaya bakın. Radikal çözümlere asla başvurmayacağız, Prandelli ile devam edeceğiz."

"Henüz kulübün içine girmedik. Sneijder'in bildiğim kadarıyla tüm alacakları ödenmiştir. Sneijder'in son günlerde sözleşmesinin uzatıldığını duydum. Bu konuda herhangi bir şikayet gelmedi. Sportif A.Ş tarafından bazı geç ödemeler olmuştur. 'METE' belli peryodik ödeme kağıtlarını istemektedir. Bunları vermek gerekiyor. Eylül ayı sonu ödemelerde garanti verilmişti. Kağıtlar UEFA'ya gönderilmiştir. Kulübümüzün 41 kişilik sportif kadrosu ile maliyetlerini azaltmaya gideceğiz. Seçilirsek yapılacak işlerden ilki bu olacaktır. Tüm futbolcular profesyoneldir."

KAYNAK:
DHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER