ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ağustos 2013 Cumartesi 16:21

Yamaç Paraşütü Dünya Şampiyonası Başladı

Yamaç Paraşütü Dünya Şampiyonası Başladı


Yamaç Paraşütü Dünya Şampiyonası Finali 42 ülkeden 127 sporcunun katılımı ile Erzincan da başladı.

Erzincan’a 13 kilometre uzaklıkta bulunan Ekşisu Çakırman mevkisinde 42 ülkeden 12 bayan, 17 Türk olmak üzere 127 sporcunun katılımıyla yapılacak şampiyonaya Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Metin Yılmaz, Erzincan Valisi Abdurrahman Akdemir, AK Parti Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle, Belediye Başkanı Yüksel Çakır, Yamaç Paraşütü Dünya Federasyon Başkanı Goran Dimitrovski, sporcular ve vatandaşlar katıldı.

Düzenlenen şampiyonada Vali Abdurrahman Akdemir ve Belediye Başkanı Yüksel Çakır, Osmanlı Okçuları ile birlikte ok attılar. Şampiyona öncesi Belediye Başkanı Yüksel Çakır, cirit atına binerek cirit sahasında kısa bir tur attı. Şampiyona hava muhalefetinden dolayı bir sonraki güne ertelenirken şampiyona kapsamında cirit gösterileri, Osmanlı Okçularının gösterileri ve motosiklet gösterileri ile devam etti.

Yapılan şampiyona ile ilgili olarak bir konuşma yapan Erzincan Valisi Abdurrahman Akdemir; “Erzincan tarihinde ilk defa bir Dünya sampiyonasına ev sahipliği yapıyor. Erzincan Dünya Yamaç Paraşütü Şampiyonası bir hafta süre ile burada yapılacak. Bir hafta süre ile yamaç paraşütü ve doğa sporlarına ilgi duyan sporcuların ilgisi bir hafta süre ile Erzincan’a çekilmiş olacak." diyerek sunlari soyledi:

"Erzincan’ın tarihine baktığımız zaman merhum Valimiz Recep Yazıcıoğlu, 1995 yılında Erzincan’ı yamaç paraşütü ile tanıştırmış. O günden bu güne çeşitli festivaller, şenlikler ve şampiyonalar ile Erzincan yamaç paraşütü kültürünü burada oluşturmuş. 2011 yılında Erzincan yine bir yamaç paraşütü şampiyonasına ev sahipliği yapmış ve oradaki başarılı organizasyon sayesinde 2013 yılında Dünya Şampiyonasına ev sahipliği yapıyor. Yamaç paraşütünün en üst noktası olan süper finali inşallah burada 4 yıl sonra yapılacak. Bugün ona da talip olduk ve onunda çalışmalarını başlatacağız.

Erzincan’a coğrafi özellikleri ve iklimi ile baktığımızda dünyada ve Türkiye de doğa sporlarına en uygun yerlerden birinin başında geliyor. Yaylaları, gölleri, dağları, kanyonları sahip olduğu iklimi coğrafyası ile gerçekten doğa sporları severler açısından bulunmaz bir yer. Biz geçmişteki bu gayretlerin devamı niteliğinde önümüzdeki yıllarda da spor tutkunlarıyla doğayı ve Erzincan’ın tarihi dokusunu bir araya getirip hem turizmin hizmetine sunacağız hem de doğa sporcularını Erzincan’a çekmiş olacağız."

Daha sonra bir konuşma yapan Erzincan Belediye Başkanı Yüksel Çakır; “Dünya Yamaç Paraşütü Şampiyonası olarak düzenlenen bu organizasyona beraberinde tüm doğa sporlarını ve etkinliklerini ilave ettik. Bu vesile ile yaklaşık 500’e yakın misafirimizle bu etkinliklerimizi gerçekleştiriyoruz. Festival havasına büründürdüğümüz bu etkinliğin sürdürülebilir ve sürekli her yıl düzenlenen bir etkinlik haline getirilmesine de bu organizasyon vesile olacak. Her yıl gurbetçilerimizin buraya geldiği dönemlerde belki çeşitli ilave etkinliklerle bunu sürdüreceğiz. Bu arada Dünya Yamaç Paraşütü Şampiyonasında farklı denemeler yapılacak. Uzun mesafeli uçuşlar yapılarak Erzurum, Tekman’a gittikten sonra tekrar bu tarafa dönmek suretiyle mesafeli bir uçuş denemesiyle de bir ilke imza atmak istiyoruz. Hiçbir sporcunun kazaya maruz kalmadan bu şampiyonanın sona ermesini diliyorum." dedi.

Yaklaşık bir hafta sürecek şampiyona kapsamında, okçular, ciritçiler, uçak ve planörler gösterileri, motosiklet gösterileri, rafting, serbest atlayış gösterileri düzenlenecek. Şampiyona 7 Eylül Cumartesi günü saat 20:00’da kapanış ve ödül töreni ile sona erecek.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER