ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Sağanak Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Kasım 2016 Perşembe 12:07

"Yağlı güreş, futbola rakip"

"Yağlı güreş, futbola rakip"

Türkiye Güreş Federasyonu Asbaşkanı Ayhan: "Anadolu'nun belirli bölgelerinde futboldan daha çok seyircimiz var" "Seyircimiz 4 ayda yağlı güreşe doymuyor. Bunun 12 aya yayılmasını istiyor" "Yağlı güreşin bilinen tarihi 700 yıllık. Bilinmeyen tarihi ise bin yıllık"


Türkiye Güreş Federasyonunda yağlı güreşten sorumlu asbaşkan Mehmet Ayhan, branşlarındaki seyirci sayısının Türkiye'nin bazı bölgelerinde futboldan fazla olduğunu söyledi.

Ayhan, AA muhabirine, basında yeterince yer alamadıkları için seyirci sayısını yansıtamadıklarını anlattı.

Ankara, İstanbul, Trabzon ve İzmir'in dışındaki kentlerde yağlı güreş seyircisinin fazlalığına dikkati çeken Ayhan, "Anadolu'nun belirli bölgelerinde futboldan daha çok seyircimiz var." dedi.

Anadolu'daki 2 bin nüfuslu ilçelerde yağlı güreşleri 15 binin üzerinde kişinin izlediğini dile getiren Mehmet Ayhan, şöyle konuştu:

"Yağlı güreş seyircisi futboldan daha fazla. Basında ve televizyonlarda yer alamıyoruz. Ankara, İstanbul, Trabzon ve İzmir'i çıktıktan sonra Anadolu'da Ordu'nun yaylasına gidelim. Yayladaki güreşte 10 bin kişi var. Ordu Aybastı güreşlerinde en az 40 bin kişi var. Ben Çankırılıyım. Futbolda Çankırıspor'un maçlarında 500 kişi bulamazsın. Çankırı'nın Yapraklı ilçesinin nüfusu 2 bin kişi. İki bin nüfuslu yerde yapılan güreşte ise en az 15 bin kişi bulursun."

Yağlı güreşlere ilgiyi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, vali ve diğer yetkililerle de görüşeceğini vurgulayan Ayhan, şu ifadeleri kullandı:

"İstanbul'da 'Fetih Günleri' güreşleri yapmayı planlıyoruz. İyi şeyler olacak. Antalya Elmalı'da güreşler var. Antalyaspor Süper Lig'de. Elmalı güreşlerinin seyircisi mi, yoksa Antalyaspor'un, Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş ile oynayacağı maçlardaki seyirci mi çok? Bunun ispatlanmasını istiyorum."

 

- "Salon içine dışarıdaki çayırı yapacağız"

 

Mehmet Ayhan, yağlı güreşlerin 12 aya yayılması için çalışma yürüttüklerini belirterek, "Seyircimiz 4 ayda yağlı güreşe doymuyor. Bunun 12 aya yayılmasını istiyor. Sporcu da uzun süre boşlukta kalıyor. 4-5 ay güreş yapıyor, 6-7 ay yatıyor. Çok müsabaka yapılması, kalitenin yükselmesi demektir." ifadelerini kullandı.

Kendisinin de yağlı güreşin içinden geldiğini belirten Ayhan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yağlı güreşin seyircisi eli öpülesi bir seyirci. Dünyada böyle bir seyirci potansiyeli yok. Seyircimiz bizi zorluyor. Sadece yazın 4-5 ay müsabakalar olsun istemiyor. Uzun süreli devam etmesini istiyor. Halkın isteğine cevap vermek zorundayız. Bununla ilgili çok olumlu dönüşler oldu. Yağlı güreşin 12 ay devam etmesini istiyorlar. Kışın da salonda yapılacak. Salon içine dışarıdaki çayırı yapacağız. Aynı tesisi salon içine de kuracağız. Kışın diğer bölgelere göre daha ılıman bir iklime sahip Akdeniz ve Ege bölgelerine de yayabiliriz."

 

- Yağlı güreş ligi kurulacak

 

Ayhan, yağlı güreşlerde bölgesel veya kulüplerarası lig müsabakaları düzenlemeyi planladıklarını ifade etti.

Babası ve ağabeyinin yağlı güreş yapması nedeniyle branşa sempatisi bulunduğu anlatan Ayhan, "Türkiye'yi 6-7 bölgeye ayıracağız. Yağlı güreş kulüpleri var. Bu kulüplerle oturacağız, her boyda 5 veya 6 kişi olacak ama bunlar Türkiye'nin favori isimleri olacak. Bölgesel veya kulüplerarası bir müsabaka şeklinde düşünüyoruz." diye konuştu.

Yağlı güreşin kurultayını yapmayı planladıklarını belirten Ayhan, şunları kaydetti:

"Yağlı güreşle uğraşan hakemi, cazgırı, güreşçisi, organizatörü, büyükşehir belediye başkanlarını, basını ve tüm ilgilileri bir yerde toplamak istiyoruz. Yağlı güreşin bilinen tarihi 700 yıllık. Bilinmeyen tarihi ise bin yıllık. Bu geçmişi çok iyi şekilde değerlendirmemiz lazım."

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER