ÖNE ÇIKANLAR :
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Ekim 2012 Salı 13:50

WTA Tenis Turnuvası sporun gündemine oturdu

Türkiye'de ikinci kez düzenlenen TEB BNP Paribas WTA Championships İstanbul 2012 Tenis Turnuvası, medyanın gündemine oturdu


Türkiye'de ikinci kez düzenlenen TEB BNP Paribas WTA Championships İstanbul 2012 Tenis Turnuvası, medyanın gündemine oturdu. Final maçının ardından yapılan ödül töreninde siyasilere izleyicilerin gösterdiği tepki de ön plana çıktı.

Interpress’in yaptığı araştırmaya göre, 23 – 28 Ekim tarihleri arasında İstanbul Sinan Erdem Spor Salonu’nda yapılan ve dünyanın önde gelen sekiz kadın tenisçisi ile dört çift ekibinin katıldığı tenis turnuvası medyada toplam 1.108 kez gündeme geldiği ortaya çıktı.

Teniste dünyanın bir numarası Victoria Azarenka ile Maria Sharapova, Serena Williams gibi ünlü oyuncuların katılımıyla gerçekleşen WTA Championships İstanbul, Serena Williams’ın finalde Maria Sharapova’yı yenerek kupaya uzunmasıyla son bulurken, yazılı basında toplam 679 kez haberlerde yer aldığı belirlendi.

Aynı araştırmada seyirci rekorunun kırıldığı, çok çekişmeli ve en uzun süreli maçlara sahne olan TEB BNP Paribas WTA Championships televizyondaki haberlerde ise 431 kez yer aldığı tespit edildi.

SİYASİLERE TEPKİ GÖSTERENLERE DE TEPKİ GELDİ

Bu arada WTA Championships İstanbul sezon sonu finalinde karşı karşıya gelen Serena Williams ile Maria Sharapova’nın maçına izleyiciler büyük ilgi gösterdi. Final maçı sonrasında yaşanan siyasileri protesto olayı ise gündemdeki sıcaklığını koruyor.

Türkiye'de bu tür organizasyonlara siyasetçi davet etme geleneğini Tenis Federasyonu Başkanı Ayda Uluç da devam ettirdi. Başkan Uluç, turnuvanın yapıldığı İstanbul'un ev sahibi olarak gördüğü Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile birlikte iki bakanı da ödül törenine çıkarmak üzere davet etti.

Final maçı sonrası ödül töreninde tenisçilerden önce İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin anonsla korta davet edilirken bu esnada salondan protesto sesleri yükselmeye başlamıştı.

Bakan Fatma Şahin’in konuşması sırasında protesto sesleri ve ıslıkların seviyesi artarken, Şahin’in konuşması zaman zaman tepkilerle bölündü. Buna karşın Bakan Şahin gülümsemesini sürdürerek konuşmasını bitirdi ancak Binali Yıldırım Şahin’in konuşması sırasında konuşmayı kısa tutması için uyardı, ardından da ödül törenini terk etti.

SİNAN ERDEM’DE GÜL VE ERDOĞAN DA PROTESTO ETMİŞLERDİ

Ödül töreninde yaşanan protesto eyleminin bir benzeri de 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası Finali’nde yaşanmıştı. Yine Sinan Erdem’de oynanan Türkiye - ABD finalinin kupa törenine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katılmıştı. Ancak Gül ve Erdoğan tribünler tarafından ıslıklanarak protesto edilmişti.

Bazı çevreler uluslararası bir şampiyonada ülkenin liderlerinin protesto edilmesinin yakışık almadığını söylerken bir kesim de demokrasilerde bu tür protestoların olabileceğini belirtip bunun anlayışla karşılanması gerektiğini savunmuştu.

Spor dünyasının protestoya tepkisi ise 'yakışıksız bir davranış' olarak yorumlandı. Uluslararası bir organizasyonda yapılan bu tür tepkilerin ülkeyi küçük düşürdüğü görüşü ön plana çıktı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER