ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 13:50

WADA'dan onay çıktı


Dünya Anti Doping Ajansı(WADA) İcra Komitesi, Hacettepe Üniversitesi bünyesindeki Doping Kontrol Merkezi’nin yeniden akredite edilmesini oy birliği ile kabul etti.

Gençlik ve Spor Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada 27 Haziran 2011’de akreditasyonunu WADA tarafından iptal edilen Hacettepe Üniversitesi Doping Kontrol Merkezi’ne yeniden akredite verildi. Bu gelişmenin ardından Doping Kontrol Merkezi, 20 Haziran 2013’te Mersin’de başlayacak olan 17. Akdeniz Oyunları’nda aktif bir şekilde görev yapacak. Akdeniz Oyunları için Türkiye’ye gelecek sporcuların numuneleri Atina yerine Ankara’da incelenecek.

Hacettepe Üniversitesi ile yürütülen görüşmeler sonunda 3 milyon TL’lik bütçe ile merkezin yeniden faaliyetlerine başlamasına karar veren Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Dünya Antidoping Ajansı’na da yeniden akreditasyon için derhal başvuruda bulunulmasını sağladı. 4 Kasım’da Kanada’nın Montreal kentinde toplanan WADA İcra Komitesi, Türkiye’nin yaptığı başvuruyu oy birliği ile kabul ederken akreditasyon işlemlerinin de öncelikli olarak görüşülmesini kararlaştırdı. İcra Komitesi’nin aldığı bu kararın ardından üç ay içinde Doping Kontrol Merkezi’nin faaliyetlerine başlaması planlanıyor.

Bakan Kılıç’ın çabaları sonucu Hacettepe Üniversitesi bünyesindeki Doping Kontrol Merkezi’nin tüm ekipmanı da yenilenmiş oldu. Merkeze 1 milyon TL’lik yeni cihaz alımı yapıldı. Diana Taurasi'den alınan numunelerde hatalı sonuç çıkmasına sebep olan solüsyonların tamamı da yenilendi. Yılbaşına kadar merkezdeki tüm eksiklikler giderilmiş olacak. Bakan Kılıç, dünyanın en büyük spor organizasyonlarına ev sahipliği yapan, 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nın yanı sıra Avrupa Futbol Şampiyonası’na talip olan bir ülkenin Dünya Antidoping Ajansı(WADA) standartlarında bir doping merkezine sahip olamama ayıbını ortadan kaldırmak için son aşamaya geldiklerini ifade etti.

Hacettepe Üniversitesi Doping Araştırma Merkezi’nin akreditasyonu, 16 Şubat 2011’de Fenerbahçeli basketbolcu Diana Taurasi'den aldığı numunelerde yaptığı hatalı analiz sonucu 27 Haziran 2011 tarihinde Dünya Antidoping Ajansı (WADA) tarafından iptal edilmişti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER