ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sağanak Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Temmuz 2013 Salı 18:33

Volkan Demirel, Kuyt ve Emre basın toplantısı düzenledi

Volkan Demirel, Kuyt ve Emre basın toplantısı düzenledi

Fenerbahçe'nin oyuncuları Volkan Demirel, Kuyt ve Emre Belözoğlu basın toplantısı düzenledi.


Fenerbahçe'nin oyuncuları Volkan Demirel, Kuyt ve Emre Belözoğlu basın toplantısı düzenledi.

Volkan Demirel: Bizler şampiyonluğumuza inanıyoruz. Şartlar ne olursa olsun bizler buralardayız. Fenerbahçe bayrağını en üst seviyelere çıkarmak için elimizden geleni yapacağız. Söyleyecek çok şey var ama televizyonlar karşısında malesef söylenmiyor ileride inşallah bunları söyleyeceğimiz yerlerde olur.

Kuyt: Bu kararı sindiremiyoruz bu kararı anlayamıyoruz. Kulübümüz suçlu bulundu bu kesinlikle futbolcularla lakalı bir durum değil. Hepimizin istekleri, kariyeri çok ciddi bir şekilde zarar görecek. Özellikle böyle bir takıma böyle futbolcuların böyle taraftarın geçen sezon UEFA Avrupa Ligi'nde yarı final görmüş bir takımın ve bunun üzerine 2 sene daha ceza yemek anlaşılır gibi değil ve nasıl oluyorsa ikinci kez suçlu bulunuyoruz. Bizlerin bir çok soru işareti var kafamızda UEFA'ya karşı. Artık dava biliyorsunuzu ki CAS'a gitti bizim bu hislerimizi ve 25 milyon Fenerbahçe taraftarının isteklerini ve bizleri daha iyi ben takımımla ve takım arkadaşlarımla gurur duyoyurm. Bütün bu yaşadıklarımızdan sonra takım olarak çok iyi işler yapıyoruz, çok iyi çalışıyoruz bizim tek amacımız neyse onu yapmak. Umuyorum ki sizlerle de bu konuyu son kez konuşuyor oluruz ve bizlerde kendi işimize konstre oluruz.

Emre Belözoğlu: Sahada olanları biz çok iyi biliyoruz. Bugün kendi aramızda yapılan toplantı da Kuyt söyledi UEFA'ya bir mektup yazmayı düşünüyoruz. Bu mektupta düşüncelerimizi söyleyip yazacağız. Dediğim gibi biz masum olduğumuzu biliyoruz neler yaşadığımızı çok iyi biliyoruz inşallah iyi olur bizim için. Verilen her karar doğru değil süreç devam ediyor. CAS'ta devam ediyor ama çok ümitli değilim açıkcası bu saatten sonra.

Volkan Demirel: Neden gitmediğimizi öğrenmek istiyoruz. Geçen sene gittik yarı final oynadık UEFA'da ondan önceki sene gidemedik. Tapelerde bizim anladığımız bir şey yok. Belge ile şike yapanlara erteleme veriyorlar veya ceza vermiyorlar bunu merak ediyoruz.

Kuyt: Bizim kafamızdaki sorulardan birisi. İlk olarak 2011-2012 cezası vardı daha burada suçluluğumuz kanıtlanmadan men edildik, ardından 1 sene sonra katılabildik. Daha sonra UEFA daha büyük bir ceza ile bize dönüş yaptık. Çok iyi hatırlayamıyorum ama geriye dönüp düşünüyorum ama hiç bir takıma böyle ceza verilmedi. Ceza eğer böyle kalacaksa bizim kariyerimiz çok ciddi bir şekilde etkilenecek ve biz bunun cevabını almak istiyoruz. Sizin sorduğunuz soruya cevap vermek zor çünkü kafamızda bir çok soru var.

Emre Belözoğlu: Avrupalı bu karara şaşırır. Türk olupta ben şaşırmıyorum. Bizim ülkemizde olan şeyler var fitnede sınır tanımayız. Bu soruya Türkler'in cevap vermesi lazım Avrupa'da böyle bir şey yok. Liverpool böyle bir ceza alsa Everton uğraşır mıydı? Hiç sanmıyorum. Bizim şuan yanı başımızda duruyor ülkede her şey tertemiz Fenerbahçe bütün pislikleri yapıyor gibi duruyor. Bu ülkede neler yaşadığımı ben biliyorum. Galatasaray'da 4 sene şampiyon olduk Fenerbahçe'de de şampiyon oldum çok daha rahat şampiyon oldum Galatasaray'da hatta. Ama Fenerbahçe diğer takımlar ne kadar temizse onlardan daha temizdir.

Volkan Demirel: Madem bir şey yaptık karşımızdakilerde çıkıp biz de yaptık desin. Maçları satanlarda çıksın biz maçları sattık şike yaptık desinler böyle bir şey yok yani. Tek tarflı yapılmadı bu şikeler yapıldığı söyleniyor ya.

Kuyt: Geçen sene çok maç yaptık ve rakiplerimiz yendik Fenerbahçe'nin böyle bu şekilde dışarıda kalması onlar içinde düşündürücü bir olaydır.

Emre Belözoğlu: Kariyerimiz için bir hasar olacağını biliyoruz. Kuyt'ın da söylediği gibi ben de takım arkadaşlarımla gurur duyuyorum toplantıda çıt çıkmadı. Herkes takım için elinden geleni yapmak istiyor. Başkanımız konuştu bizimle, oyuncularda bu süreçte takıma elinden gelen desteği vermek istiyor.

Volkan Demirel: Biz en kötü halimizi gördük. Dipten çıkıp yarım puan farkla şampiyonluğu kaçırdık. İyi bir takımla mücadele ettik. Fenerbahçeliler'den ricamız kimsenin kafası önüne düşmesin kimse bize suç atamaz. Futboldan anlayanlar neyin ne olduğunu biliyoruz. Biz takım olarak lig ve Türkiye Kupası'nı alarak sezonu iyi bir şekilde bitirmek istiyoruz.

Futbolcular yaşanan süreçte çok motive olmuştu. Şimdi nasıl olacak?

Volkan Demirel: Ne kadar düşünmüyoruz desekte dün bile 12'ye 12:30'e kadar biz bunları konuştuk ister istemez düşünülüyor. Eşinle takım arkadaşlarınla görüşülüyor yani.

Emre Belözoğlu: Saha içine konstre olmak zor oluyor. Bu olaylar olunca çok daha zor oluyor. Biz omuzumuzda ne kadar yük olursa olsun yine mücadelemizi göstereceğiz.

Takıma yeni katılanlar var bu süreç için ne düşünüyorlar?

Emre Belözoğlu: Kimsenin bir şey merak ettiği yok. Sadece olanları şaşkınlığı olabilir. Onlarda toplantıda bir şey dile getirmediler. Bizi tanıdılar kulübümüzün değerlerini göstermeye çalışıyoruz merak ediyorlar ne yaptığımızı başka bir şey yok. Gelen oyunculara hepsi değerli oyuncular hepsi kulübümüzün formasını terleteceğini ve laik olacaklarına inanıyorum. Hep beraber şampiyonluklar yaşayacağımızı düşünüyorum.

Gidilmeyen seneyle ilgili düşünceleri neler?

Emre Belözoğlu: Ben olmadım bu süreç yönetilirken geçmişte neler oldu bilmiyorum. O yüzden insanları bu kadar süre geçmişken yargılacasına konuşmak doğru değil. Bizim haklılığımızı birilerini Türkiye'de futbolun o dönem için doğru yönetildiğini düşünmüyorum. Ben herkesle kavga ettim. Benim adım çıkmış kavgacı, hakeme itiraz ediyor vs diye kendi adımı temizlerdim o süreçte. Ama Türk futbolu doğru yönetilmedi. +1'i kaldırdılar sağolsunlar 5 sene bize şike için süre vermişler demekki.

Şampiyonlar Ligi'ne gidemeyeceksiniz? Bunu bilerek sahaya çıkmak nasıl bir duygu?

Kuyt:
Hepimiz profesyoneliz tek hedefimiz tüm kulvarlarda katıldığımız en üst seviyedeki başarıdır. Normalde 3-4 kulvarda oynanamız gerekiyordu ama böyle olmuyor kendimizi buna hazırlamamız gerekiyor. Eklemek istediğim bir şey var olan bu olaylar sadece Fenerbahçe ile ilgili değil. Bu bütün Türk futbolunun problemidir. Eğer bu iki senelik men cezası sabit olarak kalacaksa bu Türk futboluna zarar verecektir. Geçen sezon Türk futbolu nerelerdeydi bunu herkes gördü. Türkiye'den iki takım Avrupa Kupaları'nda ileri seviyelere geldiler. Az önce Emre'nin dediği gibi Liverpool ve Everton arasında böyle bir şey olsa birbirlerini desteklerlerdi. Bence şuan bütün Türk futbolu birleşmelidir.

Volkan Demirel: Destek değil mail atıyorlar bunlar. UEFA'ya 900 sayfa üşenmiyor çevirip gönderiyorlar.

UEFA yeterince dürüst mü?

Volkan Demirel:
Konuşursam ağır konuşurum. Ben hiç bir şeye inanmıyorum. UEFA'ya iddia geliyor okuyor tapelere bakıyor. Yabancı bir adam ne kadar Türkçe'yi bilir. Ben İngilizce konuşan veya sayfalarca yazıyı ben çözememe. Normal bir insan olarak UEFA'nın kararına saygı duymuyorum. Gerekli yaıyı yazacağız ve bir cevap bekleyeceğiz.

Emre: Belözoğlu 'Birilerini suçlamak istemiyorum'

Emre Belözoğlu: O zamanda profesyonel işçilerdi. Bunun bir açıklaması yok. Profesyonel olursanız o kuruma hizmet edersiniz. O zaman TFF'ye hizmet ediyorlardı şimdi Galatasaray'a hizmet ediyorlar. Yakınen şahit olmadığım şeyler hakkında konuşmak istemiyorum. Biz temiz olduğumuza inanıyoruz. Şimdi onların konumu kritikti ama profesyoneldiler. O zaman TFF'nin çalışanlarıydı şimdi Galatasaray'ın maaşlı çalışanları.

Volkan Demirel: Her yediğim gol şike mi yani para mı alıyorum. Aynı golü ben yedim mahkemelerde gösterildi. Korcan'a yazık. Çocuğun bir suçu yok orada. Oradaki havayı biz Bir Karabükspor maçımız var. Kalecileri gelip 1-0 öndeyiz kornerde gol atmak için geldi kornerde. Düşmesi yok çıkması yok. Bu maçları biz satın almışız olur mu böyle şey. Bucaspor maçında neler yaşadığımı ben biliri. Ümit Karan vurdu direğe çarptı sonra popoma çarptı top içeri girse 2-2 olacak. O ne olacak. Rakip takım başkanı bana neler söyledi deplasmanda ben bilirim.

Emre Belözoğlu: Bizler oynadıktan sonra ağlayan oyunculara saygısızlık. Karabükspor maçında gol atmak için çıkan ve atamayıp yenilince ağlayan Karabükspor kalecisine saygısızlıktır bu. Her maç için 27-28 futbolcuya atılır bu iftiralar çok ayıp bence.

Trabzonspor'un bazı istekleri var? UEFA  tarafından o sezonun şampiyonluğunun Trabzonspor'a verimesi gündemde..

Emre Belözoğlu: Yeni şeyler gelecek mi daha. Yaşadıklarımız bize bu anlamda acı verdi. Bir de öyle bir şey yaşarsak bunun telafisi kolay olmaz sanırım. Ben böyle bir kararın olacağını düşünmüyorum ve düşünmek dahi istemiyorum.

Volkan Demirel: Biz elimizden geldiği kadar ayakta durmya ve mücadele etmeye çalışacağız. Şampiyonluğu kazanmaya çalışacağız.

Emre Belözoğlu: Hukuk'un verdiği her kadar doğru mu? Biz neler yapabileceğimiz çok iyi biliyoruz. Bu formayı terimizin son damlasına kadar hakkını verecekelr var. En dertli ve sıkıntılı günlerimizde taraftarlarımız yine arkamızda olmalıdır. Biz anlımızın akıyla şampiyon olduk. 2 sezon boyunca son hafta şampiyonluğu kaybettik biz biliriz o günleri.

Burak Yılmaz ve Tolga Zengin'in 2010-2011 sezonu şampiyonlu Trabzonspor'dur sözleri için düşünceleri?

Emre Belözoğlu: Burak'ın sözleri doğru değil. Yüzüne de söyledi. Öyle konulara girmek bizi futbolcularla karşı karşıya getirir. Hepsi rakip takımlarda oynayan kardeşlerimiz, arkadaşlarımız. Kulüpleri karşınıza alaacğınız açıklamalar genç futbolcular için tehlikeli.

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER