ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Ocak 2017 Çarşamba 14:53

"Video yardımcı hakem bana göre yararlı"

"Video yardımcı hakem bana göre yararlı"

MHK Başkanı Namoğlu: "Son haftada yaşanan hatalar, video hakem olsaydı anında çözülmüş olacaktı" "Hakem arkadaşlarımız, ikinci yarıda ilk yarıya oranla çok çok daha iyi bir performans göstereceklerdir"


Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Yusuf Namoğlu, Video Yardımcı Hakem (VAR) sisteminin yararlı olacağını söyledi.

Namoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Spor Toto Süper Lig'de sezonun 16 haftalık ilk bölümünde hakem performanslarının dalgalanma gösterdiğini belirtti.

Hakem hatalarının görememekten kaynaklandığını aktaran Namoğlu, "İlk yarıdaki hakem performansında dalgalanmalar oldu. Bazı haftalar çok iyiydi, bazı haftalar performans düşüktü. Bazı hatalar oldu. Bunların çoğu da görmeyle ilgili hatalar. Oyun kural bilgisi, yorum değil. Önünde olan bir olayı yanlış görmek şeklinde gerçekleşti. Bu pozisyonların olmaması için bu eğitimleri yaptık. İnşallah ikinci yarıda bu hatalar olmayacak." diye konuştu.

VAR sisteminin yararlı olacağına değinen MHK Başkanı, şunları kaydetti:

"İtalya'ya giderek, Juventus-Atalanta maçında tatbiki gördük. Bana göre yanda televizyon olmadan, içeride duran, belli seviyedeki hakemin müdahale etmesinin doğru olacağını düşünüyorum. Son haftada yaşanan hatalar, video hakem olsaydı anında çözülmüş olacaktı. 2010'da Fransa-İrlanda maçında Thierry Henry'nin elle verdiği pas sonucunda İrlanda, Dünya Kupası'na gidemedi. Bunları anında çözecek bir sistem. Video Yardımcı Hakem bana göre yararlı."

- Hakem semineri

Yusuf Namoğlu, Antalya'da bugün sona erecek Devre Arası Hakem Semineri'nin ardından ikinci yarıda hataların tekrarlanmayacağını savundu.

Seminerin çok iyi geçtiğini vurgulayan Namoğlu, şöyle devam etti:

"Arkadaşlarımız, çok değerli bilgilerle donatıldı. Fizik olarak iyi olduklarını gördük. Fizikle ilgili MHK Fitness Danışmanı Prof. Dr. Werner Hensen'i görevlendirdik. Kendisi FIFA'nın ve UEFA'nın fizik direktörlüğünü yapan biri. Artık her ay gelerek, hakem arkadaşlara program verecek. MHK Yardımcı Hakem Eğitmeni Leif Lindberg, yardımcı hakemlerle ilgili eğitimine devam etti. Mental olarak da biz bir şeyler aktardık. Hakem arkadaşlarımız, ikinci yarıda ilk yarıya oranla çok çok daha iyi bir performans göstereceklerdir."

FIFA kokartlı Cüneyt Çakır'ın, Uluslararası Futbol Tarihi ve İstatistikleri Federasyonu (IFFHS) tarafından yapılan "2016'nın en iyi hakemleri" oylamasında 5. sırada yer almasını değerlendiren Namoğlu, "Cüneyt Çakır, Türkiye'ye gelmiş geçmiş en değerli hakemlerden biri. Türkiye'de eleştiriler oluyor ama Cüneyt'in değeri bellidir. Bizim görevimiz, yeni Cüneytler çıkarabilmek." şeklinde görüşlerini aktardı.

Deneyimli hakem Fırat Aydınus'un atletik testleri geçemediği yönündeki iddialarla ilgili açıklamada bulunan Namoğlu, "Fırat Aydınus fiziksel testlerden geçemedi diye bir şey yok. Altıncı turda Hüseyin Göçek ile çarpıştı ve ayağı burkuldu. Koşamamaktan değil, sakatlıktan dolayı şanssızlık yaşandı." diyerek sözlerini tamamladı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER