ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Nisan 2013 Perşembe 21:42

Üniversiteler Türkiye Güreş Şampiyonası, Kahramanmaraş'ta başladı


Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nin (KSÜ) ev sahipliğini yaptığı Üniversiteler Türkiye Güreş Şampiyonası'na 67 üniversiteden 440 erkek ve bayan güreşçi katıldı. KSÜ Spor Salonu'nda, A ve B klasmanları olmak üzere 7 sıklette 440 sporcu dereceye girebilmek için mücadele edecek.

KSÜ Spor Salonu'nda, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan şampiyonanın ikinci gününde, grekoromen ve serbest stil B klasmanında 7 sıklette güreşen sporcular mindere çıktı. Müsabakaların 2’inci günü, grekoromen B klasmanında yapılan karşılaşmalarda 55 kiloda altın madalyayı Marmara Üniversitesi'nden Oğuzhan İşpir kazandı.

Birbirinden çekişmeli maçların geride kaldığı ilk günde 60 kiloda Atatürk Üniversitesi'nden Rahman Bilici, 66 kiloda Atatürk Üniversitesi'nden Turgay Meto, 74 kiloda Selçuk Üniversitesi'nden Ersin Kılıçarslan, 84 kiloda Kadir Has Üniversitesi'nden Kansu İldem, 96 kiloda Sakarya Üniversitesi'nden Metehan Başar ve 120 kilodaysa Selçuk Üniversitesi'nden İsmail Güzel birincilik kürsüsüne çıktı.

Dereceye giren sporculara KSÜ Rektör Prof. Dr. Mehmet Fatih Karaaslan tarafından madalyaları takdim edildi.

Şampiyonanın açılış seremonisinde konuşan Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Fatih Karaaslan şampiyonaya ev sahipliği yapmaktan gurur duyduklarını belirtti. Türkiye’nin dört bir yanından gelen sporculara ‘Hoş geldiniz’ diyen Karaaslan, üniversitelerin sosyal ve spor faaliyetlerinde etkin rol alması gerektiğini vurguladı.

Kahramanmaraş’ın Türk ve dünya güreşinde önemli bir yer tuttuğunu hatırlatan Karaaslan, “Türk ve dünya güreşinde ayrı bir yeri olan kahraman kentimiz nice şampiyonlar yetiştirmiş ve yetiştirmeye de devam etmektedir. Ayrıca öğrencilerimiz olan ve 2012 yılında gençler kategorisinde dünya ikincisi Merve Kenger ile Avrupa üçüncüsü olan Büşra Kenger'i huzurlarınızda kutlamak istiyorum. Şampiyonanın dostluk içerisinde geçmesini temenni ederek, hepinize başarılar diliyorum." şeklinde konuştu.

Toplamda 35 altın, 35 gümüş ve 70 bronz madalyanın sahiplerini bulacağı şampiyona, pazar günü yapılacak bayan güreş müsabakalarıyla sona erecek.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER