ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Nisan 2014 Pazartesi 16:05

Üniversite Spor Oyunları başladı

Üniversite Spor Oyunları başladı

Türkiye Koç Fest Üniversite Spor Oyunları, Ege Üniversitesi'nde başladı.


Koç Holding'in desteğiyle düzenlenen Türkiye Koç Fest Üniversite Spor Oyunları, Ege Üniversitesi (EÜ)’nde başladı.

Koç Holding Kurumsal Marka Müdürü Okyar Tuncel, yaptığı açıklamada, "EÜ, 2012 yılında daha önce de bizimle yaptığı işbirliği ve sunduğu imkanlarla çok başarılı bir organizasyon gerçekleştirmemize imkan sağlamıştı.

Koç Fest’in bu yıl İzmir’den Türkiye’nin dört bir yanına olimpiyat ruhunu taşıması, bizim için güzel bir başlangıç olacak." dedi. İzmir’in de aralarında olduğu 10 ilde yapılacak Koç Fest, 18 Mayıs 2014'te Kayseri Erciyes Üniversitesi’ndeki finallerle sona erecek.

Koç Holding'in Türkiye’yi uluslararası spor müsabakalarında temsil edecek sporcuların yetişmesi, gençlerin kişisel gelişimlerine katkı sağlamak ve spordan yola çıkarak centilmenlik ruhunu geliştirmek amacıyla başlattığı Koç Fest, 2014 şampiyona sonuçlarını belirleyecek finaller için İzmir’de başlama vuruşu yaptı.

Yıl boyunca 185 üniversiteden 22 bini aşkın sporcunun 46 branşta yarıştığı turnuvanın finalleri, bu yıl 10 ilde yapılacak. Finallerin ilk durağı olan EÜ’de 19- 23 Nisan arasında düzenlenecek, basketbol ve futsal branşlarında üniversite takımları mücadele edecek.

Müdür Tuncel, 2006 yılından bu yana destek verdikleri Koç Fest'in bugüne kadar sahada toplam 2,5 milyon gence ulaştığını bildirdi.

Türkiye'nin en büyük spor ve gençlik festivali Koç Fest’in, Üniversite Sporları Federasyonu ile yaptığı işbirliğinin ardından son altı yılda üniversite sporlarına ilgiyi önemli ölçüde arttırdığını, üniversiteli sporcuların da bu ilgiyi uluslararası başarılarla taçlandırdığını dile getirdi.

Geçen yıl Koç Fest şampiyonu olan takımlar ve bireysel sporcular, Dünya Üniversiteler Yaz Spor Oyunları’nda ve Avrupa Üniversite Şampiyonaları’nda toplam dört altın, sekiz gümüş ve dokuz bronz madalya kazandı.

Daha çok gencin bu spor şölenini yaşamasını amaçladıklarını, bunun için de geçen yıl altı ilde düzenledikleri finalleri bu yıl 10 ilde yapma kararı aldıklarını kaydeden Tuncel, “Koç Fest'in amaçlarından biri de Türkiye'de daha çok branşta sporcuların yetiştirilmesine ve amatör branşların gelişimine katkı sağlamak. Bunun için 2013'te 44 olan branş sayısını, bu yıl okçuluk ve oryantiring dallarının eklenmesiyle 46'ya yükselttik. Ayrıca dünyada da henüz yeni olan speed badminton ve spor tırmanışı gibi spor dallarına yer vererek, Türkiye’de de bu branşlarda sporcuların yetişmesine destek vermekten büyük mutluluk duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

Bu yıl Koç Fest için 5,5 milyon lira bütçe ayırdıkları bilgisini de veren Okyar Tuncel, Koç Topluluğu şirketlerinin de çeşitli etkinliklerle destek olduğunu kaydetti. Okyar, 400 tedarikçi ve 250 kişiden oluşan saha ekibiyle dev bir organizasyon olan Koç Fest’te, üniversiteli gençlerin de istihdam edildiğini söyledi.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER