ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Ekim 2014 Çarşamba 14:28

Ünal Aysal’ı hedef aldı

Ünal Aysalı hedef aldı

Galatasaray’ın eski ikinci başkanı Prof. Dr Mehmet Helvacı, sarı-kırmızılı kulüpte başkan Ünal Aysal’ın sezon sonuna kadar görevini sürdürmesi gerektiğini, devam etmiyorsa adaylık çalışması içinde olduğunu söyledi.


Galatasaray’ın eski ikinci başkanı Prof. Dr Mehmet Helvacı, sarı-kırmızılı kulüpte başkan Ünal Aysal’ın sezon sonuna kadar görevini sürdürmesi gerektiğini, devam etmiyorsa adaylık çalışması içinde olduğunu söyledi.

Helvacı, Radyospor’a telefonla bağlanarak Galatasaray’daki seçim süreci ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ünal Aysal’ın görevine devam etmesinin en doğru yol olduğunu vurgulayan Helvacı, "Ancak etmiyorsa bir adaylık çalışması içerisindeyim. Galatasaray bu sezon 40 milyon dolarlık proje üretmezse gelecek sezon Avrupa’da oynayamayacak. Ben ancak bu projeyi üretirsem aday olurum. Yoksa getirip anahtarları bana verseniz, al sen yap deseniz yapmam. Bu vebalin altına girmem. Mecbur kalırsam açıklarım" dedi.

"ADAYLIK İÇİN FİNANS ÇALIŞMASI YAPIYORUM"

Helvacı, projelerinin zaten hazır olduğunu ve güncellediğini dile getirerek, "Galatasaray’ın önünde ciddi mali sorun var. Bu mali sorunun aşılabilmesi için gelecek olan başkan adayının bu konuda çalışma yapmış olması gerekir. Ben bu çalışmayı yapıyorum ama süre kısıtlı. ’Ben önce kazanayım, sonra hazırlık yaparım’ demem. Önce hazırlıklarımı tamamlarım. Galatasaray takımlarını başarısız kılma riskini almam. Galatasaray’ın ihtiyaç duyduğu finans çalışması içerisindeyim. Bugün yarın tamamlayacağım. Bunu tamamladıktan sonra benim için durum netleşmiş olacak. Ünal Bey devam kararı alırsa, ben tereddütsüz Ünal Bey lehine oy kullanırım" şeklinde konuştu.

"BU SEÇİMİ MAYIS’TA YA DA HAZİRAN’DA DA YAPABİLİRİZ"

Ünal Aysal’ın aday olup olmayacağı ile ilgili değerlendireme de yapan Helvacı, "Ünal Bey’in aday olacağına ihtimal vermiyorum ama gönlüm bunu istiyor. En büyük olasılık, en büyük şans bu durumda var. Diğer her olasılıkta, yeni gelen ismin sisteme adapte olması Galatasaray’ın başarısını etkileyecektir. Biz bu seçimi Mayıs’ta, Haziran’da yapabiliriz. Kendimi kurtarıp, Galatasaray’ın başarısız olmasını göze alamam. Ben kendimi kurtarma kaygısı taşımam ama Galatasaray başarılı olmalı. Benim prensibim tamamen Galatasaray’dır" diye konuştu.

"GALATASARAY UEFA’DAN CEZA ALABİLİR"

Mehmet Helvacı, Galatasaray’ın mali tablosuyla ilgili bilgiyi aldığını ifade ederek, "Galatasaray şu anda UEFA’nın mali kriterleri çerçevesinde 40 milyon dolar bir bilanço eksisindedir. Yeni başkan gelip 40 milyon doları cebinden çıkarıp kasaya koysa, bu iş düzelmez; tam tersi olur. UEFA nezdinde Galatasaray 80 milyon dolar eksi bilançoda olur. Mesele benim para bulmam değil. Biz bunu bulabiliriz ama bu meseleyi çözmüyor. Gelecek kişinin cebinde olan para meseleyi düzeltmiyor, ikiye katlanıyor. Yapılması gereken Galatasaray için para üretmektir. Henüz satımı gerçekleşmeyen Galatasaray forma reklamını 1 yıllığına 10 milyon dolara, sırttaki reklamı da 5 milyon dolara satabilirse, 1 yıllığına 15 milyon doları kasamıza koymuş oluruz. Biz bunu 10 yıllığına da satsak UEFA bunun 1 yıl olanına bakar. Biz bununla birlikte 25 milyon dolar daha Galatasaray için ek gelir oluşturmak durumundayız. Biz bunu yapmazsak Galatasaray bu sezon şampiyon olsa bile önümüzdeki sezon Avrupa’da top koşturamayacak. Cezalı olacak. Durum bu, herkesin bunu bilmesi, buna göre davranması gerekiyor. Bir takım laf kalabalıkları içerisinde bunlar örtülüyor. İnsanlara yanlış bilgi veriliyor. Zengin başkan sorunu çözmez. Zengin başkan sorunu büyütür. Galatasaray’ın Avrupa’dan uzaklaşmasına neden olur. Önemli olan zenginlik değildir, Galatasaray başkanının bilgi ve becerisinin olmasıdır. Kulüp adına ne kadar para üretecekleridir. Başkan adayları bu çalışmayı yapmadan gelirlerse şu pozisyonda Galatasaray 2016’da Avrupa’da oynayamayacaktır. Arkadaşlarımız böyle bir projeyle gelmedikleri takdirde 2016, 2017 ve 2018’de de oynayamayacak hale gelecektir. Galatasaray için proje üreterek durumu düzeltebiliriz" açıklamasında bulundu.

"40 MİLYON DOLARLIK KAYNAK BULURSAM ADAYIM"

Sarı-kırmızılı takım için 15 milyon dolarlık proje ürettiğini açıklayan Helvacı, "Geri kalan 25 milyon dolar hala askıdadır. Şu anda da bunun görüşmelerini yapıyorum. Bugün netleşecek. Galatasaray adına 40 milyon dolar getirecek projeyi üretebilmişsem o zaman ben de bu seçim yarışına girebilirim. Galatasaray’ın başarısı benim için her şeyden önemlidir. Benim başkanlığımdan da önemlidir" ifadelerini kullandı.

"AYSAL’IN ADAY İŞARET ETMESİ DOĞRU DEĞİL"

Helvacı, başkan Ünal Aysal’ın başkan adayı olarak Cemal Özgörkey’i destekleyeceğini açıklaması ile ilgili olarak ise şunları söyledi:

"Galatasaray Başkanı’nın kendinden sonra birilerini işaret etmesi, camiada çok görülmüş bir durum değildir. Herkese eşit mesafede olmak zorundadır. Galatasaray Başkanı’nın kızdığı Galatasaraylılar olabilir ama kucaklayıcı olmak durumundadır. Bir kişiyi tercih etmesini bekleyemeyiz. Herkesi eşit mesafede olması gerekir. Birini işaret etmiş olması da bir avantaj sağlamaz. Eğer Cemal Özgörkey aday oluyorsa bu çok doğal ve normaldir. Ne kadar çok başkan adayı olursa Galatasaray bundan yararlanır."

 

KAYNAK:
İHA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER