ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2013 Perşembe 17:31

Ünal Aysal’dan Drogba ve Sneijder açıklaması


Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, Drogba ve Sneijder transferini Şampiyonlar Ligi’nde tur atlamayı düşündükleri için yaptıklarını söyledi.

İktisadi Araştırma Vakfı’nın düzenlediği ‘Spor Yönetiminin Sorunları’ konulu konferansına katılan Ünal Aysal, kürsüde yaptığı konuşmada sporun birleştirici unsurundan bahsetti. Ünal Aysal, spor denilince akla futbolun geldiğini; ancak sporun geniş bir aile olduğunu dile getirdi.

Sporun her dalının birbirinden önemli olduğunu kaydeden Aysal, “Çünkü sporun temelinde yatan dostluk ve beraberlik, sıhhatin de temeli aynı zamanda. Her gün yeni bir şeyler öğreniyorum. Spor yöneticiliğine başladığımdan beri her gün kendimi yenileme ihtiyacı duyuyorum. Hala çok geride olduğumun farkındayım; ama camiamızın, toplumumuzun ve ülkemizin bu birleştirici unsura ne kadar gönülden ihtiyacı olduğunu da her gün daha fazla hissediyorum.“ diye konuştu.

“SON 5 – 6 YILDA ALT YAPIDAN 2 – 3 OYUNCU YETİŞİYORSA, ALT YAPI ZAFİYETİMİZİN NE KADAR AÇIK OLDUĞU ORTADADIR”

Konferansın soru - cevap kısmında da söz alan Ünal Aysal, yüksek maliyetli transferler konusunda, "İyi oyuncular tarlada yetişmiyor. Alt yapıda uzun süreli eğitim ve deneylerden sonra ortaya çıkıyor. Son senelerde Galatasaray’ın yetiştirdiği ve tek para kazandığı oyuncu Arda Turan’dır. 12 milyon Euro’ya sattığımız için de çok sevindik. Arda’nın değeri önümüzdeki dönemde daha yüksek olabilir. Ama Galatasaray gibi Türkiye’nin en büyük kulüplerinden birisi eğer son 5 – 6 yılda alt yapısından sadece 2 – 3 oyuncu çıkarabiliyorsa alt yapı zafiyetimizin ne kadar açık olduğu ortadadır.” ifadelerini kullandı.

Aysal, alt yapı konusunda çalışmalarının olduğunu da anlatarak, şöyle konuştu: “Bizim yapmaya çalıştığımız şey Türkiye içinde ve dışında akademileri geliştirmek. Eğitim merkezleri kurmak ve Galatasaray’ın bundan sonraki yatırımlarını sistemi besleyecek ve para getirecek yatırımlar olmasını sağlamak. “

DROGBA VE SNEİJDER AÇIKLAMASI

Şampiyonlar Ligi’nde ilk hedeflerinin 16’ya kalmak olduğunu ve bunu da başardıklarını kaydeden Ünal Aysal, “Ama ilk 16’nın üstünde bir yere gitme gibi bir imkan çıktı. Bunu değerlendirmemek yönetim olarak ciddi bir zaaf olurdu. Biz bunun hesaplarını ince ince yaptık. Eğer 8’e girersek ne kadar para girer, 4’e kalırsak ne kadar para kazanabiliriz? Bunun da risklerini hesaplayarak bu iki oyuncuyu transfer ettik. Bunların maliyetlerine gelecek olursak aşağı yukarı bütün giderleri düştüğümüz vakit, senelik maliyetleri 6 milyon euroya gelmektedir.” diye konuştu.

Aysal, Şampiyonlar Ligi’nde bir tur atlamaları halinde 7 milyon Euro gelir elde edeceklerini de belirterek, “Daha fazla gidersek, daha fazla kazanç temin edebiliriz. Doğrudur bir risk var geçemeyebiliriz. Bu bir yarışmadır; ama bu riski almak zorundayız.” şeklinde konuştu.

Finansal Fair – Play çerçevesinde girişimlerinin ve finansal hesaplarının sadece başarıya dönük olmadığının altını çizen Aysal, sözlerini şöyle tamamladı: “Yani biz bunun tedbirini de alıyoruz. Biz bu başarıları yakalamasak dahi ödemelerimizin aksamaması için gerekli alternatif tedbirleri alıyoruz.

Bu arada Başkan Ünal Aysal, Araştırma/Tez Değerlendirme Yarışması’nda dereceye girenlere ödüllerine verdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER