ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Haziran 2013 Cuma 15:25

Ünal Aysal: "Türkiye amaç değil araçtır"


Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Ünal Aysal, Beşiktaş'ın önümüzdeki sezonda bazı maçlarını Türk Telekom Arena'da oynayabileceğini ama sıkıntılar yaşanacağını söyledi.

Süper Lig'in yayıncı kuruluşu Lig TV'ye konuk olan sarı - kırmızılı kulübün Başkanı Ünal Aysal, Beşiktaş TT Arena'da maçlarını oynayabilir mi sorusuna ise Aysal, "Bunlar sorun olmaz. Ancak, locaları satarken burayı ev kiralarmış gibi veriyoruz. Burada Beşiktaş taraftarı izleyemez. Maç öncesi ve sonrasına kalıcı reklam konulamaz. Stadın değişik yerlerinde logolar var, bunu her hafta değiştiremezsiniz. Ayrıca taraftar tahribat yaparsa bunu kim ödeyecek. Biz Olimpiyat'ta oynadığımızda İnönü'yü sormuşuz. Bizden çok büyük rakamlar talep edilmiş. Biz öyle rakamlar istemeyiz. Ama bazı endişelerimiz var." cevabını verdi.

Galatasaray'ın bu sezon 8 branşta şampiyonluk mücadelesi vereceğinin hatırlatılması üzerine Ünal Aysal, "Hedef Avrupa'da başarı. Türkiye'deki başarılar hedef değil, amaç. Judo, sutopu, kürek, yüzme gibi dallarda Avrupa'da yarışacağız. Bu hem Galatasaray'ın ufkunu açacak, hem de marka değerine katkı yapacak. Avrupa'daki başarılar marka değeri olarak geri dönüyor. Dışarıdaki başarısızlıklar ülke değerini düşürüyor. Kendiniz için çalışırken, bağlı olduğunuz toplum için de çalışıyorsunuz. Ana hedef Avrupa'daki başarıdır." ifadelerini kullandı.

Galatasaray Basketbol Takımı için salon istediklerini söyleyen Aysal, "İlk olarak borçları bitirip sonra bu branşlara yönelmek. Arena'nın hemen yanında bir arazimiz var. Orada böyle bir tesis yapılabilir ve bu çok da güzel olur. Ama bu sezon ki bütçemizde yok. Gelecek sezon olabilir. Sponsorlarla bu tür çalışma yapılabilir." diye konuştu.

"BORÇLAR DAHA DA AZALTILACAK"

Galatasaray'ın geçtiğimiz 14 senede borçlarının hep arttığını söyleyen Aysal, "Son 2 sezonda bu borçlar düşmeye başladı. Bunda mucize yok. Disiplinli çalışma var. Ülke disiplini gibi şeylerin hepsini bir araya koyduğunuzda sonuç alınıyor. Galatasaray'da önemli olan neyin nerede olduğunu bulup yemeği yapmaktır. Galatasaray'ın mutfağı zengin. Mutfakta nerede ne olduğunu iyi tespit edip, çalışmayı yaptık. 328 milyon dolar gelir gider farkı vardı. Bugün 220 milyona düştü. Önümüzdeki mali gelen kurula giderken borcun 57 milyon civarında bir ekonomi sağlayacağımız ve borcun dümesini planladık. Şirketler ve kulübü ayrı ayrı tutuyoruz. Şeffaflık yönünden ve takip edilebilme konusunda çok önemli." şeklinde konuştu.

Kamuya açılma konusunun hatırlatılması üzerine Ünal Aysal, "Bana nitelikli sahtekarlık yaptığım şeklinde bile iftiralar atıldı. Önümüz kesilmeye çalışıldı, mahkemelere gidilmek istendi. Ancak Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) haklılığımızı onayladı ve suçsuzluğumuz ispatlandı. Olayı kurgulayan çok iyi kurgulamış. Bu da bizim bir iki ay geride kalmamıza neden oldu." dedi.

"KEŞKE DAHA BÜYÜK STAT YAPSAYDIK"

Yeni sezonda Arena'nın zemininde bir sorun olacak mı sorusuna Aysal, "İkinci yarıda o sorunu çözdük. İşi kışın yaptığımız için, zeminin üzerine getirdiğimiz çim yapışmadı. Ancak şu anda bir sorun yok. Tribünlerin ısıtılması için siparişlerimizi verdik. Yeni sezona hazır olacak. Protokol tribünleri değiştireceğiz. Arena'nın kapanması için elimizde net teknik veriler yok. Kombine satışları konusunda sıkıntı içerisindeyiz. Keşke daha büyük stat yapsaydık. Bu ortamda Galatasaray 70 bin kişilik stadı doldurur." diye cevap verdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER