ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Ocak 2013 Salı 15:42

Ünal Aysal konuştu

Ünal Aysal konuştu

Galatasaray Başkanı Ünal Aysal gündeme dair önemli açıklamalar yapıyor.


GSTV Genel Yayın Yönetmeni Bahri Havadır ve Can Erbesler’in moderatörlüğünü yapacağı programda AMK Gazetesi Spor Müdürü Gökmen Özdemir, Hürriyet Gazetesi Yazarı Kanat Atkaya, Milliyet Gazetesi Spor Yazarı Atilla Gökçe, Milliyet Gazetesi Spor Müdürü Cem Şengül, Sabah Gazetesi Spor Müdürü Emrah Kayalıoğlu da Galatasaray Başkanı Ünal Aysal'a gündeme ve transfere dair sorular soracak.

Atilla Gökçe: Bütün kulüp başkanlarına örnek olacak bir davranış Siz bize ulaştınız koşa koşa buraya geldik ama biz size ulaşmak istediğimiz zaman umarız aynı kolaylığı bize sağlarsınız. Ben kendi adıma çok teşekkür ediyorum. Galatasaray'ın büyüklüğünü bütün dünya üzerinde yerini çok iyi biliyoruz.

Atilla Gökçe: Acaba Spor Toto Süper Lig'i İngiltere'de örneği olduğu gibi kulüplere bir yarar sağlar mı?

Ünal Aysal: Bence son derece faydalı olur. Dünyadaki bütün temelinde yatan kulübün beslenmesi için gerekli kaynakların yaratılmasıdır. Derneklerin yapısı itibariyle çok daha tutucudur. Çok daha avantajlı bence bütün kulüpler şirketleşmesidir.

Atilla Gökçek: Kulüp Başkanlarıyla görüştünüz mü?

Ünal Aysal: Bazı kulüplerimizde bu zaten yapılıyor. Bunu yapmak çok büyük bir güç sağlar. Burada dahada etik bir çerçeve sağlanacağına da inanıyorum. İki tarafında kazancağı bir şekilde ayarlamak gerekiyor. Saha içindeki rekabet saha dışına da yansımış durumda bu virüsü yok etmemiz gerekiyor. Malesef yarışma ortamı kişiselleştiriliyor. Yöneticilerin birinci görevi kulüpleri yönetmek ve iyiye götürmek ama rakiplerle de iyi geçinmek gerekiyor.

Cem Şengül: Aynı konudan devam etmek istiyorum. Söylemler ve eylemler yerine oturmuyor. Süper Lig'in ikinci yarısı daha zorlu ve kupanın sahibini bulacağı bir süreç. Sadri başkan, siz ve Aziz Başkan ceza aldınız acaba 4 başkan bir araya gelip tansiyonu düşürseniz?

Ünal Aysal: Benim için hiçbir sakıncası yok. Çok deneyimli bir yönetivi kadrosu ile diğer kulüpler yöentiliyor. Doğrusunu söylemek isterseniz benim diğer kulüplere karşı bir söylemim olmadı ancak 3 Temmuz süreci boyunca ben bir Galatasaray Başkanı olarak bu işe karışmayalım dedim. Daha sonra Galatasaray'a bir tepki geldi. Ben kurumumu korumak için koruma mekanizması kurdum zaten çok zor bir süreçteydik bir de bu sorunlar gelince beni bir reaksiyona sürükledi. Ogün bunlar yapılırmıydı yapılmazmıydı bilemem ama Galatasaray'ın o günkü durumu hiç bilmediğim 3 Temmuz süreci ve ben burada kaçmaya çalışırken içeriden uzanıp beni içeriye çekmeye çalıştılar. Benim bütün iyi niyetimi götürdü. Mümkün olduğu kadar saygılı ve dikkatli oldum. Bu arada haddimi aşan açıklamalar olmuş olabilir bundan sonra daha çok dikkat edeceğiz.

Gökmen Özdemir: Size karşı yapılan eleştirilerden en büyüğü sizi içlerinden birisi olarak görmüyorlardı. Siz geldiğinizden beri ekonomik olarak yönetim olarak istediklerinizi yapabildiniz mi?

Ünal Aysal: \%20-25'ini bile yapmadık. 19 aylık gelişmeler o günün baskısıyla çok hızlı yapılan ataklar. Bunları yapacak hem gücümüz hem de yetkimiz var.

Kanat Atkaya: Cluj maçında ortaya çıkan sorunlar. Umarım kar yağmaz tarzında söylemler oldu. Tesisleşme ne durumda o merak ediliyor?

Ünal Aysal: Statla ilgil beklemediğimiz bir sorundu. İçine girdikten sonra bütün tesislerde olabilir. Hem taraftarımızın gelmesi ve çıkmasıyla ilgili hem de alt yapı ile ilgili çalışmalar yaptık. Biz buraya çivi çakarken izin almak zorundayız. 49 yıllık hakkımız var elimizden geleni yapıyoruz. Stat haricinde diğer işlere karışma hakkımız yok yollar için özellikle bizim elimizden bişi gelmiyor kara yollarının yapabileceği işler bunlar. Stat için gerçekten şok olduk bazı arkadaşlar erken hamle yaptı biz mi hata yaptık diye sonuçta konserler verildi burada. Çözümü bulmamız gerekiyordu 3-4 aldığımız rapor sonrasında direnaj sisteminin yanlış yapıldığı ve standardın kötü olduğu belirtildi. Isıtma sistemi yeniden yapılıyor Beşiktaş maçına bile yetişmeyebilir yazın yapma şansımız yok ama Beşiktaş maçına yetişecek diye umuyorum. Beşiktaş maçına yetişmezse Olimpiyat Stadı'nda oynayacağız.

Kanat Atkaya: Stat çıkışlarında hala sorunlar yaşanıyor neler yapılacak ?

Ünal Aysal: Sezon sonunda bu sorunuda çözmüş olacağız.

Emrah Kayalıoğlu: Seçilmişler ve atanmışlar diye ikiye bölündü. Sporda danışıklık anlamında ilişkiler sektörüdür. Hesabı seçilmişler verecek mali kurulda bu yönde bir çelişkiniz var mı?

Ünal Aysal: Benim beklentim G.Saray'daki beklentim seçilmiş olanlar güncel problemler içinde icraat yapıyorlar. Hesap soramazsınız Genel Kurul sorar hesabı ama kurum bir yerde zarar görmüş oluyor bir yerde. Atanmışlar kurallara göre doğruları yaparsa yetkileride var ama bunu kabul etmeyip yetki vermezsek olmaz. Yöneticiler için öyle değil. Seçiliyor ve başarılı olamazsa gidiyor. Diğerleri öyle değil çok büyük sorumlulukları var. Kuvvetler ayrılığı kulübe katkı sağlar.

Kurumsallaşma için bir direnme var mı kulüp için de?

Ünal Aysal: Camiamızın bu süreci destekleyeceğine inanıyorum. Ben seçilmeden önce açık ve seçik olarak ne yapmak istediğimi söyledim. Şuan da arkasındayım. Barışın ın gelmesi için bunlar şart kurumsal kimliğiniz iyi oturmuşsa ve sorumluluklar iyi dağıtılmışsa sizde başarı süreklilik kazanır yoksa 10 yıl da bir başarılı olunur. Galatasaray ekonomik gelir yeri değil. Bütün branşlarda başarılı olmak istiyoruz başarı için altyapının gücü şart. Çoğu bunu kalben ve açıken destekliyor.

Twitter'da sorunlan soru: Türk sporunu yönetenler adil, sürüst olmazsa siz nasıl başarılı olacaksınız?

Ünal Aysal: Bağlı olduğumuz kurumların kendi temizliklerini yapmaları gerekiyor. Bizim üstümüzdeki kurumların seçimleri doğru mu kendi kendimizi kandırıyoruz. TOplumdaki seçim gücümüze göre bir oy hakkımız olmalı neticede seçilecek insanların ve geçmişteki başarılarına göre oy vereceğiz ama olmuyor. Bir takım gruplar ortaklaşa kurumları ele geçiriyor ve biz dışarda biz kalıyoruz. Buraya bağlıyız ama dışlanıyoruz devletimiz inşallah en doğru yolu bulacaktır.

Kanat Atkaya: Kulüp üyelik şartları için düşünceleri?

Ünal Aysal: Şuan da önceliklerimiz Galatasaray'ı düzlüğe çıkartmak ondan sonra biraz daha alt yapı çalışmalarına yöneltmek. Daha bu konuşar için erken ama \%100 haklısınız taraftarın kulübe katkısı ve düşünceleri aktarılmalı. Bu çalışmaları benim tek başıma başlatmam mümkün değil. Taraftarımız haklı ama önceliğimiz değil.

Gökmen Özdemir: Parayı taraftarlar kazandırıyor?

Ünal Aysal: Biz buna başka bir çözüm üretmeye çalışıyoruz. Taraftarlar için bazı avantajlar sağlamak için. Bu çok büyük bir proje taraftar kartı sisteminin bütün aksesuarlarla birlikte taraftara sunulması. 107 seneidr Galatasaray bu sistemle yönetilmiş benim 1 senede kalkıpta böyle olacak deme şansım yok. Gelişmenin temelinde değişim vardır. Bu proje 2013'ün en büyük projesidir.

Twitter'da sorunlar soru: Stadın üzeri kapanacak mı? Spor Salonu projesi? Spor Liseleri?

Ünal Aysal: Stadın üzerini kapatmak için siparişi verdik ve üzeri kapanacak. Isıtma sistemi içinde projemizi verdik ve bekliyoruz sahanın alt yapısıda yapılıyor. Biz 3 büyük sorunumuzu çözdük. Spor salonları için en büyük projelerimizden daha iyi bir rapor istedim ama kesinlikle basektbol ve voleybol için kapalı bir sahamız yapılacak. Hentbol'u biraz daha geciktirme kararı aldık.

Bu son değişimlerden sonra biz hiçbir şekilde futboldan gelen geliri başka yere kullanmıyoruz. Biz iç kontrolümüzde bile olsak bunu yapmayız. Sportif A.Ş'nin ayrı spor kulübünün ayrı tutuluyor.

Bahri Havadır: İtalya seferi Sneijder hakkında son durum nedir?

Ünal Aysal: Ben gazetelere baktım dün evet İtaya'daydım. Çok önceden planlamıştık ve Moratti ile oturduk yemek yedik. Hem tanışma hem de öğle yemeğiydi. Özellikle alt yapıda nasıl gelişebileceğimize dair bir görüşmeydi. Ben onların bu tecrübesini nasıl değerlendiririm diye düşündüm. Bu arada Sneijder için bir konuşmam oldu. Bunu teknik arkadaşlarımız değerlendirecek. Müzakerelere başlanması için arkadaşlara onay verdim.

Atilla Gökçe: Sneijder'ın aldığı ücret burada sorun olur mu?

Ünal Aysal: Biz o kadar büyük rakamlar verip dengesizlik yaratmayız. Müzakereler sürecince bizim istediğimiz rakamlara ineceğini düşünüyorum.

Milan'ın oyuncusu Antonini için girişimleriniz olduğunu söylendi?

Ünal Aysal:
 Galliani beni aradı ben de nezaketen bir kahve içtik. Galliani kulübü yöneten kişi. Milan'ın 7 kupası varmış onu bilmiyordum. Antonini için satış varmış. Benimde bol bol fotoğrafımı çektiler beni de uyarmışlardı bugün gelip bakınca söylediklerinde haklıymış yani.

Hocamız Carlinhos var. Galatasaray'da hiçbirşey gizli kalmaz.

Emrah Kayalıoğlu: Taraftarın bir beklentisi var. Umarım istediğiniz gibi olur transfer. Galatasaray'ın bu sezonki futbolcu yükümlülüğü Şampiyonlar Ligi'ne girilenemeden bu çarkın dönmesini nasıl sağlayacaksınız? Yoksa Şampiyonlar Ligi olmazsa olmaz mı?

Ünal Aysal: Ben gruptan çıkmayı hedefledim. Son 8'e girebilirsek gelirimiz artıyor. Ancak esas hedef ligde şampiyon olarak gelecek sezon Şampiyonlar Ligi'nde oynamak. Diyelim olmadı gerçi ben ihtimali oldukça düşük görüyorum ama, olmazsa, bizim gelirlerimizin yüzde 10'u Şampiyonlar Ligi'ne bağlı. En son kasım ayı sonu nerdeyiz diye kontrol ettim. 2014 sonuna kadar, stadın isim hakkından gelen para vs. hepsi yenmiş. bu dönem içinde 127 milyon borç ödedik. Milan başkanı kendi bütçesinin 200 milyon euro olduğunu söyledi. Biz onlardan yüzde 30 daha düşük bir bütçeyle dönüyoruz. 260 milyon dolar ek kaynak ürettik 19 ay içinde. bunun dışında altyapı yatırımlarını yapıyoruz. Rakamlandırılamayacak bir şey var, o da başarı. Masraflarımız arttı, ne kadar ekersen o kadar biçersin.

Rıdvan Dilmen'in için gösterilen tepkiler için?

Ünal Aysal:
 Ben bugün sadece Rıdvan Dilmen değil, başka bir Fenerbahçeli misafirimizi daha davet ettim. Ancak işlerinin çokluğundan dolayı katılamadılar. Biz Galatasaray olarak ne kadar şeffaf, dinlemeye, eleştirilmeye açık olduğumuzu göstermeye çalışıyoruz. İnşallah sonraki toplantılara katılırlar.

Galatasaray küçük yatırımcıyı zarara uğratıyor deniyor?

Ünal Aysal: Biz kimseyi zarar uğratmadık. Herkes yatırdığı parayı en azından aldı gitti. Bizim sermaye arttırımımız iki arttırım için yapılmıştı. Birinciyi yapalım sonra ikinciyi yapalım keşke ikisini birden yapsaymışız. Ben kimsenin zarar gördüğünü zannetmiyorum. İnsanların zarara gireceğini düşünseydim ben böyle birşeye girmezdim.

Cem Şengül: Türkiye'de beni heyecanlandıran oyuncu yok diyordunuz şimdi var mı? Fatih hocayla birbirinize sosyal medya yoluyla haber veriyormuşsunz gibi oldu?

Ünal Aysal: Kulüplerde bir yerarşi vardır. Başkan yönetim kurulu ve profesyoneller. Her profesyonel attığı her adım için başkana sorar. Fatih hoca bugün bu meseleğe girmiş birisi değil. Aramızda böyle bir sorun olması mümkün değil. Hocamızla böyle bir sorunumuz yok olmazda. Bu camia için çok emeği geçmiş bir insan Fatih hoca'da birgün başkan olabilir. Hocamız Divan üyesi oluyor bu hakları var seçilebilir buna mani bir durum yok.

Gökmen Özdemir: Fatih Terim Galatasaray'ın içinden gelmiş birisi ve buna bozuluyor olabilir. Profesyonel demenize?

Ünal Aysal: Bence bu sorunu sizler yaratıyorsunuz. Fatih hoca gerçek bir profesyonel kulüp tarafından maaş alıyor ve kontratlı olarak çalışıyor. Olayın böyle açıklanaması artniyet olarak düşünüyorum.

Gökmen Özdemir: Fatih Hoca'nın Seçilmiş insan olduğunu düşünüyorum?

Ünal Aysal: Siz öyle düşünüyorsunuz.

SAYFA SÜREKLİ GÜNCELLENMEKTEDİR
 

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER