ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL7°C
Karla Karışık Yağmur
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2013 Salı 16:24

Ümitlerin başında Okan Buruk olacak

Ümitlerin başında Okan Buruk olacak


Ümit Milli Futbol Takımı’nın başında yarın Norveç maçına çıkacak teknik direktör Okan Buruk, Tolunay Kafkas’ın ayrılmasının ardından millilere destek vermek için görev aldığını söyledi.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Buruk, 2013-15 UEFA Ümitler Avrupa Futbol Şampiyonası Eleme Turu’na hazırlanmak üzere yarın Norveç ile bir hazırlık maçı oynayacaklarını belirterek, ”Şampiyonada güzel bir grubumuz oldu. Hedefimiz bu gruba iyi hazırlanmak. Norveç ile maçımız olacak. Yeni gelen arkadaşlarımız var, onların durumunu göreceğiz” diye konuştu.

Tolunay Kafkas’ın Trabzonspor’un başına geçmesinin ardından Ümit Milli Takım’ın başında ilk maçına çıkacağını kaydeden Okan Buruk, şöyle konuştu: ”Tolunay hoca Trabzonspor’un başına geçti. Ona da hayırlı olsun. İnşallah başarılarını aynı şekilde devam ettirir. Ümit Milli Takım, (A) Milli Takıma yakın olduğu için biz bu dönemde destek vermek istedik. Norveç maçında takımın başında ben olacağım. Yeni bir jenerasyon. İleriye dönük çok büyük oyuncuların çıkabileceği bir grup var. Onlara destek olmak, onları (A) Milli Takım’a taşımak istiyoruz. Bunu grup grup da yapabiliriz, tek tek de yapabiliriz. Bu jenerasyonu olduğu gibi (A) Milli Takım’a taşımayı hedefliyoruz.” Genç teknik adam, bundan sonraki süreçte de Ümit Milli Takımı’nın başında olup olmayacağı yönündeki soruyu, ”Şimdilik Norveç maçında ben olacağım. Daha sonra süreçle ilgili hocamız ve yönetim kurulumuz gerekli kararı verecektir. Amacımız, (A) Milli Takım’a en yakın olan grup olarak Ümit Millilere destek vermek” diye yanıtladı.

 Genç oyuncuların takımlarında şans bulamaması konusu

Ümit Milli Takım’da yer alan bazı oyuncuların yanı sıra diğer genç futbolcuların takımlarında fazla şans bulamaması ile ilgili olarak Buruk, şunları söyledi: ”Türk futbolundaki en büyük sıkıntılardan biri bu. Özellikle genç oyuncuların takımlarında süre alamamasından şikayetçiyiz. Tabii ki takımların durumları, hocaların konumları da etkili. Çok sağlıklı ortam olmadığı için sağlıklı bir şekilde oyunculardan verim almaları zor oluyor. Hocaların gençlere şans verme süreleri ve istekleri zaman zaman yerine gelmiyor. Onların da üzerinde baskılar var. Onları da anlamak lazım.” Genç oyuncuların bazı şeyleri erken yaşta almaları gerektiğini anlatan Okan Buruk, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Bazı şeyleri belki küçükten yerleştirmemiz gerekiyor. Ülke olarak sıkıntılarımız var. Sadece futbol kültürü değil, disiplin açısından sıkıntılar var. Bu sıkıntı genel anlamda yaşanıyor. Hayat disiplininde sıkıntılar zaman zaman ortaya çıkıyor. Bunu oyuncularda da görebiliyoruz. Önemli olan hayat felsefesini ve iş disiplinini erken yaşta oyuncuların kafalarına yerleştirmek. Bazı yerlere gelmek çok zor. Oralarda tutunmak daha da zor. Öyle oyuncular var ki bir anda parlayıp sonraki yıllarda kaybolup gidiyorlar. Önemli olan oralarda tutunabilmek. Bunun için öncelikle kişiliğinizin sağlam olması gerekiyor.” Bu anlayışla özellikle Türk futbolunun her bölümünde görev almış kişilerin sorumluluğu olduğunu vurgulayan Okan Buruk, ”Hepimiz genç oyunculara gerekli desteği vermeliyiz. Onları daha da yukarılara taşımak için destek olmalıyız. Önemli olan doğru örneklerin özellikle altyapılarda ve Türk futbolunda olması” diyerek sözlerini tamamladı.

 

ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER