ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 14 Nisan 2013 Pazar 14:37

Uluslararası Tarihi Kent Koşusu'nu Etiyopyalılar kazandı

Uluslararası Tarihi Kent Koşusunu Etiyopyalılar kazandı


Bursa merkez Osmangazi Belediyesi tarafından düzenlenen 8. Uluslararası Tarihi Kent Koşusu’nu erkeklerde Etiyopya'dan Chala Lelisa Debele ile bayanlarda vatandaşı Chaltu Tafa Waka kazandı.

    Türkiye Atletizm Federasyonu'nun faaliyet takviminde yer alan Tarihi Kent Koşusu, sabah saat 09.00'da tarihi surlar bölgesinde bulunan Saltanat Kapı'dan başladı. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, önce 15 kilometrelik kent koşusunu başlattı, ardından 4 kilometrelik halk koşusu gerçekleştirildi.

    Kent koşusunda 30'u yabancı 800 sporcu büyük mücadele verirken, halk koşusuna ise yaklaşık 4 bin kişi katıldı. Koşu, Muradiye Külliyesi, Atatürk Köşkü, Çekirge Meydanı, Kükürtlü Caddesi, Kaplıca Caddesi, İpekiş Fabrikası, Altıparmak, Fomara, Haşim İşcan Caddesi, Ördekli Hamamı, Gökdere Bulvarı, Irgandı Köprüsü, Kayhan Caddesi, Hanlar ve Hisar bölgesi güzergahını izleyerek, Fetih Kapısı'nda son buldu.

    Kent koşusunda, Etiyopya'dan Chala Lelisa Debele 43 dakika 53 saniyeyle birinci olurken, aynı ülkeden Wabi Goytabi Teftiye 44 dakika 31 saniyeyle ikinci, Kenya'dan Moses Too ise 45 dakika 10 saniye ile üçüncü oldu. Bayanlarda ise Etiyopyalı Chaltu Tafa Waka 49 dakika ile altın madalya kazandı. Aynı ülkeden Selamie Getnet Kassa 49 saniye 7 saniye ile ikinci, Kenya'dan Jascar Jemutaj Kanta 52 dakika 10 saniye ile üçüncü geldi. Türk sporcu Burcu Büyükbezgin, 52 dakika 39 saniye ile yarışmayı dördüncü sırada yer aldı.

    Bu arada, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar'ın da katıldığı halk koşusunda 19 yaşındaki engelli Resul Zık’ın koltuk değnekleri ile koştuğu görüldü. Zık, 4 kilometrelik mesafeyi koltuk değnekleriyle 48 dakikada tamamlamayı başardı. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER