ÖNE ÇIKANLAR :
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Eylül 2013 Perşembe 10:39

Uludağ Racing’in Formula aracı İtalya yolcusu

Uludağ Racingin Formula aracı İtalya yolcusu


Ürettikleri UR01 isimli araçlarıyla geçen yıl temmuz ayında İngiltere’nin Silverstone pistinde boy gösteren ilk Türk takımı olan Uludağ Racing Takımı, bu yıl da UR02 isimli araçlarıyla İtalya’da pistlere çıkmak için gün sayıyor.

Uludağ Üniversitesi öğrencileri, tamamen kendi tasarımları olan UR02 adlı Formula aracıyla, İtalya’da düzenlenen mühendislik yarışmasına gidiyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinden 200’den fazla üniversitenin katıldığı yarışmada, Uludağ Racing Takımı, 120 beygir gücüne sahip ve 280 kilo olan UR02 ile yarışacak.

İtalya’da 13-16 Eylül tarihleri arasında yapılacak olan yarış için bütün hazırlıkları tamam olan Uludag Racing Takımı, Formula aracını İtalya’ya gönderdi.
The Society of Automotive Engineers (SAE) tarafından organize edilen ve 1981 yılından beri mühendislik öğrencilerinin Formula tipi yarış aracı tasarlayıp üreterek katıldıkları uluslararası yarışmada Uludağ Racing Takımı; sunum, araç tasarımı, güvenlik, zamana karşı yarış, dayanıklılık vb. etaplarda rakipleriyle mücadele edecek.

Tamamen öğrencilerin tasarımı olan araç, yarışma şartnamesi ve güvenlik önlemlerine uygun olarak ve yüzde 60 yerli parçalarla üretildi. 120 beygir gücüne sahip ve 280 kg olan UR02, 0-100 km’yi ise 3.7 saniye gibi kısa bir sürede yapıyor.

Takım liderliğini Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü’nde araştırma görevlisi olan Emre İsa Albak’ın üstlendiği ekipte İlhan Yunus, Eyüp Kılıç, Ceyhan Kibar, Muhammet Balyemez, Batuhan Güler, Emre Ünsal, H. Cihan Eren, Ömer Faruk Kale, İbrahim Kahraman, Atakan Sarıoğlu, Tugay Kara, Şeyma Yardımcı, Mustafa Tüfekçi, Harun Dursun, Yücel Beki, Muaviye Gençöz, Onur Erol, Furkan Ergin ve Anıl Kürkçü görev alıyor.
Yarışma ekibinin danışmanlıklarını Otomotiv Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri Prof. Dr. İhsan Karamangil, Doç. Dr. Necmettin Kaya, Yrd. Doç. Dr. Gökhan Sevilgen, Doç. Dr. Abdil Kuş, Prof. Dr. Abdülvahap Yiğit ve Prof. Dr. Ferruh Öztürk yapıyor.

Ekibin ve aracın sponsorluklarını ise Bursa Valiliği, Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği, Köprücü Balans, Coşkunöz Holding, Borusan Lojistik, Profil AŞ., Ons Makina, Tofaş Türk Otomobil Fabrikası AŞ., Borusan Mannesman, Maki Makine, Figes, Alseko Metal, Sazcılar, Ekol Lojistik, Tekno Tasarım, Dta, Yazaki, Bursa Kültür AŞ. üstlendi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER