ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Sağanak Yağışlı
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Şubat 2013 Pazartesi 20:02

UEFA'dan devlere açık tehdit

UEFAdan devlere açık tehdit

UEFA, son yayınladığı finansal fair-play raporunda 20 kulübe Avrupa Kupalarından men cezası verilmesinin gündemde olduğu belirtildi.


UEFA, Manchester City ve Paris Saint Germain'i 'finansal fair play' kurallarına uymaları konusunda uyardı. Yayımlanan son karşılaştırmalı raporda, 2007 ile 2011 yılları arasında, Avrupa kulüplerinin toplam zararlarının 0,52 milyar dolardan 1,7 milyar dolara çıktığı görüldü.

UEFA'dan konuyla ilgili yapılan açıklamada, son 3 yıllık verilere bakıldığında, 20 Avrupa kulübünün gerekli kriterlere uymadığı belirtildi.

INFANTINO KONUŞTU!

UEFA Genel Sekreteri Gianni Infantino bu büyüklükte bir zararın son derece endişe verici olduğunu ifade etti. Infantino, bu konu hakkında kulüpler üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmedikleri sürece, kaybedenin futbol oyunu olacağını sözlerine ekledi.

630 kulübe eşit yaklaşımda bulunmak zorunda olduklarını hatırlatan UEFA Genel Sekreteri, Beşiktaş, Malaga ve Rangers'a uygulanan yaptırımların, kurallara uymayan diğer kulüplerin de başına gelebileceği uyarısını yaptı. Haksız sponsorluk gelirleriyle kontrolsüz para harcayan kulüplerin zamanla iflasın eşiğine geldiğini hatırlatan Infantino, sürdürülebilir büyüme için Arsenal, Borussia Dortmund ve Bayern Mühih'i örnek gösterdi.

Genel Sekreter ayrıca İngiltere Premier Ligi'nde üçüncü şahısların ellerinde olan oyunculara lisans verilmemesi uygulamasının da tüm dünyada geçerli hale gelmesinin gerekliliğine dikkat çekti.

20 AVRUPA KULÜBÜNE AÇIK TEHDİT

45 milyon euro olan kabul edilebilir zarar limitini aşan 20 Avrupa kulübüne, durumlarını düzeltemedikleri takdirde Avrupa kupalarından men cezasına gidilecek.

İsmi açıklanmayan 20 kulübün arasında Chelsea, Manchester City ve Paris Saint Germain gibi transfere çok para harcayan kulüplerin bulunduğu tahmin ediliyor.

KURULUN BAŞINA ESKİ BAŞBAKAN

UEFA, 2014- 2015 sezonundan itibaren yürürlüğe girecek ve haksız rekabeti bir nebze önlemek amacındaki kurulun başına Belçika eski başbakanı Jean Luc Dehaene'yi getirmeyi planlıyor.

(Sporx)

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER