ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Çok Bulutlu
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2013 Perşembe 18:57

UEFA ve Şampiyonlar Ligi maçları şifresiz

UEFA ve Şampiyonlar Ligi maçları şifresiz

UEFA ve Şampiyonlar Ligi maçları yarı finalden itibaren şifresiz olarak izlenebilecek.


Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Türk takımlarının Avrupa'da oynayacağı maçların şifreli mi şifresiz mi olarak yayınlanacağı konusuna son noktayı koydu.

YARI FİNAL VE FİNALLER ŞİFRESİZ YAYINLANACAK

RTÜK’ten yapılan açıklamada, UEFA Avrupa Ligi yarı final ve final karşılaşmaları, UEFA Şampiyonlar Ligi yarı final ve final karşılaşmaları ile UEFA Süper Kupa karşılaşmalarının şifresiz yayınlanacağını bildirdi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), ‘Güncel Önemli Olaylar Listesi’ni belirledi. RTÜK’ten yapılan yazılı açıklama da, Türkiye’nin de taraf olduğu Avrupa Konseyi Sınır Ötesi Televizyon Sözleşmesinin 9a maddesi ile 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunun 17. Maddesi, ‘Kamunun Önemli Olaylara Erişimi’ konusunu düzenlediği belirtildi.

Avrupa Konseyi Sınır Ötesi Televizyon Sözleşmesi ile Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunu'na göre RTÜK'ün diğer kurumların görüşlerini de almak suretiyle bir önemli olaylar listesi hazırladığı ifade edilen açıklamada, “6112 Sayılı Kanunun ‘Kamunun Önemli Olaylara Erişimi’ başlıklı 17/1 maddesine göre Üst Kurul, toplum için büyük önem arz eden ulusal ve uluslararası olayları; ülke geneline şifresiz ve ücretsiz yayın yapan televizyon kanallarından canlı veya banttan yayınlanmasını temin etmek amacıyla, konuyla ilgili diğer kurumların görüşlerini de almak suretiyle bir önemli olaylar listesi hazırlayarak ilân eder. Önemli olaylar listesi Üst Kurulca aynı usulle güncellenebilir.” denildi.

ŞİFRESİZ YAYINLAR LİSTESİ

RTÜK’ün 23 Temmuz 2013 tarihli toplantısında görüşülen ve şifresiz yayınlanmak zorunda olan ‘Güncel Önemli Olaylar Listesi’nin şu organizasyonlardan oluşuyor;

“Yaz, Kış ve Paralimpik Olimpiyat Oyunları, FIFA Dünya Kupası yarı final ve final karşılaşmaları, FIBA Dünya Kupası yarı final ve final karşılaşmaları,Türk milli futbol takımlarının eleme ve final karşılaşmaları, Türkiye Kupası (Futbol, Basketbol, Voleybol, Hentbol) karşılaşmaları, UEFA Avrupa Ligi yarı final ve final karşılaşmaları, UEFA Şampiyonlar Ligi yarı final ve final karşılaşmaları ile UEFA Süper Kupa karşılaşması, Dünya Şampiyonaları (her branşta) yarı final ve final karşılaşmaları, Avrupa Şampiyonaları (her branşta) yarı final ve final karşılaşmaları, Türkiye’de yapılan uluslararası tenis organizasyonları, Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, Akdeniz Oyunları, Avrasya Maratonu, İslam Dayanışma Oyunları, Kırkpınar Yağlı Güreşleri, Mevlana anma törenleri (Şeb-i Arus), Yunus Emre şenlikleri, Hacı Bektaşi Veli anma törenleri, Nevruz etkinlikleri, Boğaziçi kıtalararası yarışmaları.”

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER