ÖNE ÇIKANLAR :
SPORTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Ekim 2014 Perşembe 11:33

Üç kulübün takibi devam ediyor

Üç kulübün takibi devam ediyor

UEFA Başkanı Michel Platini, hedeflerinin finansal rekabeti geliştirmek olduğunu vurguladı.


UEFA Başkanı Michel Platini, Fanatik gazetesi haber müdürü Mehmet Demircan'a Türk futboluyla ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. 

UEFA’nın İstanbul’da düzenlediği son toplantıya gelmeyi planlamıştınız ama gelmediniz. Neden?

İstanbul’daki Üst Düzey Yönetici Programı toplantılarına katılamadığım için üzgünüm. Ailevi nedenlerle seyahatimi son anda iptal etmek zorunda kaldım. Ancak Türkiye’ye yakında yine gelmeyi planlıyorum.

‘BEŞİKTAŞ'I ARAŞTIRIYORUZ'

Başkan yardımcınız olan Sayın Erzik, UEFA’da bir dönem daha görev almayacak. Yönetim kurulunuzda herhangi bir pozisyon için uygun olabilecek, futbolla ilgili başka Türkler olduğunu düşünüyor musunuz?

Şenes Erzik birçok yıldır hem Türk futboluna, hem de Avrupa futboluna büyük hizmetler veriyor ve vermeye devam edecek. Yönetim kurulundaki pozisyonlar için uygun vasıftaki diğer Türk futbol yetkilileri açısından gelecekte neler olacağına ve ulusal birliklerin ne karar verdiğine bakmamız gerekecek.

Türkiye’den herhangi bir kulübün yeni Finansal Fair Play yönetmeliğiyle ilgili bir sorunu var mı?

Bildiğiniz gibi üç Türk kulübü (Bursaspor, Galatasaray ve Trabzonspor) Finansal Fair Play yönetmeliğine uyamadıkları için UEFA ile anlaşmalar imzaladılar ve bunun Türkiye’de futbol açısından bir endişe yarattığı açık. Bu üç kulüp UEFA tarafından izlenmeye devam ediyor ve anlaşmalarının şartlarıyla herhangi bir uyumsuzluk durumunda otomatik olarak Kulüp Finansal Kontrol Kurulu Hakemlik Komitesi’ne sevk edilecek. Bu sezon ayrıca Bursaspor’un vadesi geçmiş borçları nedeniyle ödemelerinin yapılmadığını ve Beşiktaş’ın olası kâr elde edememe sorunları ile ilgili olarak araştırıldığını görüyoruz.

‘HEDEFİMİZ REKABETİ GELİŞTİRMEK"

Gelecek yıllarda Türkiye’den bir kulübün Finansal Fair Play nedeniyle yasaklanması olasılığı var mı?

Kulüpler uyguladığımız önlemleri kabul ettiler. Hedefimiz hiçbir zaman kulüpleri müsabakalarımızın dışında tutmak olmadı. Bunun yerine finansal olarak sürdürülebilir bir şekilde en üst düzeyde rekabet etme yeteneklerini geliştirmeye yardımcı olmak istiyoruz.

Galatasaray’ın Anderlecht’e karşı evinde aldığı sürpriz 1-1 beraberlik sonrasında Şampiyonlar Ligi grubundaki şansını nasıl görüyorsunuz?

2013 ikincisi Dortmund ve Premier Lig Devi Arsenal ile çok zor bir grup ama her şey mümkün. Galatasaray iyi oynarsa son 16’ya kalma şansları olabilir.


"ARDA TURAN HEYECAN VERİYOR"

Atletico Madrid oyuncusu Arda Turan hakkında neler söyleyebilirsiniz? Onu beğendiğinizi duyduk.

Arda Turan geçen sezon Atletico Madrid için harika işler çıkardı. Takımının İspanya Ligi’ni şampiyonlukla tamamlamasında ve UEFA Şampiyonlar Ligi’nin finaline ulaşmasında önemli bir rol oynadı. Harika ve izlemesi heyecan verici bir oyuncu.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun EURO 2020’nin bir aşamasına ev sahipliği yapmaktan son anda çekilmesinin ardından Türkiye’nin EURO 2024 için bir şansının olduğunu düşünüyor musunuz?

EURO 2020 için Türkiye’nin teklifini destekledim. Turnuvanın son maçlarına ev sahipliği yapma şansınızın olacağını ümit ediyordum. Ancak şu anda EURO 2024 ve EURO 2028 ile ilgili neler olacağını bilmiyorum. Bunlara çok var. Önümüzde düşünmemiz gereken iki Avrupa Şampiyonası bulunuyor.

Avrupa’da futbolun başkanı olarak her maçtan sonra futbolun kendisinden çok hakemler hakkında konuşan bir ülke için önerileriniz neler olur?

Türkiye’de hakemlerin kararları konusunda çok fazla spekülasyon yapıldığını düşünüyorum. Belki geçmişte şikeyle ilgili sorunlar olduğu için taraftarlar artık hakemlere güvenmiyorlar. Bu yaklaşımın değişmesi gerekiyor. Taraftarların bir hakemin her kararını sorgulaması futbol için sağlıklı değil. Hakemler yanlış bile yapsa kararlarına saygı duymamız gerekir. Ayrıca UEFA’da hakemlerin mümkün olan en üst düzeye çıkmaları için çok çalıştığımızı da söyleyebilirim. Onlara UEFA Mükemmel Hakemlik Merkezi’mizle sürekli eğitim vererek ve ayrıca ek yardımcı hakem yeniliğimizle destek veriyoruz.

"ŞİKE SÜRECÜNDE DOĞRUYU YAPTIK"

Türkiye’deki şike davasına karışan herhangi bir tarafın (Fenerbahçe, Besiktaş, TFF) bu süre içinde bir hata yaptığına inanıyor musunuz? Herhangi bir hata normalde olacağından daha büyük bir yasağa neden oldu mu?

Hata yapılmış olabilir ama önemli olan bahsettiğiniz kulüplerin UEFA tarafından yaptıkları yanlışlar nedeniyle doğru şekilde cezalandırılmış olmaları. Bu davalarda, UEFA’nın hukuki kurulları UEFA kulüp müsabakalarına katılabilmek için bir kulübün doğrudan veya dolaylı olarak şikeye karışmamış olmasına ilişkin temel prensibe uygun olarak hareket etti. Bu cezalar için temyize de gidildi ve UEFA Disiplin Komiteleri’nin kararları Spor Tahkim Mahkemesi tarafından tümüyle desteklendi ve geçerli bulundu. Genel olarak futbolda olabilecek en kötü şey şikedir çünkü bu sporumuzun ruhunu etkiler. UEFA ve şahsen ben güzel oyunumuzu koruyabildiğimizden emin olmak için her çıktığı yerde şikeyle savaşmaya kararlıyız.
 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER